Keď napadne prvý sneh a ty vytiahneš lyže z pivnice, nebudeš si vedieť spomenúť, kedy naposledy dostali vosk? Viazanie nájdeš otvorené, takže sa pol roka zbytočne namáhali pružiny? Hrany budú hrdzavé a pri kontrole pásov sa zdá, že cez leto zmutovali na bezlepidlové?
Ak aspoň na polovicu z týchto otázok odpovedáš áno, si typický reprezentant neporiadnej väčšiny lyžiarov. Práve pre teba sme s pomocou skúseného servismena spísali zoznam právd a mýtov o servise lyží.
Na naše otázky odpovedal Šfefan „Džady“ Džadoň, ktorý spolu Rišom Ďuricom vlastní a prevádzkuje bratislavský ski servis Skipoint. Mimochodom, Džady sa ako pretekár zúčastnil na historicky prvom freeridovom podujatí na Slovensku – Jasná Adrenalin 2003 na severných svahoch Chopku.
A teraz k tým pravdám a mýtom:
- Aj úplne nové lyže treba dať pred prvým použitím do servisu, pretože sklznica nemá štruktúru a nie je navoskovaná.
Áno, niektorí výrobcovia predávajú lyže, ktoré majú sklznicu bez štruktúry a s hranami, ktoré nie sú nauhlované, čiže sú surové – majú 90 stupňov.
Doplňujúca otázka. Aké uhlovanie hrán odporúčaš pre skialpové lyže?
Záleží od charakteru lyží, najčastejšie sa brúsi na 88 stupňov bočná hrana a 0,5 stupňa podbrus. - Pri strojovom servisovaní sklznice rapídne ubúda z jej hrúbky, preto lyže nedávaj do stroja častejšie ako raz za rok.
Tu treba odlišovať stroj a stroj. Ide hlavne o technológiu brúsenia sklznice aj hrán. Šmirgeľ veľmi uberá z hrúbky aj poškodzuje kvalitu hrany aj sklznice. Naopak brúsením sklznice kameňom a hrán keramickým kotúčom dosiahneme najlepšie klzné vlastnosti lyže. Vtedy sa hovorí o tuningu – najvyššej hladkosti. Takouto technológiou môžete prebrusovať lyže aj viackrát za sezónnu, zo sklznice aj hrán sa berú len stotiny. - Voskovať bolo treba v časoch drevených sklzníc, moderné plastové fungujú perfektne aj bez vosku. To iba výrobcovia voskov a nimi podplatené médiá tvrdia niečo iné.
Mýtus, väčšina lyží má poréznu sklznicu a vosk je nutný. Ale lyžovať sa dá na všetkom… - Voskovanie spočíva v tom, že zoberieš kus starej sviečky a šúchaš ňou o sklznicu.
Voskovanie je proces, pri ktorom treba dodržiavať isté technologické postupy a hlavne si vyžaduje kvalitný voskovaci materiál – nie sviečky. - Žehlička na vosk je zastaraný nezmysel, oveľa lepšie sa robí s fénom alebo teplovzdušnou pištoľou.
Žehlička je nutná, nakoľko každý vosk sa žehlí za určitej teploty. Fén ani teplovzdušná pištoľ nie sú vhodné, môžu zničiť sklznicu.
- Skialpové lyže radšej nevoskuj, lebo keď prvý raz po voskovaní nalepíš a odlepíš pásy, väčšina vosku ostane na lepiacej vrstve pásov.
Totálny mýtus. Skialpové lyže sú lyže ako ostatné, tiež potrebujú starostlivosť v zmysle ošetrenia sklznice voskom. - Na leto lyže uskladni na suchom a tmavom mieste s konštantnou teplotou a ulož ich vodorovne tak, aby ležali na bokoch.
Lyže treba na leto hlavne treba vyservisovať a zaliať mäkkým voskom v hrubšej vrstve. Či ležia vodorovne alebo stoja zvislo je jedno, hlavne nie vo veľmi vlhkom prostredí. - Na viazaní po skončení sezóny nastav najnižšie DIN hodnoty, aby sa pružiny zbytočne neunavovali.
Áno, to sa odporúča, ale treba si dávať veľký pozor na začiatku sezónny, aby sa vypínacie sily pred prvou lyžovačkou opäť nastavili na aktuálne hodnoty. Keď sa na to zabudne, môže sa lyžiar zraniť. Okrem toho treba pred sezónou skontrolovať funkčnosť viazania – vypínanie, zapínanie, predpätie. Ak nefunguje vypínacia sila tak ako má, skuste skontrolovať všetky pružiny a jemne ich namazať silikónovým sprejom. Ak to nepomôže, okamžite vyradiť.
- Lepidlové stúpacie pásy na leto odlož do chladničky, lepidlo tak vydrží dlhšie.
Tak toto som v živote nepočul. Pásy sa skladujú pri bežných izbových teplotách, pozor však na extrémne teploty v lete. Platí zásada, že pásy sa pri skladovaní nelepia o seba, ale používa sa fólia či sieťka, ale tiež iba na to určená. - Keď kupuješ lyže z druhej ruky, dobre si obzri ich predchádzajúceho majiteľa. Ak má nadváhu, lyže neber. Stokilový človek ich zničí už za pár dní lyžovačky.
Môže to byť pravda, ale záleží aj od spôsobu jazdy lyžiara. - Lyžiarky skladuj zásadne so zapnutými klipsami.
Áno, zaberú tak menej miesta :) Inak je to jedno, hlavne aby boli papuče presušené a skelet čistý.
Ski a bike servis Skipoint funguje od roku 2013 na Rožňavskej ulici 2 v Bratislave, oproti Freshmarketu. Džady a spol. ti určite dobre poradia ohľadom servisu, ale aj nákupu novej výbavy. Kým v teplejších mesiacoch sa venujú najmä bicyklom, od októbra do jari v dielni vládnu stroje na servis lyží a snowboardov. Chalani pomôžu aj s bootfitingom, montážou viazania či výmenou lepidla na skialpových pásoch. Dá sa tu riešiť aj požičanie komplet lyžiarskej výstroje pre dospelých aj deti, samozrejme vrátane skialpového materiálu. Poskytujú aj celosezónny prenájom.
V zime organizujú detské lyžiarske kempy v slovinskom stredisku Rogla, dá sa s nimi dohodnúť aj na individuálnych jednodňových lyžiarskych kurzoch. V priestoroch servisu je aj obchodík s najnovšími veciami od značiek ako Volkl, Salomon či Nordica. Majú v ňom aj lyže slovenskej značky Forest Skis.