V nedeľu 24. januára sa v Mníchove začal veľtrh športového vybavenia ISPO 2016 a na internetoch začali okamžite vyskakovať samochvály výrobcov, ktorí dostali nejakú tú cenu. Inšpiroval som sa a urobil prehľad ocenení z oblasti ski touringu a lyžovania vo voľnom teréne.
Do prehľadu som vybral len veci, ktoré ma niečím zaujali – ide teda o čisto subjektívny výber, nie zoznam všetkých ocenených produktov.
ISPO Produkt roka 2016/2017 v kategórii Lyžovanie
Ortovox Avabag
S hmotnosťou 640 gramov ide podľa poroty o najľahší systém lavínového airbagu na súčasnom trhu. Navyše z objemu ruksaku uberá len 1,8 litra a je vyberateľný. Ortovox popracoval aj na spúšti, pretože podľa kanadských štatistík jeden z ôsmich majiteľov pri lavínovej nehode nezvládne airbag aktivovať. Spúšť má preto nový, trochu neobvyklý tvar. Ortovox doteraz používal systém ABS, Avabag je už jeho vlastný vývoj.
ISPO Gold Winners 2016/2017 v kategórii Lyžovanie
Leki Tour Stick Vario Carbon
Päťdielne skladacie paličky s dĺžkou nastaviteľnou v rozmedzí 115 – 135 cm, hmotnosť 506 g/pár. A k tomu kúzelnícky trik: rozloženie aj zloženie za pár sekúnd, pričom palička ostáva visieť na ruke. V zloženej forme dĺžka necelých 40 cm.
Arc’teryx Voltair
Ďaľší z novej vlny lavínových batohov využívajúcich elektrický kompresor namiesto tradičnej fľaše so stlačeným vzduchom. Výhody sú jasné – airbag sa dá viacnásobne aktivovať v priebehu dňa a večer stačí dobiť batériu. A nevýhody? Aj na pomery lavínových batohov astronomická cena, navyše sú ťažšie ako porovnateľné batohy so systémom na stlačený vzduch. Napríklad tento Arc’teryx váži 3,2 kila v 20-litrovej verzii, 30-litrový je o 20 deka ťažší. Porote sa napriek tomu páčil.
Arva Axio
Prvý a zatiaľ jediný lavínový vyhľadávač, ktorý zvláda sférické hľadanie – tzn. vyhľadáva v tvare priestorového trojuholníka, čo má viesť k rýchlejšej lokalizácii postihnutého. Po prezretí videa možno budete múdrejší, ja ani veľmi nie som :( . Trochu viac sa o Arva Axio píše tu.
Dynafit TLT7 Performance
Prichádza ďalšia generácia obľúbenej série TLT. Už 5-ka a 6-ka majú vpredu len minimálny presah podrážky, preto sa nemôžu používať s iným ako tech viazaním. TLT7 nemá presah žiadny, čiže problém budú aj „plnoautomatické“ mačky. Čo za to? Hmotnosť len tesne nad jedno kilo a zároveň tuhosť taká, že vyhovie aj zjazdovým fajnšmekrom, sľubuje výrobca. Viac sa o nových lyžiarkach rozpísal Lou Dawson na Wildsnow.com, má tam aj obrázok špeciálneho adaptéra na mačky.
K2 Marksman
Ak si pri obúvaní týchto lyží popletieš pravú a ľavú, obecenstvo bude mať o zábavu postarané. Špička a päta majú asymetrický tvar, vonkajšie hrany sú vpredu aj vzadu výraznejšie zakrivené. Teoreticky mi to zmysel dáva, môže to uľahčiť nasadzovanie oblúka najmä v horších snehových podmienkach, na kruste a podobne, ale po skúsenosti s lyžami s nerovnomerným rádiusom som mierne skeptický.
Lonely Mountain Skis – Sneachda
Ak by sa do súťaže o ISPO ocenenia prihlásili a zaplatili „štartovné“ 125 € (prípadné udelenie ocenenia potom stojí ďalších 1375 až 2750 éčiek) slovenskí Forest Skis, zrejme by tiež dostali nejakú cenu. Na bio lyžiach s názvom Sneachda je zaujímavé hlavne to, že ich vyrábajú Škóti. Môžu to byť fajn lyže, no s hmotnosťou 1,6 kg pri šírke 102 mm pod topánkou podľa mňa dieru do sveta neurobia.
Kjus Men BT 2.0 Glove
Na veternom kopci býva problém vôbec počuť zvonenie telefónu, nieto ho ešte vyloviť spod troch vrstiev oblečenia a skrehnutými prstami prijať hovor. Toto je splnený sen telefonistických maniakov – bluetooth rukavica s malým OLED displejom, vodeodolným reproduktorom a mikrofónom, ktorý odfiltruje neželaný hluk z okolia. Telefonuje sa tak, akoby človek v rukavici držal imaginárny telefón, jednoducho priložíš ruku k uchu.
