Slovenské skalky: Stratenská píla na južnej strane Slovenského raja 

Vápencovú lezeckú oblasť Stratenská píla nájdeš na južnej, turisticky menej navštevovanej strane Národného parku Slovenský raj. Aktuálne sa v nej nachádza 34 lezeckých ciest a variantov v obtiažnosti od 3 do 8 UIAA.

Vápencovú lezeckú oblasť Stratenská píla nájdeš na južnej, turisticky menej navštevovanej strane Národného parku Slovenský raj. Aktuálne sa v nej nachádza 34 lezeckých ciest a variantov v obtiažnosti od 3 UIAA v ceste “Ľavé kurča” po 8 UIAA v ceste “Dušanov projekt”. Pripravuje sa niekoľko projektov z odhadovaným vyšším stupňom obtiažnosti. Do stupňa 6 UIAA vrátane je 20 ciest. Priestor na nové cesty v tejto oblasti ešte stále je.

Lezecká oblasť Stratenská píla je rozdelená do troch lezeckých sektorov: Skalka pri ceste (10 ciest), Detský (4) a Slon (20). V oblasti sú podľa tlačeného sprievodcu sprievodcu aj bouldre. Nachádzajú aj tri dvojdĺžkové cesty s celkovou výškou 30 metrov. Dali by sa liezť aj ako jedna dĺžka, nie sú však vyrovnané obtiažnosťou a v podstate ani kvalitou skaly.

Sektory sa líšia charakterom skaly. Skalka pri ceste je vežička priamo nad cestou, pri ktorej je priestor na zaparkovanie 5 – 6 áut. Istíš z roviny, v úzkom zelenom páse medzi cestou a vežičkou. Vežička je  – predpokladám – dotknutá ľudskou činnosťou v minulosti. Vápenec je zdanlivo plný chytov, samozrejme len niektoré držia dobre. Stena je kolmá až položená s jedným malým previsom, cez ktorý ide pár ciest. Pri ťahaní ciest by si mal mať rezervu sily. Môže chvíľu trvať, kým nájdeš ten správny chyt.

Stratenská píla (12) sektor Pri ceste
Sektor Skalka pri ceste (viac fotiek v galérii)

Sektor Detský je podobného charakteru. Cesty sú položené a len v nižšej obtiažnosti (3 UIAA), teda pre deti. Istí sa z úzkeho zeleného pásu medzi cestou a skalou. Nie je to ideálne.

Sektor Slon, to je iné kafe, hlavne ľavá časť sektora. Nájdeš tu aj pekné platňové lezenie v prevažne kolmej stene. Druhé dĺžky sú už rozbité. Cesta Lavoboček (7+ UIAA)  je podľa mňa king’s line celej oblasti. Neliezol som ju, ale vizuálnosť línie je neskutočná.

Celkovo je v oblasti skala rôznej kvality, od parádnej až po zlú. Popod cestu tečie potok Hnilec. Orientácia všetkých sektov je južná. Pod skaly vieš prísť aj s rodinkou. Sektor Slon by som však na návštevu s deťmi neodporúčal.

Orientácia v oblasti podľa knižného sprievodcu je dobrá. V núdzi sa dá prežiť aj bez sprievodcu, keďže väčšina ciest má názov napísaný na skale aj s uvedením obtiažnosti. V oblasti sa striedajú istenia lepenými borhákmi s nitmi. Odistenie je športové. Zlaňáky nie sú vždy v dvoch istiacich bodoch, alebo chýba spojovacia reťaz. Sú to prasiatka aj kruhy. Skala nie je v prevažnej väčšine ciest vyšmýkaná, až na pár ultimátnych ciest v sektore Skalka pri ceste.

