So ženou na lane 9: Ľadolezectvo – Šašov ľad a Široký s Kráľovniným závojom

Kde bolo tam bolo, bol jeden kráľ, ktorý mal veľmi dlhý žľab. Ten žľab sa nachádzal v Tatrách, na začiatku Veľkej Studenej doliny, a je tu jeden z najdlhších a právom nazývaný Kráľovský.

Každý kráľ však potrebuje svojho Šaša, ktorý by ho zabával a krásnu, pôvabnú Kráľovnú, ktorá sa ukrýva pod Závojom obďaleč kráľovho zraku. A neďaleko nich sa nachádza Popoluška, ktorá sa neskôr vydá a bude mať svadbu so Soplavým lebo odmietla Širokého z rovnakého kráľovstva, takže o pár dolín ďalej bude mať krásny Závoj ako správna Nevesta. Alebo to bolo celé inak?

Šašov ľad

O Šašovom ľade si toho už počula dosť. Horolezec ti o ňom často hovorí, lebo sa mu páči. Trochu dlhší, ľahší, len k nemu treba nastúpať do tretiny Kráľovského žľabu. Čože? Tak ďaleko? Tu sa objavuje otázka, či idete pešo alebo na lyžiach. Lyžovať s veľkým batohom stále nevieš. Teda vlastne ty nevieš vôbec lyžovať.
Avšak keď sa zamyslíš nad tým, ako dobre sú vysnežené nástupy a tvoja predstava spustenia sa dole húpačkami a z Hrebienka vyberá lyže. Kašleš na nové topánky hoci vieš, že tvojím spomaleným tempom ti výstup hore bude trvať nekonečne dlho. A aj napriek tomu si berieš dovolenku. Potreba ísť von je vysoká aj napriek neslnečnému počasiu.

Dole je hmla. V tieni prach. Stúpate pomaly a ty ešte pomalšie. Ale ste dnes len dvaja, nik ťa nemusí čakať, iba horolezec, ale to už je jeho údel… Kráľovský žľab je rozlyžovaný, stopa miestami natiahnutá dosť strmo, sem tam sa šmýka. Podarí sa ti dôjsť pod ľad. Zdola ho takmer nevidíš, až kým nedôjdeš do jeho tesnej blízkosti. Vyzerá pekne.

Šašo v plnej kráse
Šašo v plnej kráse

Nastrojenie sa je kapitola sama o sebe a kým ty na seba navlečieš všetky vrstvy oblečenia a on lezecké haraburdie… tak sa konečne vyberá liezť. A ty po dlhej dobe istíš. Väčšinou neistíš, keďže často chodíte s parťákmi a istí ho niekto váhovo príbuznejší. A tak sa po dlhej dobe zase motáš do lán. A musíš sa pochváliť, celkom to tentokrát zvládaš a dokonca stíhaš aj pár záberov.

Vraj dobrý mäkký ľad. Horolezec ti však po chvíli mizne z dohľadu a tak len stojíš. Prekvapivo je celkom teplo. Nachádzate sa medzi hmlou v doline a hmlou na vrcholoch. O chvíľu ti však kričí aby si zrušila lano. Len tak tak to urobíš a hneď na to ti ho začne doberať. Rýchlo ho chytáš a kričíš mu. Ešte si sa nestihla naviazať.

Držíš cepíny, s týmito si ešte neliezla. Celkom sa na to tešíš. Búchaš do ľadu, ale cepíny ti v rukách nesedia ako tie, na ktoré si zvyknutá. Nohy sa krásne zaseknú a ruky ti lietajú ako príde. Toto podľa teba vôbec nie je mäkký ľad. Nepáči sa ti, avšak spodná časť je krátka, zvyšok je viacmenej položený a dosť ukrytý pod snehom.

Dolný Šašov ľad
Dolný Šašov ľad

Prichádzaš k štandu. Štand luxusný. V položenej časti ľadu kopa snehu. Vravíš, že ste si tu mali radšej lyže doniesť. On nesúhlasí a ide ďalej. Prejde cez sneh a dostáva sa k ľadu. Horná časť je krehká. Usudzuješ podľa množstva padajúceho ľadu, ktorý lieta kade-tade. Jeden preletí celým snehovým úsekom, gúľa sa, vôbec nestráca energiu a naráža ti do lýtka. To ako fakt?

Smeješ sa nad tou kockou a sleduješ horolezca. Stále lezie, stále lietajú ľady vzduchom. Konečne dolezie a môžeš ísť ty. Trochu si si stihla uvedomiť inú dĺžku a náklon cepínov, tak sa ti horný ľad lezie oveľa lepšie. Je tvrdý, ale zaujímavý. V pár estach po vybratí skrutiek urobíš dva kroky do strany na zaujímavejšiu časť ľadu. Vyberáš si, čo sa ti najviac páči a o chvíľu si hore. To bolo nejaké ľahké. Horolezec nabudený, ešte by si dal aspoň ďalšie štyri dĺžky. Pri tomto sklone a jednoduchosti ľadu asi aj ty.

