Slovenské skalky: Skaly nad vyvieračkou pri Dobrej Vode
Lezeckú lokalitu pri malokarpatskej obci Dobrá Voda dôverne poznám, v podstate som v nej lezecky vyrástol. V mojich začiatkoch bola odistená dosť úsporne. V roku 2013 sa začalo s preisťovaním v súlade s bezpečnostnými štandardmi dnešnej doby, teda športovo – lepenými borhákmi.
Pri Dobrej Vode sa nachádzajú dve lezecké oblasti: Skaly nad Vyvieračkou a Zlepence (Včelie skaly). Prvá je vápencová, druhú (predvídateľne) tvoria zlepencové skaly. Keď som v roku 2017 písal článok o sektore Milkine veže, susedné Zlepence na druhej strane doliny som vnímal ako jeden zo sektorov lezeckej oblasti Dobrá Voda. V tomto článku používam aktuálne názvoslovie – popisujem lezeckú oblasť Skaly nad vyvieračkou s dôrazom na sektory Hodinková veža a Malý autobus, keďže Milkine veže už priestor dostali.
Charakteristika oblasti
Aktuálne je v Skalách nad vyvieračkou podľa tlačeného sprievodcu 71 ciest a projektov v obtiažnosti od 3 UIAA v ceste s názvom Detská po 10- UIAA v ceste Starká. Do stupňa 6+ UIAA je tu 39 ciest, je to teda ideálna skalka pre rekreačného lezca. Oblasť sa delí na tri sektory: Hodinková veža (40 ciest), Milkine veže (21 ciest) a Malý autobus (10 ciest). V lese sa nachádzajú ďalšie skaly, ktoré sa však lezecky nevyužívajú.

Orientácia v sektoroch Hodinková veža a Malý autobus je na východ. Kým Hodinková veža je na slnku, Malý autobus je v tieni stromov. Milkine veže majú orientáciu skál od severozápadu po juchovýchod, prevažne v tieni stromov. Liezť je možné už od skorej jari do neskorej jesene, ak nie je oblasť uzavretá z dôvodu hniezdenia vtákov.
Orientácia v oblasti je jednoduchá, samozrejme so sprievodcom. Na skale sú totiž označené len cesty s plechovou manžetou, kde je uvedený názov bez obtiažnosti. Iné cesty nie sú označené. Zlaňáky sa podľa mojej skúsenosti skladajú z dvoch istiacich bodov spojených reťazou a vybavených prasiatkom.
Kvalita skaly je dobrá až výborná. Čo sektor, to iný typ skaly. Hodinkovú vežu tvorí pás skál, teda vôbec nejde o vežu, ako by sa mohlo zdať podľa názvu. Lezieš hlavne po dierkach, dierach a dieriskách, prípadne puklinách. Na časti skaly nájdeš tzv. vodné žliabky, na našej rodnej hrudi pomerne zriedkavé. V Rakúsku sú wasserrilen pomerne častý jav, ale na Slovensku som na takom type skaly nikde inde neliezol.

Sektory Malý autobus a Milkine veže tvorí ten typ vápenca, čo nevidí slnko, ako je rok dlhý. Volám ho mastný vápenec, aj keď reálne je pocitovo skôr vlhký. Rovnaký sa nachádza napríklad v lezeckej oblasti Deravá skala na Záhorí. Skala však nie je vymastená alebo vyšmýkaná. Výška ciest je maximálne 25 metrov, aj tak však odporúčam 60-metrové lano. Obtiažnosť ciest je podľa môjho názoru podhodnotená. Aj cesta za 5+ UIAA ťa vie preveriť.
Skalky ležia v CHKO Malé Karpaty v 2. stupni ochrany. Liezť je povolené celoročne, no v sektore Hodinková veža hniezdia na jar dravé vtáky. Z tohto dôvodu je tu skoro každý rok zakázané liezť do 15. júna. Aktuálne lezecké obmedzenia si vopred skontroluj na webe Jamesu.

