Lyžiarska túra cez Ďumbier do Širokej doliny
Skialpová trasa z južnej strany Chopku pre tých, ktorým už nestačí klasika cez Trangošku na Ďumbier a späť. Predĺženie do Širokej doliny na severnej strane hrebeňa je lyžiarsky atraktívne, technicky nie príliš náročné a neporušuje návštevný poriadok národného parku. Videoreport a fotky v článku pochádzajú z jarnej túry, no trasa je zjazdná po väčšinu sezóny.
Poloha
Južná strana najväčšieho slovenského lyžiarskeho strediska Jasná ponúka v porovnaní so severom viac možností na výstup na skialpových lyžiach po prírodných trasách, ďalej od ruchu zjazdoviek. Chýbajú tu však strmé skalnaté žľaby, ktoré sú magnetom severu. Dá sa povedať, že kým juh je najmä ski touringová lokalita, sever je freeridový a ponúka možnosti aj na skialpinizmus v pravom zmysle slova.
Zasnežované zjazdovky na oboch stranách Chopku prídu vhod pri všetkých odtieňoch tohto športu v prípade, že je nedostatok prírodného snehu (alebo deficit skialpových skúseností). Popisovaná trasa sa však zjazdovkám úplne vyhýba. Využíva terény východne od Chopku a prechádza cez Ďumbier, s nadmorskou výškou 2046 m najvyššiu kótu Nízkych Tatier. Východiskový bod túry je lokalita Trangoška pod hotelom Srdiečko, na konci horskej cesty z Podbrezovej.
História
Chata generála Milana Rastislava Štefánika funguje v sedle pod Ďumbierom vo výške 1740 m od roku 1928. Dalo ju postaviť ústredie Klubu československých turistov v Prahe na podnet miestneho odboru KČST Ďumbier Podbrezová. Chata prekvapujúco nebola počas 2. svetovej vojny zničená, hoci v okolí pôsobili viaceré partizánske skupiny a priamo na chate sa aj ukrývali. Podľa Wikipedie ju dňa 30. októbra 1944 poškodil nemecký delostrelecký granát, zásah bol našťastie bez obetí.
Po vojne chatu opravili a v 50. rokoch premenovali na Chatu hrdinov SNP. V roku 1990 bola na priečelí odhalená busta M. R. Štefánika a chata sa oficiálne vrátila k pôvodnému názvu. Väčšinu roka chatu zásobujú nosiči, ktorým dobrovoľne pomáhajú turisti (ročne vynesú 25 ton dreva). V zime nosičov nahrádza štvorkolka so snežnými pásmi. Na svahoch Ďumbiera sa v minulosti intenzívne ťažila železná ruda, zlato a antimonit.
Náročnosť
Z kondičného hľadiska ide o stredne náročnú túru s vyše 1300 nastúpanými metrami. Zahŕňa dva zjazdy svahov s maximálnym sklonom 33°. Technická náročnosť podľa Traynardovej stupnice je max. S3, tzn. ide o široké žľaby so sklonom do 35° s nízkou expozíciou. Lavínové riziko je vysoké na svahoch Širokej doliny. Z Ďumbiera na juh padajú lavíny len ojedinele. Ale padajú. V každom prípade je nevyhnutná kompletná lavínová výbava (vyhľadávač, lopatka a sonda) spolu s vedomosťami a zručnosťami potrebnými na minimalizáciu rizika a zvládnutie lavínovej nehody. V prípade ľadových podmienok sa môžu zísť haršajzne (stúpacie železá na viazanie). Mačky a cepín môžeš nechať doma.
V období od 15. decembra do 30. apríla nebude potrebná ani extra hotovosť na pokuty od strážcov prírody. Trasa, o ktorej je reč, celá leží v areáli vyhradenom pre skialpinizmus. Návštevný poriadok Národného parku Nízke Tatry je v porovnaní s vysokotatranskými pravidlami voči lyžiarskej turistike ústretovejší. Aj mimo vyhradených areálov je skialpinizmus v celom pohorí a v rámci vyššie spomenutých dátumov povolený v koridore 50 metrov okolo značených turistických chodníkov a zimného tyčového značenia.
