Skialpové lyžiarky Dynafit TLT X (Recenzia)

Ak uvažuješ o vstupe do segmentu ľahkých skialpových lyžiarok, Dynafit TLT X odporúčam ako nízkorizikovú voľbu s dobrým pomerom výkonu a ceny.
Skialpinistické lyžiarky Dynafit TLT X už nie sú novinka, sezóna 2024/25 bude ich tretia na trhu. Pokukoval som po nich od začiatku predaja, no zadovážil si ich až dva roky po premiére. Málokedy kupujem horúce novinky, radšej si pekne v teple za pecou počkám na skúsenosti prvolezcov. Navyše, ak nový produkt nemá nejakú prelomovú vlastnosť, nevidím dôvod platiť zvyčajne vysokú uvádzaciu cenu.

V tejto recenzii bude reč o pánskej verzii skialpových lyžiarok Dynafit TLT X v grilamidovom vyhotovení a so štandardnou vnútornou šírkou. Okrem nej sa predáva lacnejší variant s označením PU, drahší Blacklight s karbónom a model Extra Wide pre majiteľov medvedích labiek. Všetky okrem Blacklightu existujú aj v dámskej verzii, čo v sumáre dáva sedem rôznych variantov TLT X.

Rozdiely medzi verziami Dynafit TLT X

ModelHmotnosť
(údaj výrobcu
pre pánsku verziu, 1 lyžiarka)
Materiál
(skelet / komín / spoiler)
Vnútorná šírka
Dynafit TLT X
(recenzovaná verzia)
1030 ggrilamid / grilamid + sklené vlákna / grilamid101 mm
Dynafit TLT X PU1140 gpolyuretán / polyuretán / grilamid101 mm
Dynafit TLT X Extra Wide1030 ggrilamid / grilamid + sklené vlákna / grilamid107 mm
Dynafit Blacklight990 ggrilamid + karbón / karbón / grilamid101 mm

Pre koho sú určené

Dynafit člení svoje portfólio skialpových topánok na štyri kategórie podľa cieľovej skupiny: Race, Speed, Tour a Free. Modely TLT X zaraďuje do kategórie Speed, čo sú ľudia, pre ktorých majú väčšiu váhu vlastnosti materiálu pri výstupe ako pri zjazde. Ale nie kvôli naháňaniu výškových metrov v stredisku pod lanovkami, ako by mohol napovedať názov.

Dynafit TLT X (00)
Dynafit TLT X, pánska grilamidová verzia (produktové foto Dynafit)

Nízka hmotnosť a rýchle prepínanie medzi stúpaním a zjazdom robia z TLT X perfektný nástroj na veľké túry cez viaceré sedlá či vrcholy, na ktoré sa lezie aj s lyžami na batohu a mačkami na nohách. Zároveň je lyžiarka dostatočne pevná na to, aby zvládla zjazd v strmom kuloári. S podmienkou, že by sa nemala kombinovať s príliš veľkým lyžami. Rozumnú hornú hranicu odhadujem tak na 95 mm stredovej šírky lyže.

Keď už som spomenul mačky, tak na TLT X sa vrátil klasický predný výstupok. Čiže sa bez ďalších výdavkov na adaptéry dajú nasadiť bežné plnoautomatické mačky a ubudli problémy s kompatibilitou s niektorými viazaniami.

Porovnanie TLT X s priamou konkurenciou

Výrobca a model
(poradie podľa hmotnosti)
Hmotnosť
(údaj výrobcu, 1 lyžiarka)
Rozsah pohybu komína
(údaj výrobcu)
Tecnica Zero G Peak980 g75°
Scarpa F1 LT990 g72°
Dynafit Blacklight990 g60°
La Sportiva Kilo1000 g70°
Atomic Backland Carbon UL1021 g74°
Dynafit TLT X
(recenzovaná verzia)
1030 g60°
Dalbello Quantum Evo1050 g65°
Salomon S/LAB MTN Summit1050 g70°
Fischer Travers GR1080 g80°
Dynafit TLT X (05) na snehu so saharskym pieskom
Na snehu so saharským pieskom, typický obrázok zo sezóny 2023/24

Vlastnosti pri stúpaní

Ak nezachádzame do pretekárskej kategórie, tak TLT X sa hmotnosťou držia v strede skupiny priamych konkurentov. Ak ich aj niektorý model o pár gramov predbieha, verzia Blacklight ho dorovná. Základný predpoklad efektívneho výstupu je splnený.

