Slovenské skalky: Lezecká oblasť Turniská vo Volovských vrchoch
Lezecká bašta Východu mojimi očami, snáď nebudem ukameňovaný za recenziu.
Lezecká oblasť Turniská sa nachádza sa nad obcou Kojšov medzi dolinou Kojšovského potoka, sedlom Zemičky (710 m) a vrchom Krížny hrb (822 m). Na južnom svahu rozsiahleho vápencového hrebeňa s názvom Murovaná skala sa rozkladá skalné mesto s vežami, ihlami a inými útvarmi. Ležia v nadmorskej výške okolo 700 m a sú usporiadané približne do kruhu.
Názov Turniská pochádza z východniarskeho slova turňa, čo po slovensky znamená veža. Najznámejším útvarom Turnísk paradoxne nie je nijaká turňa, ale skalná brána – Klenba alebo aj Turniský tunel. S výškou približne desať metrov predstavuje najväčší útvar svojho druhu na východnom Slovensku.
Turisticky sa na Turniská dostaneš po žltej turistickej značke z dediny Kojšov. Súbežne s turistickým chodníkom vedie Náučný chodník Folkmarská a Murovaná skala, ktorý sa však nevracia do Kojšova, ale pokračuje z Folkmarskej skaly do obce Veľký Folkmar. Územie lezeckej oblasti Turniská (teda oblasť Murovanej skaly) patrí do oblasti Slovenského rudohoria a jeho horského celku Volovské vrchy, podcelok Kojšovská hoľa.
Aktuálne je v lezeckej oblasti Turniská podľa climb.sk 204 ciest a variantov v obtiažnosti od 4- UIAA po 10/10+ UIAA (francúzske 8c+ v ceste Triáda). Do obtiažnosti 6+ UIAA vrátane je 77 ciest. Na Turniskách je viac ako 40 lezeckých ciest v obtiažnosti 9+ UIAA a viac, takže je tu naozaj široká škála obtiažnosti ciest.
V tlačenom sprievodcovi od Petra Šimkanina je z Turnísk 177 lezeckých ciest. Bez sprievodcu budeš trochu stratený. Oblasť sa rozdeľuje na sedem hlavných sektorov – Klenba (57 ciest), Veľkonočná Turňa (38 ciest), Múr – východná strana (29 ciest), Zarastená turňa (32 ciest), Najvyššia turňa (15 ciest), Najvyššia turňa – východná strana (16 ciest) a sektor Najnižšia turňa (7 ciest).
Výška ciest je maximálne 50 metrov (aj dvojdĺžkové cesty), so 60-metrovým lanom si tu v pohode. V oblasti sa nájdu tak staré istenia ako aj nové (borháky, nity). Zlaňáky sú z mojej skúsenosti v dvoch istiacich bodoch, spojené reťazou. Niektoré cesty majú na skale označenie menom aj s uvedením obtiažnosti.
Liezť je možné už od skorej jari do neskorej jesene. Dá sa aj v letných mesiacoch, niektoré skalky sú ukryté v tieni stromov. Lezenie je tu veľmi rozmanité. Rajbasy, technické lezenie a samozrejme cesty v previse, naozaj pre každého niečo.
Turniská sú podľa climb.sk jedenástou najlezenejšou oblasťou na Slovensku. Aj tak sa vyškmýkaná skala vyskytuje naozaj len v najlezenejších cestách, a aj to v prijateľnom stave. Je tu priestor aj pre umiestnenie nelezúcej rodinky s deťmi. Nie je to úplne ideálna lúčka, ale priestor sa nájde.
Prístup
Z Bratislavy je do dediny Kojšov (okres Gelnica) 420 km a štyri a pol hodiny cesty autom. Z Košíc je to necelých 40 km a 45 minút cesty autom.
Z oboch strán odbočíš v dedine Veľký Folkmar na Kojšov. Prejdeš okolo obecného erbu na začiatku dediny, pozrieš si celú dedinu a zaparkuješ asi kilometer za posledným domom, po ľavej strane, pred závorou cez asfaltku. Je tu priestor asi na 10 áut a parkuješ rovno pri Kojšovskom potoku (GPS poloha parkoviska). Parkovisko je vo výške 530 m n. m.
Od parkoviska pôjdeš cez závoru, po 200 metroch odbočíš doľava, lávkou cez potok. Potom lúkou hore do lesa, na žltú turistickú značku. Žltá značka ťa vyvedie až pod Turniská. Od parkoviska trvá cesta 30 minút, prevýšenie 180 metrov a vzdialenosť necelý kilometer. Chodník z parkoviska sa končí pod skalami. Po ľavej ruke budeš mať Veľkonočnú turňu, po pravej ruke sektor Múr, sektor Klenba určite spoznáš aj sám.
Lezecká oblasť Turniská je aktuálne bez lezeckých obmedzení. Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na webe Jamesu.
Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
- Dievčenská (5+): dvojdĺžková cesta vedie až na vrchol Veľkonočnej Turne. Krásna a ľahká cesta ťa vyvedie vysoko nad vrcholky stromov.
- Dolly Buster (6): pekná ľahšia línia
- Domáca úloha (7-): v druhej dĺžke mi po dvoch isteniach tak trošku cvrklo do gatí, balím a zlaňujem, fakt to chcelo mať veľký morál
- Prekvapenie šéfkuchára (7-): krásne technické lezenie
- Vzdušná hrana (6+): dvojdĺžková, pekná, dlhá cesta, najťažšie kroky na začiatku
- Slimák (7-): keď prerazíš pekný bouldrový začiatok, máš hotovo
- Ruky plné machu, pilier (5+): ľahučká dvojdĺžka, klasická cesta, troška zeleninky
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 4 body z 5
- Kvalita skaly: 3 body z 5
- Istenie: 4 body z 5
- Deti: 3 body z 5 (pod niektorými skalami je upravená rovina)
- Prístup od parkoviska: 4 body z 5 (asfalt a lesná cestičke)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5
- Prístup bez auta: 2 body z 5 (z dediny Kojšov je to hodinka a 2,8 km až pod skaly)
- Prístup na bicykli: 0 bodov z 5.
Praktické info
- Orientácia: keďže ide o veže a vežičky, oblasť má orientáciu na všetky svetové strany
- Slnko: vždy nájdeš stenu, kde si zalezieš aj v lete, alebo naopak ak hľadáš sektor na slnku. Niektoré sektory sú celé pod stromami.
- Materiál skaly: vápenec a zlepenec
- Výška ciest: do 50 metrov, nájdeš tu aj dvojdĺžkové cesty
- Voda: studnička je pri chodníku, asi 500 metrov od skál
- Stanovanie: nie
- Sprievodca: prečítaj si moju recenziu knihy Skalky východného Slovenska alebo si pozri ponuku tlačených sprievodcov v eshope Rozlomity Sport). Neúplných online sprievodcov nájdeš na James.sk, Rozlomity.sk a Climb.sk.
Video z lezenia cesty Krv a zvratky za 9 UIAA: