Putovanie Strážovskými vrchmi štýlom «eném s postelí»

Štyri dni s ľahkým ruksakom na chrbte - bez spacákov a karimatiek. Len s malým proviantom, keďže možností najesť sa je na trase dostatok.

Sme malý, ale pevný a súdržný turistický odýl Stupavské pakobylé. Brázdime slovenskými vrchmi od roku 2012. Expedičný štýl máme radi, ale keďže nám roky pribúdajú, etapy plánujeme tak, aby sme spali čo najkomfortnejšie. Optimálne v posteli, s teplou sprchou a čapovaným pivom na dosah.

Strážovské vrchy sme odsúvali zopár liet z dôvodu absencie ubytovania. Situácia sa zmenila, ubytovania turistického typu v tejto lokalite pribudli, a tak sme sa na putovanie Strážovskými vrchmi vydali. Štyri dni s ruksakom na chrbte – naľahko, bez spacákov a karimatiek, s malým proviantom, keďže možností najesť sa je na trase dostatok.

Prvý deň

Presun vlakom z Bratislavy do Žiliny a odtiaľ autobusom do Fačkova. Z Fačkova turisticky cez vrch Kľak (1352 m, Malá Fatra) do Fačkovského sedla. Dĺžka trasy podľa plánovača mala byť 10,8 km:

Tento plán nám nevyšiel, lebo rýchlik mal 50-minútové meškanie a autobus do Fačkova sme nestihli. Pobudli sme štyri hodiny v Žiline, čo to pojedli aj popili, a popoludňajší autobusový spoj do Fačkovského sedla chytili. Ubytovanie sme mali vopred dohodnuté v apartmáne na Salaši Kľak.

Ubytovali sme sa a krátko po 15:00 h sme sa bez ruksakov vybrali na Kľak. Je to pekný kopec s výhľadmi do širokého okolia. Trasa vedie najmä lesom, stúpanie je vcelku príjemné. Nám výstup aj zostup skomplikovalo blato po dopoludňajšom daždi. Šmýkalo sa riadne. Našťastie blatistý šmykľavý úsek nebol príliš dlhý. Dĺžka hore – dole bola 9 km a v pohode sme stihli večeru. Varia do 19:30 h a o 20:00 h reštauráciu zatvárajú.

Strážovské vrchy (01) Fačkovské sedlo, nástup na zjazdovku
Nástup na zjazdovku vo Fačkovskom sedle (viac fotiek v galérii)

Druhý deň

Z Fačkovského sedla cez Čičmany, vrch Strážov (1213 m, Strážovské vrchy) do Zliechova. Dĺžka trasy  podľa plánovača 20,5 km:

Etapa vcelku výživná na nastúpané aj naklesané výškové metre. Hneď na úvod je potrebné zdolať zjazdovku. Pred Čičmanmi je výdatný, osviežujúci a chutný prameň. V Čičmanoch dobré jedlo.  Slovenskú klasiku sme si dali v Penzióne Javorina. Je na červenej turistickej značke, bez zachádzky.

Po dobrom jedle vrch Strážov volá. Je to chuťovečka. Najprv asi dva kilometre dlhý úsek po hlavnej asfaltovej ceste. Najmä v horúcich dňoch priam pekelná skúška. Dlhé stúpanie lesom zase preverí kondíciu aj zdatného turistu. Výhľady, ktoré sa na vrchole otvoria však stoja za to.

Zliechov je pekná obec učupená pod Strážovom. Čisté turistické ubytovanie poskytuje miestna ZŠ. Ubytovanie je potrebné dohodnúť vopred, kontakt nájdete v itinerári na stránke Cesta SNP. V obci sú dvoje potraviny a Pusta Pub s čapovaným pivom a s mrazenou pizzou.

Strážovské vrchy (02) Pohoda na Strážove
Pohoda na Strážove (viac fotiek v galérii)

Tretí deň

Zo Zliechova cez vrch Vápeč (956 m, Strážovské vrchy) do Hornej Poruby. Naplápovaná dĺžka trasy 17,5 km:

Hneď za Zliechovom je úsek cez lúky bez turistického značenia. Určite treba využiť mapu v mobile, ak nechcete blúdiť. Nastúpané aj naklesané výškové metre z predchádzajúcej etapy zdatného turistu posilnia a stúpanie na Vápeč zvládne do pohody. Turista netrénovaný môže mať problém. V oboch etapách je v prípade menej zdatného turistu vhodné podporiť telo iontovým nápojom alebo energetickým gélom.

Strážovské vrchy (03) Lúky za Zliechovom bez turistického značenia
Lúky za Zliechovom bez turistického značenia (viac fotiek v galérii)

Vrchol Vápeča je skalnatý a výhľad z neho poteší geografického znalca aj obyčajného kochača, ktorému x-krát môže geografický znalec ukazovať a hovoriť kde je aké mesto, dedina, pohorie, vrch…, aj tak si to nezapamätá a neorientuje sa. Píšem o sebe.

Zostup do Hornej Poruby je nenáročný a občerstviť sa môžete až v troch prameňoch nachádzajúcich sa na trase. V Hornej Porube poskytuje jednoduché turistické ubytovanie takmer 80-ročná pani vo svojom rodinnom dome. Porozpráva vám svoje životné príbehy, poukazuje fotky, pohľadnice a darčeky od turistov. Je to povinná jazda, ktorá sa neodmieta. Žije sama a rozhovory s ubytovanými turistami sú pre ňu príjemným spestrením života od marca do októbra, ako nám povedala. Kontakt na ňu taktiež nájdete v itinerári na stránke Cesta SNP.

Štvrtý deň

Z Hornej Poruby cez vrch Sokol (651 m, Strážovské vrchy) do Ilavy. Dĺžka trasy 11,5 km:

Pekná pohodová prechádzka turisticky oživená výstupom na vrch Sokol. Je to taký malý Vápeč, opäť s nádhernými výhľadmi. Na vrchole je udržiavané posedenie s ohniskom, o ktoré sa príkladne starajú pravdepodobne turisti z Ilavy. V Ilave sme si dali chutný obed a čapované pivo vo Full Cafe. Najedení a napojení sme sa presunuli na železničnú stanicu a odtiaľ vlakom domov – smer Bratislava.

Fotogaléria