Ale nejdete nikam, zlaníte dole k lyžiam. Potom dlhé útrapy s odstrojením a šup ho lyžovať s veľkým batohom. Nie, nevieš to, a tak ti na cestu dole berie lano, aby to pre teba nebola taká katastrofa, čo aj tak je. Potom pár oblúkov v prašane, húpačkami po ľade a smerom na Hrebienok ťa hore kopcom dokonca potlačí.

Horolezec: Šašov ľad (WI 3+) je dvojdĺžkový ľad v Kráľovskom žľabe, asi v jednej tretine žľabu. Pri dostatočnej výške snehu je pohodlný prístup na lyžiach až pod ľad. Štandy na nitoch s mailonkami, zlanenie 2 x 60 m alebo chodecký zostup doprava ubiehajúcou rampou do žľabu.

Široký ľad a Kráľovnin závoj

O dva dni na to opäť šlapete na Hrebienok. Tvoja rýchlosť je ešte nižšia než naposledy. Idú s vami aj parťáci. A ty tušíš, že ťa budú tak 3/4 hodina čakať, kým za nimi dôjdeš. A horolezec súdržne pôjde slimačím tempom s tebou ako podpora. Keď o trištvrte hodiny dôjdeš za parťákmi, tak ako prvá dvojka začínajú naliezať do Kráľovninho závoja – ľadu, ktorý ste mali ísť vy. Horolezec zachraňuje situáciu, že pôjdete zatiaľ na Široký ľad.

Parťáci na Širokom
Parťáci na Širokom

Je tam síce dvojka Čechov, ale ako napovedá názov Široký ľad, je dosť široký, aj keď krátky, ale ponúka ešte mnoho miesta. Minulú sezónu ste ho liezli, viac z ľavej strany, tentokrát si to môžeš dať sprava. Keď sa dostávaš k lezeniu, usudzuješ, že je tvrdý. Opäť si vyberáš cestu, ktorá si najviac páči. Búchaš do ľadu, cepíny držia.

V jednom momente ti vyletia obe nohy naraz. Udržíš to na rukách, zakopneš lepšie a o chvíľu na to sa ti podarí preliezť aj brucho, o ktorom parťák tvrdil, že je krehké a asi vypadne. Nevypadlo. Spustí ťa dole a úplne sprava si dáš ešte jeden variant. Už keď pod ním stojíš, nemôžeš ho odignorovať. Musíš ho vyliezť, chceš ho vyliezť a tak ho vylezieš. Tvoje ruky sa s týmto názorom síce nestotožňujú, ale koho to zaujíma?

Potom sa konečne s parťákmi vystriedate a ty o chvíľu na to môžeš liezť Kráľovnin závoj. Zdola pôsobí zaujímavo, aj keď z neho nevidieť takmer nič. Začínaš dole medzi skalami, kde len stredom vedie úzky pruh ľadu. Žeby drytool? Ale našťastie veľmi nie, do úzkeho pásika ľadu sa dajú založiť aj cepíny aj mačky. Hneď si nad tým, bolo to ľahšie ako to zospodu pôsobilo.

Potom trošku strmšia časť, celkom príjemná, následne prechádzaš popod veľký cencúľ a meníš smer vpravo. I tam si vyberáš variant o krok viac vpravo. Opäť chvíľku jednoduchšia časť a potom si môžeš vybrať. Sprava ľadovým kútom alebo vľavo rovno hore. Chvíľku zaváhaš. Chlapi to ťahali pravou stranou. Tvoje ruky majú celkom dosť, ale to narovnanie sa ti páči. A na druhom konci… Padá rozhodnutie, ideš rovno hore. Nie je o čom.

Kráľovnin závoj
Kráľovnin závoj

Spĺňa to tvoje očakávania, strmé a pre teba ťažké. V niekoľkých chvíľach si rada, že sem-tam objavíš dieru po starom záseku cepínov, keďže tvoje ruky to celkom nevykrývajú. Holt slabá si. Ale vylezieš hore. Potom si to potiahne ešte horolezec a ty sa premiestniš na protiľahlú vyvýšeninu v kosodrevine, odkiaľ ľad pekne vidieť.

Páčil sa ti. Hlavne bol dlhý, to oceňuješ a dávaš mu body k dobru. Variabilný, od nástupu skoro v skalách, cez strmšie, menej strmé aj stenčené časti. Môže byť. Potom už len prašanová lyžovačka a spustenie sa húpačkami a z Hrebienka.

Horolezec: Kráľovnin závoj (WI 4): dvojdĺžkový ľad v ľavej vetve Kráľovského žľabu. Štandy na slučkách. Zlanenie 2 x 60 m.

Ona (žena na lane) nezodpovedá za presnosť údajov. Myšlienky iba vyjadrujú horu pocitov nahrnutých počas získavania nových skúseností. On (horolezec) posúva a dopĺňa reálne informácie.
Deny a Matúš

Máš chuť na viac?

Fotogaléria