Trasa
Chodník dolinou Trangoška k celoročne otvorenej chate M. R. Štefánika býva vo voľné dni veľmi frekventovaný. Využívajú ho nielen lyžiari, ale aj peší turisti. Časť z nich potom pokračuje po zimnom tyčovom značení na Ďumbier. Hustota premávky v praxi neprekáža, keďže väčšina doliny je dostatočne široká, o chrbte Ďumbiera nad chatou ani nehovoriac.
Trasa: Dĺžka 13,6 km, nastúpaných 1386 m, celkový čas 4:40 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.
Ak chceš navštíviť chatu M. R. Štefánika, urob to na začiatku túry. Zastávka pri návrate by znamenala vzdať sa atraktívneho zjazdu z vrcholu Ďumbiera muldami, ktoré ústia do Trangošky hlboko pod chatou. Od chaty trasa pokračuje hore chrbtom Ďumbiera po zimnom tyčovom značení až na vrchol. Tam môžeš zhodiť pásy a prepnúť sa do zjazdového módu. V prípade pekného počasia si užiješ výhľady na Západné a Vysoké Tatry.
Úsek medzi Ďumbierom a Krúpovým sedlom býva často vyfúkaný na trávu, resp. na ľad, z ktorého trčia kamene. Je to asi sto výškových metrov dolu kopcom, dobrú lyžovačku nečakaj, treba to len nejako prežiť. Z Krúpovho sedla (1922 m) sa konečne otvorí pohľad do Širokej doliny a na jej prvotriedne lyžiarske svahy, ktoré čakajú len na teba.
Najstrmšia zjazdová línia vedie v smere zelenej turistickej značky. Ide o severozápadnú orientáciu tienenú hlavným hrebeňom, kam slnko svieti veľmi striedmo. Aj pri mojej poslednej návšteve som po pár oblúkoch zistil, že je tam príliš tvrdo, a to už bolo poludnie v plnej jari. Preto som radšej vytraverzoval na svahy bočného hrebeňa smerom na Prašivú a našiel tam jemne natopený firn. Po ňom som s pasiou zlyžoval asi 400 výškových metrov dolu dolinou, sprevádzaný závistlivými pohľadmi peších turistov.
Od nadmorskej výšky 1550 m už bol sklon príliš plytký a sneh hnilý. Nalepil som pásy a prakticky v línii zjazdu vyšliapal nazad na Ďumbier. Tam som sa nachystal na záverečný zjazd. Bolo jasné, že južné svahy padajúce do Trangošky budú popoludní mäkké a v nižších polohách môže byť medzi kosodrevinou snehu nedostatok. Preto som namiesto obľúbenej muldy do Halašovej jamy zvolil Vlčí žľab. Ide o plytkú muldu situovanú východnejšie (teda bližšie ku chate), ktorou sa dá do Trangošky zlyžovať prakticky bez kontaktu s kosodrevinou. Záverečná lyžovačka tobogánom Trangošky je klasický slalom pomedzi turistov, kríky a kamene. Kto vie, ten si to dokáže užiť.
Praktické info
- Priamo pri ústí doliny Trangoška sa nachádza bezplatné parkovisko pre niekoľko áut. Ak neprichádzaš za svitania, rovno naň zabudni. Aj veľké platené parkovisko TMR oproti cez cestu sa zvykne zaplniť už okolo deviatej. V takom prípade budeš musieť improvizovať.
- Na začiatku Trangošky, asi sto metrov od cesty, stojí moderná chata Zázvor s dobrou kávou a fajn atmosférou. Odporúčam ako après-ski zastávku pri návrate z túry.
Doplnkové tipy
- Trasa prechádza popod unikátnu Jaskyňu mŕtvych netopierov. Nie je voľne prístupná, prehliadku si treba vopred dohodnúť.
- Kto by mal chuť na väčší okruh zahŕňajúci aj kus hrebeňovky medzi Ďumbierom a Chopkom, môže popísanú trasu skombinovať s výstupom cez Príslop na Dereše. V takom prípade treba rozhodne začať skoro ráno.