Notoricky známy lyžiarsky kopec Stuhleck (1782 m) pri rakúskej Semmering-Autobahn býva prvá voľba ski turistov zo západu Slovenska najmä začiatkom sezóny. Hore sa dá vystúpať lesom aj po minimálnej snehovej vrstve a dole to istia umelo zasnežené zjazdovky. Pre dobro rozrastajúcej sa skialpovej rodiny som oživil štyri roky starý článok a doplnil ho tak, aby sa všetky možné trasy na Stuhleck dali nájsť na jednom mieste.
Okrem snehovej istoty je výhodou Stuhlecku aj pohodlná diaľničná dostupnosť z Bratislavy. A samozrejme možnosť nakombinovať dva druhy aktivít – keď chce časť partie/rodiny zjazdovať a časť skialpovať. Človek ocení aj to, že rovno na vrchole kopca stojí celoročne otvorená chata Alois Günther Haus. Hoci býva preplnená, keďže je dostupná aj z lanovky.
A nevýhody? Na vrchole takmer vždy brutálne fúka. Vo voľné dni s pekným počasím sa sem nahrnú neskutočné davy – okrem Viedenčanov a Bratislavčanov aj Maďari a Moraváci. Výstupové trasy zo severu nie sú veľmi vhodné na lyžovanie smerom nadol a zvyčajne sa volí návrat po zjazdovkách. To je však zároveň výhoda, najmä pre začiatočníkov.
Pozor, vyšlapať Stuhleck nie je nedeľná prechádzka. Tých takmer tisíc výškových neoklameš. Výšľap je zhruba rovnako náročný ako túra z Trangošky na Ďumbier.
Variant 1: Zo severu dolinou Kaltenbachgraben
Notoricky známa túra, ktorú si prešiel hádam každý začínajúci skialpinista z Bratislavy. Zaparkuješ na poslednom parkovisku lyžiarskeho strediska pri lanovke Promibahn. Prvé veľké parkovisko pri ceste ignoruj, vojdi do dediny Spital am Semmering a drž sa stále vľavo. Môže sa stať, že si budeš musieť kúpiť jednu jazdu na lanovke ako parkovné (cca 10 €). Parkovanie je len pre zákazníkov strediska a ak ťa jeho zamestnanec zbadá vykladať z auta skialpovú výbavu, niekedy pribehne s kasičkou.
Nalepíš pásy a vydáš sa po lesnej ceste dolinou Kaltenbachgraben. Minieš starý vodný mlyn a držíš smer podľa značenia na chatu Karl Lechner Haus situovanú na peknej lesnej čistinke. Asi pol kilometra pred chatou budeš mať možnosť odbočiť do strmého žľabu Lyragraben, ktorý vedie rovno na vrchol Stuhlecku.
Druhá možnosť je pokračovať ďalej, prejsť okolo chaty Karl Lechner (býva otvorená skôr výnimočne) a hneď za ňou sa budď napojiť na značený turistický chodník (strmší variant) alebo pokračovať po zvážniciach (miernejšie, viď trasa na mape nižšie). Oboje ťa miernou okľukou vyvedie na vrcholový hrebeň od východu.
V závere výstupu je trasa zhodná s cestou zo sedla Pfaffensattel. Je to vždy vyfúkané až na kosť. Návrat po zjazdovkách.
Trasa: dĺžka 13,9 km, nastúpaných 977 m, celkový čas 4:06 h. Výškový profil a GPX na stiahnutie nájdeš na Mapy.cz.
Variant 2: Zo severu – direttissima pre expertov
Hneď za dreveným mlynom v Kaltenbachgrabene hľadaj vpravo odbočku zatarasenú ostnatým drôtom. Nejako ho preskoč, za odmenu sa ocitneš v krásnom zasneženom lese. Popri potoku, ktorý miestami nadobúda ráz vodopádu, budeš stúpať k vrcholu prakticky najpriamejšou možnou trasou.
Na záver to bude trochu divočina v naozaj strmom teréne. Zistíš, že medzi stromami sú skryté celkom slušné skalné bouldre a možno natrafíš na stopy maníkov, ktorí tadiaľto lyžujú smerom dole. Dá sa to, ale len po prvú zvážnicu, potom treba nalepiť pásy a došúchať sa po nej ku zjazdovkám. Z lesa vyjdeš asi 150 výškových metrov pod vrcholom, na ktorý sa najbezpečnejšie dostaneš traverzom doprava smerom ku zjazdovkám.
Trasa: dĺžka 11,4 km, nastúpaných 974 m, celkový čas 2:58 h. Na Mapy.cz nájdeš aj výškový profil a GPX na stiahnutie.