Stratenská píla (8) Kingsline cesta Ľavoboček
Vizuálne príťažlivá Ľavoboček (viac fotiek v galérii)

Prístup

Z Bratislavy je do dediny Stratená cez 300 kilometrov a cesta trvá 3 hodiny a 45 minút.  Z Košíc trvá cesta necelé dve hodiny a prejdeš 140 kilometrov. Podobný čas cesty, len o trošku menej kilometrov, je do dediny Stratená aj z Banskej Bystrice. Zato z Popradu to je len 40:40, teda 40 kilometrov a 40 minút.

V smere od Banskej Bystrice prejdeš dedinu Stratená, ktorú ako vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj využívajú najmä cyklisti. Začína sa tu totiž cyklotrasa Glacká cesta pretínajúca Slovenský raj v severojužnom smere. Za dedinou odbočíš smerom na Stratenskú Pílu a po jednom kilometri od odbočky uvidíš na ľavej strane sektor Skalka pri ceste.

Tu zaparkuj (poloha parkoviska na mape), priestor postačuje pre 5 áut. Ďalšie sektory sú dostupné len pešo, asi 200 metrov po ceste späť. Sektor Detský je vedľa cesty. K sektoru  Slon vystúpaš za 5 minút. Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na webe Jamesu.

Stratenská píla (7) cesta k sektoru Sĺon
Prístup k sektoru Slon (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

Sektor Skalka pri ceste

  • Platňa (5-): rozlezová cesta, veľké stupy aj chyty.
  • Cez previs sprava (6-): kolmé lezenie, cesta sa vyhýba previsu, problém je vo výleze nad previs,kde treba dlhšie hľadať chyty.
  • Kútom (6), Hladká (6): začiatok je ultimátny, hladká stena 4-metrová, kde je pár stupov a pár chytov, po 4 metroch chytáš madlo, potom už len ľahký dolez k štandu.

Sektor Slon

  • Komín (6): cesta ma pomerne potrápila – začiatok je výživný, dolez je v ľahšom, ale rozbitom teréne, kde by som prijal aj viac istenia. Keď sa mi ostal v ruke chyt tri metre nad istením, krvi by sa vo mne nedorezal.
  • Križovatka (6): bouldrový problém na začiatku cesty v peknej platni, ľahší dolez v položenom teréne.
  • Mišov variant (7): druhá dĺžka cesty Križovatka, troška rozbitá skala, preverí nielen fyzickú, ale aj mentálnu pripravenosť lezca. Má výbornú expozíciu.
Stratenská píla (4) cesta Kútom
Cesta Kútom (viac fotiek v galérii)

Moje hodnotenie oblasti

  • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
  • Kvalita skaly: 3 body z 5
  • Istenie: 4 body z 5
  • Deti: 4 body z 5 (pod sektorom Pri ceste je rovina, ale je aj pri ceste)
  • Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5
  • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5
  • Prístup bez auta: 3 body z 5 (z dediny Stratená je ku skalám 1,3 km po rovine)
  • Prístup na bicykli: 5 bodov z 5

Praktické info

  • Orientácia: južná orientácia skál
  • Materiál skaly: vápenec
  • Výška ciest: do 30 metrov
  • Voda: studnička je o 700 metrov ďalej, smerom do Slovenského raja, pri Píle.
  • Stanovanie: nie
  • Sprievodca: pozri moju recenziu tlačeného sprievodcu Skalky východného Slovenska. Neúplný online sprievodca sa nachádza na stránke Košice región.
Stratenská píla (1) Chmarošský viadukt
Ikonický Chmarošský viadukt (viac fotiek v galérii)

Tipy na doplnenie výletu

  • Len kilometer od Stratenej sa môžeš prejsť po krátkom náučnom chodníku Stratenský kaňon. Ide o spevnenú cestu cez malebný kaňon rieky Hnilec, ktorá stratila svoj pôvodný význam po vybudovaní neďalekého tunela.
  • Návšteva ferraty Kyseľ môže byť v teplom období príjemným schladením.
  • Ak sa do Stratenej budeš presúvať od Banskej Bystrice cez Pohronie, pôjdeš okolo ikonického Chmarošského viaduktu na železničnej trati Červená skala – Margecany.


Fotogaléria