Druhým merateľným parametrom ovplyvňujúcim efektívnosť výstupu je rozsah predozadnej rotácie komína. V ňom TLT X so 60 stupňami na papieri výrazne zaostáva za konkurenciou. Rovnaký rozsah má aj komfortne orientovaný model TLT 8. Jedna vec sú čísla na papieri a druhá vec prax. Ľudský členok nedokáže využiť extrémne ohyby topánky, jeho bežný rozsah je 65 až 75 stupňov. A okrem rozsahu vstupuje do hry odpor kladený lyžiarkou pri ohýbaní komína. V ňom je TLT X veľmi dobrá.

Na snehu som hendikep daný relatívne malým rozsahom pohybu komína TLT X nepocítil. Pritom mám skúsenosť s lyžiarkou s výrazne vyšším uvádzaným rozsahom (La Sportiva Sytron, 75 stupňov). Možno človek s pohyblivejšími členkami ako mám ja alebo s iným typom skialpového kroku by mal iný názor.

Dynafit TLT X (08) jarne slnko im neprekaza
Jarné slnko im neprekáža. Karnské Alpy, v pozadí Júlske Alpy.

Vlastnosti pri zjazde

TLT X je typický zástupca svojho rodu a v zamknutom móde jazdcovi poskytne lyžiarsky príjemný progresívny flex. Čím viac tlačíš, tým väčší odpor cítiš. To je pre jazdu vo voľnom teréne podľa mňa dôležitejšia vlastnosť ako ťažko merateľná, ešte ťažšie porovnateľná a marketingom často zneužívaná hodnota flexu. Dynafit ju pre svoje výstupovo orientované modely ani neuvádza. A dobre robí.

Náklon zamknutého komína sa dá nastaviť do dvoch polôh. Fabrické nastavenie je vzpriamenejšie (15°), ja som si ho rovnako ako na TLT 6 a TLT 8 zmenil na 18°. Je to čisto pocitová vec, ktorá závisí od jazdeckého štýlu, vlastností lyže, montážneho bodu viazania a ďalších faktorov. Náklon komína neskúšaj meniť v teréne. Takmer naisto by pri tom došlo ku strate drobných súčiastok.

Vo svojej kategórii TLT X zjazdársky nezaostáva, ale fyziku neoklameš. Aj preto popri TLT X stále používam staršie pohodlné Dynafity TLT 8 (pozri recenziu), ktoré sú trochu vhodnejšie na väčšie lyže. Moje momentálne najširšie dosky sú v strede široké 96 mm a na nich už občas dosiahnem limit ľahkých lyžiarok. Ak by som potreboval zvýšiť tuhosť TLT X, v balení sú priložené doplnkové power straps. Nepoužívam ich, pretože by narušili plynulosť pri zmene režimov. Balenie obsahuje aj kovové očká, ktoré môžeš domontovať na skelet pre prípad, že jazdíš bez bŕzd a potrebuješ o niečo pripnúť poistné lanká.

Dynafit TLT X (09) ak treba idu aj peso
A treba, tak pobehnú aj pešo

Pohodlie

Dynafit do TLT X vkladá tenkú vnútornú papučku vyrobenú z 5 mm hrubého a pomerne hutného penového materiálu. Moje obľúbené hrubé papuče Palau som do nich ani neskúšal napratať. Jednak by som asi nebol úspešný a tiež by sa tým zásadne devalvovali vlastnosti, pre ktoré som ľahké lyžiarky kupoval.

Na pocit tvrdšieho vnútra topánky som si musel chvíľu zvykať. No obišlo sa to bez otlakov a následné spolužitie s chodidlami už bolo bezproblémové aj na túre s nastúpaním okolo 2000 výškových metrov. Ešte som v nich neabsolvoval viacdenný prechod, no predpokladám, že úspešne prejdú aj takou skúškou. Skúsenosť, že Dynafity mi dobre sadnú na nohu, bola hlavným dôvodom voľby TLT X. Vyšlo to aj tentoraz.

