Splav Turca „expedičným“ štýlom

Na Slovensku je veľa pekných riek a potokov. Medzi najkrajšie a menej známe určite patrí riečka Turiec. Napriek tomu o splave Turca nájdete len kusé informácie. Týmito pár riadkami sa pokúsim priblížiť trochu viac.

Rozhodli sme sa ho splaviť a pridať k tomu aj nadväzujúci pekný úsek Váhu od Vrútok pod Strečno. Výhodou je prístup k železnici, ktorá kopíruje celý úsek od začiatku splavu až po jeho koniec. Odpadá tak náročná logistika s autami.

My sme išli expedične, čiže v lodi sme mali všetko od koťoga na kávu až po harpúnu na mrože.

Turiec je rieka, ktorá si vyžaduje vodáka so skúsenosťami. Tie však môžu byť nahradené expedičným nadšením. Skúseného vodáka môže odradiť občasné prenášanie stromov a ťahanie člna cez vŕbové kríky a žihľavu. Nadšený člen expedície zase môže byť sklamaný, že namiesto fotenia prírodných zákutí, štebotajúcich vtákov a výhľadov, musí mať neustále v strehu pádlo.

Keď je rieka zarúbaná

Turiec meandruje po krásnych lúkach turčianskej kotliny. Jeho brehy lemujú vŕby či jelše v hustote občas väčšej, než je milé. Zasahujú aj do toku a občas je prúdnica úplne „zarúbaná“, lode sa musia preniesť po brehu, alebo pretlačiť cez konáre.

Tok tečie pomerne svižne, takže cesta ubieha rýchlo. Vzdialenosti napriek tomu uvádzam v hodinách, lebo kilometre na silno meandrujúcej rieke s občasným prenášaním môžu byť zavádzajúce.

Na splav sú ideálne nafukovacie kánoe (Pálava, Baraka a iné). S kajakom alebo pevným kánoe to môže byť horšie. Raft je kvôli úzkemu korytu úplne nevhodný. Splavnosť je ideálna, ak je na vodočte v Martine okolo 100 cm.

Na štart autom aj vlakom

Splav je možné začať v Moškovci, ale pohodlnejší začiatok s prístupom autom je v osade Socovce. Prípadne od vlaku zo zastávky Kláštor pod Znievom (300 m). Päkrát je potrebné loď pretiahnuť alebo preniesť cez zarúbané koryto.

Nástup Sočovce
Nástup Socovce

Po 3 hodinách plávate popod železničný most a za ním sa dostanete k pešej j lávke v obci Benice (pohodlný prístup k vlaku na stanicu Nové Rakovo – 200 m). Tento úsek pohodovým tempom aj s prenášaním zvládnete za ďalšie 3 hodiny.

Táborisko pred Martinom

Z obce Benice sa riečka trochu vyrovnáva, aj tých kriakov je pomenej. Celý ďalší úsek až k obci Košťany nad Turcom zvládnete za ďalšie 3 hodiny aj s dvoma prenášaniami. Skončiť sa dá buď na lúke na pravo, keď zbadáte prvé domy, alebo pod cestným mostom, odkiaľ je k vlaku 600 m. To je na jeden deň akurát.

Turiec
Turiec

Ak plánujete splav na dni dva a pokračovať na Váhu, tak prenocovať sa dá poniže cestného mosta, kde sú pekné miesta na prespanie. Neplavte sa príliš dlho, lebo za 40 minút priplávate k prvej hati v Martine, ktorú treba prenášať vľavo. Tam už romantika a divočina končí.

Poza nákupné centrum

Druhá hať, cez ktorú musíte čln preniesť, je pri teplárni. Odtiaľ musíte strpieť ešte asi hodinovú plavbu regulovaným korytom cez Martin až do Vrútok na sútok s Váhom.

Ak by ste po 2 dňoch bez civilizácie potrebovali vidieť človeka, tak sa môžete zastaviť v shopping parku Tulip (za cestným mostom vľavo). Alebo kus ďalej pri lávke pre peších doplniť pivo na benzínovej pumpe hneď pri rieke, či najesť sa v reštaurácii v susednom penzióne.

Takéto a ešte užšie
Takéto a ešte užšie

Kto chce skončiť splav vo Vrútkach a vrátiť sa vlakom po auto, tak vystúpiť sa dá naľavo za železničným mostom. (stanica Vrútky 100m), ale prichádza o krásny úsek Váhu s legendárnymi skalami Margita a Besná.

Po Váhu do Strečna

K Strečnu to trvá ešte nejaké 2 hodiny. Hneď po sútoku voda trochu zlenivie, ale hneď za diaľničným mostom, keď sa pripojí Krpeliansky vodný kanál už to pláve samo. Na pravej strane preplávate okolo legendárnej skaly Besná, a neskôr okolo skaly Margita.

Tu bojovalo o život veľa pltníkov, ale už to nie je to čo bývalo, nakoľko skaly v roku 1938 odstrelili. Po pekných vlnkách vás to doplaví ku kompe v Strečne. Vlaková zastávka je 100 m za lávkou pre peších vpravo.

Váh
Váh

Vlaky chodia smer Vrútky a ďalej na Kláštor pod Znievom každú hodinu. Takže šofér sa obetuje a cestuje po auto. Zvyšok zdivočenej posádky vyčkáva v niektorom z miestnych občerstvovacích zariadení.

Dobré rady na záver

Na čo dať pozor ? Na pitnú vodu – príležitostí na jej doplnenie skoro nie sú. A na prírodu. Turiec je jedna z posledných prirodzených podhorských riek na Slovensku, až po Martin spadá do národnej prírodnej rezervácie s 3. a 4. stupňom ochrany. Takže neloviť mrože, správať sa ohľaduplne a nenechať po sebe ani len papierik.

Čížo

Možno ťa zaujme:

Fotogaléria