Lezecká oblasť Blázon sa nachádza vo výške asi 400 m na záhorskej strane Malých Karpát, priamo pod Plaveckým hradom nad dedinkou Plavecké Podhradie. Autom sa tam dostaneš z Bratislavy aj Trnavy za 45 minút. Skalu neuvidíš z cesty, je situovaná z druhej strany hradu, teda od lesa.
Tlačený sprievodca z roku 2015 dokumentuje cca 85 lezeckých línií v 11 sektoroch. Obtiažnosti ciest sú od 4+ v ceste Ria až po najťažšiu cestu Vzkriesenie za X- UIAA. Dobre si tu zalezú rekreačni lezci aj práskači. Polovica ciest je do obtiažnosti 7+ UIAA. Stále je tu potenciál aj na ďalšie cesty.
Názov oblasti Blázon vychádza z pôvodného názvu hradu Blasenstein (Veterná skala), teda Blázen, ktorý zdomácnel na Blázna. Materiál skaly je vápenec. Masív je dlhý asi 300 metrov. Najvyššiu, takmer 40 metrov vysokú stenu, nájdeš na Mačacej veži, takže sa hodí aj 80-metrové lano.
Steny sú orientované na severovýchod a východ. Najlepším obdobím na lezenie je máj, jún, september, október. Začiatky ciest sú pod stromami, v lete si tu bez repelentu proti komárom nezalezieš. Niektoré cesty sú označené štítkami, inak nie su na skale žiadne nápisy.
Do roku 2004 bolo lezenie na Bláznovi z dôvodu ochrany prírody zakázané. Od roku 2007 sa oblasť športovo preistila. Cesty netreba doisťovať vlastnými istiacimi pomôckami, sú pekné istené, veľa roboty sa tam spravilo. Pamätám si túto oblasť, keď sa dalo liezť len po hrdzavých isteniach, teda až na pár ťažkých ciest. Našťastie tá doba je už preč. Blázna považujem je jednu z najlepších malokarpatských lezeckých oblastí.
Prístup
Najkratší je prístup z parkoviska hneď vedľa hlavnej cesty (GPS súradnice) medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom. Smerom z Podhradia na pravej strane. Parkovisko pri akýchsi opustených hospodárskych budovách je trocha divočina, ale lezci ho bežne využívajú. Od neho vedie miestami dobre, miestami ťažšie rozpoznateľný chodník lesom, viď mapa nižšie. Asi po 10 minútach sa ocitneš pod Javorovými vežami.
Dá sa ísť aj od Plaveckého Podhradia. Zastavíš na parkovisku pre návštevníkov hradu a zaradíš sa medzi davy turistov. Po modrej značke vybehneš na rázcestie pod hradom (15 minút), kde je aj veľké ohnisko. Odboč doľava na hrad a asi po 20 metroch doprava. Po 5 minútach si pod sektorom Bič. Na tejto ceste sa mi podarilo zablúdiť aj trikrát.
Lezecká oblasť Plavecký hrad – Blázon má celoročné povolenie na horolezeckú činnosť. Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na james.sk.
Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
- Prvá špára: 6+
- Druhá špára: 5
- Tretia špára: 6+
- Božský traverz: 7+
- Mačací pilier: 6
- Mačacie lávky: 5+ (ľahká a najdlhšia cesta v oblasti, dá sa liezť ako trojdĺžka)
- Zdenkina: 7-
- Ľavý ypsilon: 7
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 3 body z 5
- Kvalita skaly: 3 body z 5
- Istenie: 4 body z 5
- Deti: 3 body z 5 (kočík nie)
- Prístup od parkoviska: 4 bodov z 5 (10 minút do kopca, po lesnej cestičke)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5 (viacero možností)
- Prístup bez auta: 3 body z 5 (autobus stoji v dedine Plavecké Podhradie, cez víkend premáva aj vlak z Bratislavy)
Praktické info
- Orientácia: severovýchod a východ
- Slnko: Na sektory vľavo svieti slnko doobeda, na posledné sektory nesvieti slnko nikdy
- Materiál skaly: Vápenec
- Výška ciest: do 40 metrov
- Voda: pitnú treba zobrať so sebou
- Stanovanie: zakázané
- Sprievodca: Online sprievodcovia na climb.sk a 27crags.com nie sú úplní, na zoznámenie sa s oblasťou však postačujú. Kompletný sprievodca oblasti Blázon je súčasťou knihy Skaly na Slovensku I – Záhorie od Vlada Lineka z roku 2015. Žiaľ je vypredaná, no v roku 2020 sa pripravuje dotlač.
Tipy na doplnenie výletu
- Odporúčam spojiť lezecký výletík s návštevou Plaveckého hradu, odkiaľ je nádherný výhľad na Záhorie.
- V blízkosti sú aj iné lezecké oblasti: Jelenia skala pri Plaveckom Mikuláši, Agpaoa – Kamenné v inej doline pri Plaveckom Podhradí, prípadne Kršlenica alebo stienka pod hradom Korlátko.
Autor odporúča
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
- Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou
- Slovenské skalky: Deravá skala nad Plaveckým Mikulášom
- Slovenské skalky: Medené Hámre
- Slovenské skalky: Bezka nad Smolenicami
- Slovenské skalky: Traja jazdci v Malých Karpatoch