Papuče som zatiaľ nevypekal. Je možné, že k tomu pristúpim s cieľom trochu zmenšiť vnútorný objem v oblasti päty. Aby sa mi pri stúpaní nehýbala, musím mať skelet v oblasti priehlavku utiahnutý o trochu silnejšie, ako je mi milé. Pri tepelnom tvarovaní však hrozí, že dosiahnutie želaného efektu v jednej oblasti bude sprevádzané zhoršením niekde ide. Preto váham. S výnimkou päty mi totiž vnútorná šírka sedí perfektne. Komu bývajú lyžiarky úzke v oblasti chodidla, nech sa radšej obzerá po verzii Extra Wide. Menšie zásahy by mohol vyriešiť bootfitting. S grilamidovým skeletom sa dá pracovať.

Pocit tepelného komfortu je podobne ako vnútorný tvar topánky veľmi individuálna vec. V TLT X som zatiaľ lyžoval len v teplom jarnom počasí, keď som viac ako izoláciu ocenil slušnú schopnosť odvádzať vlhkosť von zo skeletu. Predpokladám, že pri hlbokých mínusoch sa budem musieť na snehu svižne hýbať. Nevadí, veď tak to mám rád.

Dynafit TLT X (07) trochu kolotocarska farebna kombinacia
Dynafit obľubuje kolotočárske farebné kombinácie

Ovládanie a manipulácia

Prepínanie z chôdze na zjazd a naopak má blízko k dokonalosti. Široký velcro pás okolo komína stačí raz nastaviť a potom sa už len preklápa hlavná pracka. Jeden naučený pohyb a vybavené. S otočným ovládačom lankového doťahovacieho systému (výrobok značky MDZ je obdobou systému Boa) pri zmene režimu zvyčajne netreba manipulovať. Ak aj áno, tak je to veľmi jednoduché.

Obutie aj vyzutie topánky sa dá nacvičiť tak, aby to šlo rýchlo. Bez námahy to však nebude, predsa len  ide o lyžiarky so športovými ambíciami. Ďalšou daňou za atletický strih je ťažšia manipulácia s papučou. Som zvyknutý vyberať ju hneď po túre zo skeletu, aby sa začala sušiť ešte v kufri auta. Pri TLT X sa tohto zvyku niekedy vzdávam, pretože papuča sa do skeletu vkladá ťažko a treba pri tom dávať pozor na vnútorné sťahovacie lanká.

Trvanlivosť a spoľahlivosť

TLT X mám zatiaľ krátko na to, aby sa mohlo prejaviť opotrebenie. Papuča sa časom vyšúcha, to je jasné. Pri pohľade na skelet skúsené laické oko vidí dve potenciálne slabé miesta: doťahovací systém MDZ a neoprénový kryt skeletu pod ním. Podobné miesta sa dajú nájsť u všetkých konkurentov v tejto váhovej kategórii. Dynafit však obavy prebíja veľkorysou päťročnou zárukou. To v podstate pokrýva typickú životnosť skialpových lyžiarok. Mimochodom, sú to moje piate lyžiarky od Dynafitu a ani na jedných sa nič nepokazilo. Takže tá záruka možno nie je až taká  odvážna.

Záverečný verdikt

Ak uvažuješ o vstupe do segmentu ľahkých skialpových lyžiarok, Dynafit TLT X odporúčam ako nízkorizikovú voľbu s dobrým pomerom výkonu a ceny. Nie sú najľahšie ani najohybnejšie vo svojej kategórii, ale sadnú na bežné chodidlo, ľahko sa ovládajú a pri lyžovaní dolu kopcom neberú zábavu. Ak jazdíš na lyžiach do šírky 95 mm a preferuješ kratšie oblúky, plne zastanú úlohu jediných lyžiarok vo výbave. Kto chce jazdiť aj na veľkých lyžiach a vysokými rýchlosťami, mal by mať ešte jedny masívnejšie topánky.

  • ➕ Vyvážený mix vlastností ovplyvňujúcich efektívnosť pri výstupe a výkon pri zjazde
  • ➕ Výborný systém prepínania chôdza/zjazd
  • ➕ Vnútorný tvar sadne veľkej skupine lyžiarov
  • ➕ Výber z viacerých variantov vrátane verzie Extra Wide
  • ➕ Časom overený model s 5-ročnou zárukou
  • ➖ Ťažké vkladanie vnútornej papuče do skeletu
  • ➖ Rozsah pohybu komína nižší ako u konkurencie
  • ➖ Majú svoje limity pri rýchlej jazde na veľkých lyžiach

Fotogaléria