Aby bolo jasné – nie som žiadny ortodoxný bežkár, vždy to bol len doplnkový zimný šport. Najskôr k zjazdovému lyžovaniu a neskôr ku skialpinizmu. Ale odkedy som si zaobstaral bežky s nalepenými stúpacími pásmi, ich podiel na zimných aktivitách sa začal zvyšovať. Jednoducho, je s nimi menej starostí a viac radosti.
Nikdy som sa poriadne nenaučil používať vosky a môj voľný čas je príliš vzácny, aby som sa o to vážne pokúšal. Lyže so šupinami som kedysi dávno mal a nefungovali. Hoci je možné, že technológia medzitým pokročila, druhú šancu už nedostanú.
Mohérové pásy si moju dôveru získali pri skialpe a viem, že pásy podobné skialpovým sa dávno používajú pri backcountry bežkách. Odkedy sa na trhu objavili bežecké lyže do upravenej stopy s krátkym pásom nalepeným v odrazovej zóne, bolo len otázkou času, kedy sa odhodlám k výmene.
Spontánne rozhodnutie prišlo v jeden decembrový deň pri náhodnej návšteve športového obchodu. Obzeral som niečo úplne iné, keď na mňa z vedľajšieho regálu zažmurkali chlpaté bežky Salomon Aero 9 Skin za atraktívnu cenu 170 € aj s viazaním. Aktuálne sa rovnaký model v novšom dizajne dá v jednom slovenskom eshope kúpiť ešte lacnejšie.
Rýchlo som na mobile vygúglil, že je to lepšia rekreačná trieda úplne postačujúca pre moje potreby, odohnal mladého predavača – na bežkách v živote nestál, ale rady núkal suverénne – a rozmýšľal nad výberom správnej dĺžky. O pol hodiny som z obchodu odchádzal s dvomi pármi. Ten druhý vyriešil akútny problém s vianočným darčekom.
Výber hmotnostnej kategórie
Pri bežkách s pásmi je veľmi dôležité vybrať si správnu verziu pre svoju telesnú hmotnosť. Na voskovacích bežkách sa dá hrať s dĺžkou a polohou odrazovej zóny – strednej časti sklznice, ktorá sa maže stúpacím voskom. Dá sa namazať dlhšia alebo kratšia, posunúť dopredu alebo dozadu. Na skin bežke je mohérový pás pevne nalepený a ak nemáš polohovateľné viazanie, s ťažiskom dôležitým pre efektívny odraz nič neurobíš.
Hmotnostná kategória je uvedená na lyžiach. Tie moje s dĺžkou 190 cm sú určené pre ľudí s hmotnosťou 60 až 75 kg. Vážim tesne nad 70 kg, takže bola veľká dilema, či nezvoliť radšej verziu 198 cm určenú pre kategóriu 70 – 85 kg. Nakoniec prevládla obava, že by som tuhšiu lyžu nedokázal pri odraze dostatočne prešliapnuť. Na výsledok rozhodnutia sa nesťažujem.
Samozrejme, ideálne (ale nereálne) je trafiť sa presne do stredu hmotnostného intervalu. Ak sú tvoje miery niekde na okraji, tak buď zariskuješ, alebo si počkáš, kým sa nenaskytne príležitosť lyžu otestovať. Najlepšie dve rôzne verzie bezprostredne za sebou. Lyže Salomon Aero sa na rozdiel od výkonnostných modelov vyrábajú v jednej tvrdosti, iba najdlhšie 206-ky sa dajú objednať aj vo verzii „extra stiff“ určenej pre ľudí nad 95 kg.
Ako fungujú na snehu
Počas prvej sezóny na chlpatých bežkách som ani raz nabanoval, že nestojím na svojich starých lyžiach. Kedysi bežná situácia, že zle navoskované lyže pokazia krásny deň v prírode, jednoducho prestala existovať.
Odrazová komora s pásom funguje perfektne. Keďže ide o model určený pre rekreačných bežkárov, toleruje aj menšie nedostatky v technike. Hendikep v porovnaní so starými lyžami (ktoré, pripúšťam, asi nikdy neboli správne namazané) necítim ani v stúpaniach, ani na rovinkách, ani v zjazdoch.
Menšiu nepríjemnosť som raz zaznamenal v stope tvorenej primrznutým hrubozrnným snehom. Vtedy lyža občas zadrhávala. Zanedbateľný problém. Zo dva razy sa mi na odrazovú zónu začal lepiť sneh, ale to sa stáva aj pri voskovanej komore. Na rozdiel od niektorých šupinatých sklzníc idú lyže s pásmi úplne ticho. Pri istotu dodávam, že sú určené na klasickú techniku. Vôbec nie sú vhodné na korčuľovanie.
Starostlivosť o lyže s pásmi
Chlpaté lyže sú kedykoľvek pripravené na okamžité použitie. Mazanie sklznice sa obmedzuje na občasné zažehlenie klzného vosku, čo potrebujú každé lyže. Zabudni na ruky či oblečenie zašpinené od lepkavej sklznice, aj na fetovanie acetónových výparov pri odstraňovaní starého stúpacieho vosku.
Rovnakým klzným voskom, aký použiješ na sklznicu, môžeš navoskovať mohérový pás. Zlepší to sklz a zníži pravdepodobnosť namrznutia a následného nalepenia snehu. Alternatívou k voskovaniu pásov je tekutá impregnácia. Existujú na to špeciálne prípravky, ale ja mám dobré skúsenosti aj s bežnými sprejmi na impregnáciu športového oblečenia či topánok. Používam ich na skialpové pásy a nevidím dôvod, prečo by nemali fungovať aj na bežkách.
Kus tvrdého klzného vosku je dobré nosiť so sebou pre prípad, že pás predsa len namrzne a začne sa naň lepiť sneh.
Ak sa ti podarí pás zašpiniť niečím ako je živica zo stromov, bude ho treba vyčistiť. Známe značky voskov ako Swix a Toko na to majú čističe. Pravdepodobne pomôže aj technický benzín alebo nejaký podobný ekrazit.
Nalepený kus mohérového pásu má podľa výrobcu životnosť 800 km, čo pre príležitostného bežkára ako ja znamená niekoľko sezón. Zodratý pás (alebo zničený po nejakej nehode) sa dá vymeniť aj v domácich podmienkach. Stačí na to žehlička a súprava na výmenu za cca 23 €. Pozri si videonávod s rozkošnou francúzskou angličtinou. Existujú však aj modely, kde sa dá mohérový segment odlepiť a vymeniť priamo v poli, podobne ako skialpový pás.
Záverečný verdikt
Ak patríš do rovnakej kategórie ako ja, teda:
- obľubuješ klasický štýl a korčuľovanie ťa vôbec neláka (prípadne máš na skate druhé lyže)
- na bežky sa dostaneš 5- až 15-krát za sezónu
- nikdy si nevedel(a) poriadne voskovať
- máš aspoň mierne pokročilú techniku,
tak lyže s pásmi bez váhania odporúčam.
V prípade úplného začiatočníka, ktorý od bežeckých lyží očakáva najmä to, aby v zjazdoch nešli príliš rýchlo, si to už netrúfam povedať. Rovnako si netrúfam radiť pokročilým hobbíkom. Ale tí asi majú vo veci dávno jasno aj bez čítania tejto recenzie.