Variant 3: Z juhu od Retteneggu
Južná strana Stuhlecku, to je úplne iná káva ako sever. Je menej zalesnená a pod vrcholom nájdeš impozantný kotol. Vyráža sa z parkoviska pri reštaurácii Forellengasthof Joglland v Retteneggu (robia tam vynikajúce pstruhy).
Prvú polovicu trasy stúpaš širokými lúkami s príjemným sklonom. Nasleduje pasáž riedkeho lesa a za ňou malé lavínové pole. Obídeš ho a si v kľúčovom bode, kde sa treba rozhodnúť, či budeš pokračovať vľavo po hrane kotla (ohraničuje ho plot na dobytok, neskôr narazíš na hrebeňové tyčové značenie) alebo sa pustíš doprava dlhšou trasou križujúcou dno kotla.
Výhodou prvej alternatívy je rýchlosť a bezpečnosť. Treba sa však držať v úctivej vzdialenosti od hrany kotla, bývajú tam veľké preveje. Orientácii pomáha plot, tyčové značenie a zakrátko uvidíš stĺpy lanovky Steinbachalmbahn, ktorá končí pár metrov od vrcholu. Nevýhodou je, že sneh tam býva často vyfúkaný až na podklad.
Druhý variant je zaujímavejší a zhruba o pol hodinu dlhší. Vyber si ho len v prípade, že vieš na mieste zhodnotiť aktuálnu lavínovú situáciu. V prípade neistoty a zlej viditeľnosti treba zaradiť spiatočku. Pri traverze kotla sa treba držať čo najbližšie ku hranici lesa. Keď máš kotol za sebou, pustíš sa hore niektorým z rebier vo svahu a ku chate dorazíš z pravej strany – tam odkiaľ prichádza aj trasa zo severu.
Na mojej trase je zaznamenaná kombinácia výstupu prvou alternatívou a zjazdu cez kotol. Pri výjazde z neho bolo treba ešte raz nakrátko nahodiť pásy. Lúky v dolnej polovici zjazdu ti možno budú pripadať príliš plytké – najmä ak je veľa čerstvého snehu a ty nemáš dosť široké lyže.
Trasa: dĺžka 12,8 km, prevýšenie 971 m, celkový čas 4:21 h. Na Mapy.cz nájdeš aj výškový profil a GPX na stiahnutie.
Variant 4: Z východu od sedla Pfaffensattel
Medzi dedinami Steinhaus am Semmering na severe a Rettenegg na juhu vedie cesta, ktorú Google mapy v zime uvádzajú ako neprejazdnú. V skutočnosti tam býva problém iba pri naozaj výdatnom snežení. Keď sa počasie ukľudní, rakúski cestári ju napokon vždy sprejazdnia. Najvyšší boj horského prechodu tvorí sedlo Pfaffensattel (1372 m).
Zo sedla vedie smerom na západ makadamová cesta, ktorá slúži na zásobovanie chaty Alois Günther Haus na vrchole Stuhlecku. Je tam akási mýtna búdka – je možné, že v lete sa dá vyjsť autom až ku chate. V zime je cesta zvyčajne je vyratrakovaná a spoľahlivo ťa dovedie do cieľa. Druhá možnosť je značený turistický chodník, prípadne kombinácia oboch.
Zo sedla je to na vrchol 400 výškových metrov na zhruba 4 kilometroch. Za hodinku si na chate a riešiš otázku čo s načatým dňom. Ak sú vhodné podmienky, zlyžovať si najkrajšie pasáže južných svahov môže byť dobrý nápad. Ak nie, zlyžuješ dole zjazdovkami a vyšliapeš si to nazad Kaltenbachgrabenom. Od chaty Karl Lechner sa dá do sedla vrátiť aj po zvážniciach, čiže netreba sa vracať až na vrchol.
Môj GPX záznam je trochu komplikovaný, bolo málo snehu a chceli sme si dať do tela: Pfaffensattel – Stuhleck – zjazd až dole – Kaltenbachgraben – Stuhleck – zjazd do plovice zjazdoviek – zvážnicou na Karl Lechner Haus – zvážnicou na Pfaffensattel. Spolu vyše 30 km a 2400 výškových. Na Mapy.cz nájdeš aj výškový profil a GPX na stiahnutie.
Variant 5: Zo severu po okraji zjazdoviek
Šliapať dve hodiny v nepretržitom protiprúde zjazdárov je čisté zúfalstvo a ani vlekári to nemajú radi. Aj v prípade, že sa ešte nezačala sezóna a lanovky stoja, technici sa tam motajú na skútroch či ratrakoch a môžu mať nepríjemné poznámky.
Ak sa len trochu dá, vyhni sa tomu. Ak sa nedá, tak na pravej strane strediska, v okolí sánkarskej dráhy, sa vďaka hustej sústave lesných cestičiek dá kontakt so zjazdovkovým kolotočom trochu obmedziť.