Po takmer šesťročnej pauze som sa bol znova pozrieť na bežkárske trate v rakúskom areáli Wechsel Panoramaloipe. Prestávku zapríčinili zhoršujúce sa snehové podmienky v posledných rokoch aj isté posuny v osobných športových preferenciách. Na aktraktivite areálu sa nezmenilo nič. Pre bratislavských bežkárov je to alternatíva porovnateľná so Skalkou nad Kremnicou.
Keďže prvý článok z marca 2018 nie je dostatočne faktografický, rozhodol som sa napísať druhý. Dúfam, že v ňom nájdeš všetko potrebné, ak sa chystáš na prvé bežkovanie na Wechsel Panoramaloipe. V ideálnej situácii tam na teba čaká 53 kilometrov upravovaných tratí. V realite to bude skôr číslo okolo tridsiatky. Aj tak dosť na to, aby sa pred výletom oplatilo získať nejaké praktické informácie.
Poloha a doprava
Wechsel je približne 15 km dlhé pohorie vymedzené sedlami Feistritzsattel a Wechsel, vzdušnou čiarou vzdialené len zo desať kilometrov juhovýchodne od známeho rezortu Semmering. Pohorie vymedzujú sedlá Feistritzsattel a Wechsel a jeho najvyšším bodom je Hochwechsel (1743 mnm). Hlavný hrebeň tvorí hranicu medzi Dolným Rakúskom a Štajerskom. Tretina bežkárskeho areálu však už leží mimo masívu, ktorý tratiam dal meno. Trasy na severozápad od sedla Feistritzsattel zasahujú do pohoria Fischbacher Alpen.
Lyžiarske trate sú vedené po lesných zvážniciach a farmárskych cestách. Väčšinou sa na nich budeš pohybovať okolo 1400 mnm a nikdy neklesneš pod tisícmetrovú výšku. To je slušný predpoklad na trvácnu snehovú pokrývku. Škoda, že oblasť nie je mimoriadne bohatá na snehové zrážky. Skôr naopak. Ako naznačuje názov, za pekného počasia si na tratiach dosýta užiješ výhľadov na Rax, Stuhleck a okolité menšie kopčeky.
Časová vzdialenosť z Bratislavy je približne rovnaká ako na slovenskú Skalku. Plus-mínus si na dopravu treba vyhradiť dve hodiny a mať rakúsku diaľničnú známku. Nástupných miest je na papieri päť, v praxi sa však využívajú najmä tri z nich: Feistritzsattel (1287 mnm), Steyersberger Schwaig (1350 mnm) a lanovka Panoramabahn v lyžiarskom stredisku Mariensee (parkovisko vo výške 850 mnm, odtiaľ lanovkou do 1455 mnm).
Ak si ako nástupný bod vyberieš Feistritzsattel, pôjdeš po diaľnici smerom na Semmering a zídeš z nej pri mestečku Gloggnitz. V ostatných prípadoch sa ide po diaľnici smerom na Graz, najvhodnejší zjazd už vyberie navigácia. Pozor, prejazd úzkou horskou cestou na Steyersberger Schwaig môže byť v zime drsný a kto si nevie ani predstaviť, že by mal nasadzovať reťaze, nech si radšej vyberie inú možnosť.
Pred odchodom si treba pozrieť webkamery a na oficiálnom webe areálu zistiť aktuálny stav tratí. Aby sa nestalo, že zaparkuješ niekde, odkiaľ sa na bežkách nikam nedostaneš. Napríklad v čase písania tohto článku boli Feistritzsattel aj z Mariensee mimo prevádzky. Upravené boli len trate v okolí Steyersberger Schwaigu.
História
Projekt bežkárskeho areálu Wechsel-Semmering Panorama-Loipe vznikol v roku 1996 z iniciatívy siedmich obcí a dvoch turistických združení. Kedysi mali trate vyše 100 km a 13 nástupných bodov. Boli prepojené s lyžiarskym strediskom Semmering – Hirschenkogel a už zaniknutým strediskom St. Corona.