Tecnica Zero G Guide Pro 130
Podľa poroty „lyžiarka, na ktorú čakali mnohí freerideri“. S Tecnicami, tvrdými ako ďas, som končil svoju zjazdársku kariéru, a boli to super boty. Aj tieto vyzerajú (na svoje určenie) zaujímavo: klasický tvar, flex s hodnotou 130 a kompatibilita s techovými viazaniami. Hmotnosť 1500 g (pri veľkosti 26,5) je porovnateľná so 4-klipsovými lyžiarkami ako Dynafit Radical alebo Scarpa Maestrale. O šlapacích vlastnostiach si nerobím ilúzie, ale na kratšie výstupy by to malo stačiť.
Uvex p.8000 tour
Univerzálna prilba certifikovaná pre lyžovanie, horolezectvo a bicyklovanie. Vyberateľná zimná vložka a integrovaný Recco refletor, úchyty na čelovku a lyžiarske okuliare, hmotnosť 310 g. Keby hmotnosť stiahli ešte trochu nižšie, na takých 250 g, dal by som sa rýchlo prehovoriť. Takto mi, odhliadnuc od sympatického dizajnu, nepripadá byť extra výnimočná. Napríklad porovnateľná Salewa Xenon, ktorá je na trhu už nejaký ten rok, váži 320 g.
ISPO Winners 2016/2017 v kategórii Lyžovanie
ABS Avalanche Airbag P.Ride
Nemecká značka, z ktorej názvu vznikol zaužívaný pojem „ABS batoh“, opäť prichádza s priekopníckym riešením – airbagom, ktorý môže aktivovať na diaľku aj iný člen skupiny ako ten, ktorý sa ocitol v lavíne. Zatiaľ sa mi nepodarilo zistiť, ako to presne funguje, ani hmotnosť systému. Znie to zaujímavo, no viem si predstaviť aj rôzne kanadské žartíky… Pri neúspešnom pátraní po technických detailoch som narazil na bizarnú historku o tom, ako vraj vznikla myšlienka lavínového batohu. V 70-tych rokoch bavorský poľovník Josef Hohenester dospel k názoru, že zabitá zver, ktorú niesol na pleciach, mu pomohla prežiť viacero lavín, pretože ostal na povrchu.
Patent na princíp lavínového airbagu neskôr získal podnikateľ a nadšený lyžiar Peter Aschauer, ktorý založil firmu ABS (“Avalanche Balloon Securesystem”) a v roku 1985 na veľtrhu ISPO predstavil prvý lavínový batoh. Originálny systém ABS používa stlačený dusík, ktorý sa z fľaše uvoľňuje odpálením pyrotechnickej rozbušky. Tento systém má trochu lepšie vlastnosti ako stlačený plyn uvoľňovaný mechanicky. Majiteľ však má oveľa viac starostí s obnovením funkcie aktivovaného airbagu.
Arc’teryx Procline
Prvý pokus kanadskej značky Arc’teryx o vstup do arény ski touringových topánok a hneď vysoké ambície. Ide o lyžiarku určenú najmä pre horolezcov, pre ktorých sú rovnako ako lyžovanie dôležité vlastnosti pri mixovom lezení. Karbónový komín topánky sa pohybuje nielen predozadným smerom (75º), ale aj do bokov (23º/12º). To môže byť veľká výhoda pri náročných traverzoch na lyžiach aj bez nich. Ak ťa zaujíma viac podrobností, na Teton Gravity v decembri vyšiel test.
Black Diamond Razor Carbon Pro
Palička s pútkom, koré spoľahlivo drží pri zaťažení smerom nadol, no pri ťahu v opačnom smere sa uvoľní. Môže sa hodiť napríklad v prípade pádu v zalesnenom teréne, pri zachytení paličky o strom či iný objekt. Možno aj v lavíne.
Dynafit Carbonio Ultralight
Zateplená bunda s minimalizovanou hmotnosťou. Syntetická izolácia obsahuje karbónové vlákna, ktoré vraj odrážajú infračervené žiarenie tela a menia ho na teplo. Mala by zohriať dvakrát rýchlejšie ako tradičná izolácia. Uf, nevedel som, že niečo vyžarujem. Bude aj v inej farbe ako čiernej?
Fischer Verticalp
Pri týchto lyžiach stačí uviesť len jeden parameter: 580 gramov pri dĺžke 161 cm. Pretekári budú mať o čom snívať.
Millet Touring LTK 18
Relatívne ľahký (610 g) batoh pre amatérskych rýchlošlapačov. Keď zmizne sneh, poslúži pri horskom behu. Diagonálne upínanie lyží a oddelená priehradka na mačky, ktorá sa pre letné použitie dá zrušiť.
Pieps Micro
Miniaturizácia prichádza aj do segmentu lavínových vyhľadávačov. Najnovší Pieps Micro je menší ako oholený model Freeride s jedinou anténou, no má plnú výbavu – tri antény, dosah 40 metrov, označovanie viacnásobných nálezov. Rozmery 102 x 71 x 18 mm a hmotnosť len 150 g vrátane batérie (jeden AA článok). Ďalšie vychytávky? Bluetooth prepojenie s mobilom, signalizácia vibrovaním, automatické prepínanie medzi prijímaním a vysielaním podľa senzorov svetla a pohybu.