Prístup
Autom je najlepší a najrýchlejší prístup cez dedinu Chtelnica. Z Bratislavy je to do nej hodina jazdy autom a 75 kilometrov. Z Trnavy necelá polhodina a 25 kilometrov. Cez Chtelnicu prejdeš smerom k rovnomennej priehrade, ktorú obídeš po ľavej strane a pokračuješ asfaltkou k ďalšej vodnej nádrži Výtok. Tu obídeš po pravej strane a po 500 metroch parkuješ na ľavej strane cesty pri turistickom smerovníku (GPS poloha parkoviska). Oproti sa nachádza chata Dolina. Z dediny na parkovisko je to 6,5 kilometra.
Peší presun z parkoviska pod sektor Hodinková veža trvá necelú hodinu. Najskôr ideš po zelenej turistickej značke nádherným prostredím Dobrovodského krasu. Z turistickej značky zídeš asi po 25 minútach, na začiatku prvej veľkej lúky doprava. Snaž sa trafiť do okna v poriadne zarastenom jarku. Prejdeš vyšliapaným chodníkom lúkou, lesíkom a zase lúkou, až skončíš v lese. Celá prístupová trasa:

Ako prvý zbadáš v lese sektor Malý autobus (GPS poloha). Neleží priamo na ceste k sektoru Hodinková veža (GPS poloha). Cestička vedie viac-menej po rovine, v závere v lese už ide o stúpanie. Pod obomi sektormi je relatívna rovinka.
Alternatívne, o trochu dlhšie prístupy, sú z dediny Dobrá Voda a z Brezovej pod Bradlom. Autobusom je najlepší prístup z dediny Dobrá Voda, v jej centre sa nachádza autobusová zastávka. Z centra pôjdeš po zelenej turistickej značke smerom na Chtelnicu.

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
Sektor Hodinková veža:
- Sokolík (5+) : ťažšie cvakanie druhého istenia, zo začiatku sokolík, potom po bruškách a po dierkach
- Fajront (7-): ťažšia cesta, ultimátne po dierach s nohami na trenie, traverz doprava
- Dvojdierková (7+): začiatok medzi prvým a druhým istením preverí tvoje odhodlanie aj aktuálne lezecké schopnosti
- Šestka (6+): klasika, ťažší začiatok a výlez od tretieho istenia po dierkach. Po piatom istení je dlhší odlez, skryté madlo hľadaj vysoko
- Cez hniezdo (5+): cesta v traverze, problém je v hornej časti, pokojne by zniesla aj hodnotenie 6 UIAA
- Laminátka (6): nádherná položená klasika, lezenie maximálne za 4 UIAA, s ťažším miestom v hornej časti. Musíš si vyliezť.
- Bosorka (5+): položená cesta, zo začiatku machová. Kľúč je v hornej časti, v položenej platni hľadaj schované madlo.
- Regrútska (5+): od polovice je mierne previsnutý kút, ktorý ťa rozhodne pobaví
Sektor Malý autobus:
- Nachmelená Karkulka (7-): platňou po malých chytoch a stupoch, záver je v ľahkom previse
- Špára do neba (7): začiatok v machovej položenej stienke, záver cesty je v ťažšej špáre

Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 4 body z 5
- Kvalita skaly: 4 body z 5
- Istenie: 4 body z 5
- Deti: 2 body z 5 (kočík nie)
- Prístup od parkoviska: 3 body z 5 (55 minút po lesnej cestičke)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 3 body z 5
- Prístup bez auta: 2 body z 5 (zo zastávky Dobrá voda kostol sú to 4 km )
- Prístup na bicykli: 3 body z 5. Bicykel by sa dal dobre využiť až po záverečné štúpanie pod Hodinkovú vežu. Na odložený bike však zo sektora neuvidíš.
Praktické info
- Orientácia: juh a juhovýchod. Sektor Milkine veže od severozápadu po juhovýchod.
- Materiál skaly: vápenec
- Výška ciest: do 25 metrov
- Voda: pod skalou nie voda, na lúkach by mali byť studničky. Ich výdatnosť neviem potvrdiť.
- Stanovanie: nie
- Sprievodca: Tlačený sprievodca je z roku 2024. Online sprievodca sa dá stiahnuť zo stránky HK Skoba Trnava.
Tipy na doplnenie výletu
V blízkom okolí odporúčam návštevu zrúcaniny gotického hradu Dobrá voda a bývalého kláštora Katarínka, čo je miesto s veľmi silnou atmosférou. V lete vyskúšaj verejné kúpalisko v Dobrej Vode so vždy studenou vodou.