V súčasnosti sa o prevádzku tvrdého jadra odolávajúceho klimatickým zmenám stará športový klub z mestečka Kirchberg am Wechsel. Samozrejme, za podpory regionálnej vlády Dolného Rakúska a miestnych municipalít. Wechsel Panoramaloipe sa chváli tým, že v priemere bývajú trate v prevádzke 65 dní za sezónu. Denných lístkov sa každú zimu predá okolo desať tisíc, celosezónnych približne tristo.
Náročnosť
Trasy Wechsel Panoramaloipe sú dosť kopcovité. Pocitovo ešte o trochu viac ako na Skalke. Ak si na strmšie zjazdy a stúpania netrúfaš, môžeš ostať v Nordic Arene pri Steyersberger Schwaigu, kde na 2,8-kilometrovom okruhu nastúpaš len 50 výškových metrov. Vyslovene len pre skúsených bežkárov je dlhý a strmý zjazd z Dreiländerecku smerom na Steyersberger Schwaig. Ide o záver 9-kilometrového okruhu Rundloipe Steyersberger Schwaig. Napriek náročnému zjazdu tento okruh neodporúčam ísť v opačnom smere. Zlyžoval som to s trochou adrenalínu bez nehody, v stúpaní by som musel lyže vyzuť a nosiť.
Trate sa upravujú na korčuľovanie aj klasiku. Tam, kde je to možné, sú urobené dve stopy na klasiku umožňujúce bezproblémovú obojsmernú jazdu. Na mnohých úsekoch je však len jedna stopa na klasiku.
Moja trasa
V krásnu januárovú nedeľu som si ako sviatočný bežkár dal pomerne dosť do tela – takmer tridsiatku kilometrov a vyše 700 nastúpaných metrov. Hlavne tie stúpania som ešte pár dní cítil v nohách aj ramenách. Jedinú dlhšiu pauzu som si doprial v polovici trasy, v reštaurácii pri vrcholovej stanici lanovky Mariensee. Podmienky na klasiku som zhodnotil na 8/10. Na premrznutom vŕzgajúcom snehu skin bežky dobre držali. Ale bolo to tvrdé a na pár miestach málo snehu. Na ľadové úseky sa sťažovali aj skateri.
Trasa: Dĺžka 29,2 km, nastúpaných 737 m, celkový čas 3:50 h, čas pohybu 3:00 h. GPX na stiahnutie a výškový profil získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.
Praktické info
- Poplatok za použitie tratí je 10 € na osobu a deň. Lístky predávajú v kasách na vstupných bodoch, dajú sa kúpiť aj online. V prípade využitia lanovky z Mariensee rátaj s plus 16,50 € za lístok na jazdu obomi smermi.
- Parkovisko v sedle Feistritzsattel je malé, odporúčam len pre ranostajov. Steyersberger Schwaig a Mariensee majú veľké parkoviská, no aj tie sa v exponovaných dňoch okolo poludnia zaplnia. Parkoviská sú bezplatné.
- Na všetkých troch nástupných bodoch je k dispozícii WC. Na Steyersberger Schwaig a v Mariensee sú aj reštaurácie.
- Nerátaj s tým, že priamo na mieste nájdeš požičovňu bežeckého materiálu. V Mariensee síce lyžiarska požičovňa je, ale majú len zjazdové a snowboardové vybavenie.
Doplnkové tipy
- Na úseku medzi Steyersberger Schwaig a Mariensee bežkárska trať prechádza priamo popod najvyšší vrchol pohoria Hochwechsel (1743 mnm). Lákavý cieľ, ale zdolať tých takmer tristo výškových metrov v bežkárskych topánkach je asi nereálne. Aspoň mne to tak pripadalo. V diskusii k tomuto článku na Facebooku sa však prihlásil Martin, ktorý sa kedysi nedal odradiť, odložil si lyže pri chate Marienseer Schwaig a dal to v skejtových topánkach (!).
- Veľká časť zvážnic pod bežkárskymi traťami sa v lete využíva ako MTB cyklotrasy.
Autor odporúča
Fotogaléria