Rodinná ferrata Zobor na nitrianskej Pyramíde

Po zimnej uzávere, ktorá trvala od konca novembra, sa v pondelok 1. mája opäť otvára nitrianska ferrata Zobor. Pôvodne mali sezónu otvoriť až v júni, takže máme mesiac k dobru.
Po zimnej uzávere, ktorá trvala od konca novembra, sa v pondelok 1. mája opäť otvára nitrianska ferrata Zobor. Pôvodne mali sezónu otvoriť až v júni, takže máme mesiac k dobru.

Via ferrata Zobor je prvá na západnom Slovensku. Oficiálne ju otvorili 1. septembra 2022 ako piatu ferratu na Slovensku. Po Martinských holiachSkalke nad Kremnicou, ferrate Kyseľ v Slovenskom raji a liptovskej ferrate Dve Veže. Kto veľmi chce, ten napočíta zo päť ďalších, no ferrata nie je každý kus oceľového lana natiahnutý medzi bodom A a bodom B. Na ferrate ide o zážitok zo špecifického spôsobu lezenia po skale. Ak je primárnym cieľom zaistenia bezpečný prechod exponovaným úsekom (ako napríklad v Priečnom sedle), tak v našom ponímaní nejde o via ferratu.

Nitrianska ferrata sa nachádza na južnom okraji pohoria Tribeč a vedie na vrchol skalného piliera pod vysielačom Pyramída (556 m n. m.), ktorý sa týči nad Nitrou. Túto vyvýšeninu mnohí okoloidúci mylne považujú za Zobor. Jeho nevýrazný vrchol je o 31 metrov vyšší a leží o pol kilometra severnejšie.

Ferrata je krátka, ale aj tak pekná a NAŠA. Aj keď slovo “naša” používam troška často. Áno, ak by sa nachádzala niekde za Viedňou smerom na Alpy, tak by mala len lokálny význam. Na rodnej hrudi je však otvorenie novej ferraty skoro revolučný počin. Skoro z celej trasy sú nádherné výhľady na Nitru a Podunajskú pahorkatinu.

Via ferrata Zobor (7)
Výhľady na Nitru (viac fotiek v galérii)

Ferrata je vhodná aj pre začiatočníkov a rodiny. Deťom s výškou pod 1,5 metra sa však vstup neodporúča, hrozí totiž, že nedosiahnu na istiace prvky. Deti do 15 rokov musia byť pod trvalým dozorom dospelej osoby.

Obe hlavné výstupové trasy – Brezová (obtiažnosť B) a Dubová (B/C) sú, tak ako väčšina ferrát, jednosmerné. V zmysle prevádzkového poriadku je na ne možné vstupovať v čase dostatočného denného svetla, tzn. asi hodinu po východe slnka a hodinu pred západom slnka. Vstup je voľný a na vlastné riziko. Aktuálne informácie o prevádzke nájdeš na webe ferraty.

S myšlienkou vybudovania ferrát na Zobore prišli členovia Nitrianskeho horského spolku. Výstavbu si objednala a financovala Krajská organizácia cestovného ruchu Nitriansky kraj a celkové náklady na výstavbu boli 26 650 eur. Ferraty prevádzkuje Zoborský skrášľovací spolok.

Via ferrata Zobor (11)
Lanový mostík (viac fotiek v galérii)

Ak potrebuješ ferratové sety, môžeš si ich požičať od prevádzkovateľa v penzióne ARTin. Pri penzióne bola kedysi nástupná stanica dnes už neexistujúcej lanovky vedúcej na Pyramídu (existujú úvahy o novej lanovke). Ako mi povedal autor projektu ferraty Peter Michalík, od 1. mája nás čakajú na prístupe nové smerové tabule, ktoré pomôžu k lepšej orientácii pri nástupe na ferratu.

Prístup

Nitru netreba zvlášť predstavovať, ani jej prírodnú dominantu. Pyramída je viditeľná zo širokého okolia skoro zo všetkých strán. Najlepšie je zaparkovať na ul. Podhájska (GPS poloha). Parkovisko je pre cca 10 áut. Z parkoviska pôjdeš po modrej turistickej značke do kopca asi 30 minút, smer Pyramída. Tam, kde sa bude modrá značka točiť doľava, ty pôjdeš rovno. Cesta je značená, nemôžeš zablúdiť. Celkovo trvá nástup 45 minút. Od penziónu ARTin trvá prístup trošku dlhšie, približne 1 hodinu. Začiatok ferraty (GPS poloha) je neprehliadnuteľný. Najskôr prídeš pod začiatok trasy Dubová a pár metrov ďalej je začiatok trasy Brezová.

Lezenie

Trasa Dubová je technicky najnáročnejší úsek, má obtiažnosť B/C, dĺžku 60 m a prevýšenie 42 m.
Dostala pomenovanie po zakrpatenom dube, ponad ktorý prechádza. Spočiatku má skala veľa prírodných chytov, takže trasa je zaistená len v dvoch tretinách celkovej dĺžky.

Trasa Brezová je oproti Dubovej členitejšia. Prejdeš cez skalné lavice aj rozlámané kremence. Má obtiažnosť B, dĺžku 69 m a prevýšenie 45 m. Náročnejší exponovaný úsek je až v záverečnej časti. Aj táto trasa dostala pomenovanie podľa stromu – brezy, ktorá sa tu hojne vyskytuje.

Via ferrata Zobor (8)
Vetroň (viac fotiek v galérii)

Obe trasy sa stretajú v jednom bode. Z neho máš dve možnosti ako pokračovať. Doľava na lanový most, ktorý má dĺžku 15 m je natiahnutý vo výške cca 6 metrov nad terénom. V tejto časti ferrata končí v zlepencovej bráne s výškou 4 m, ktorá je geologickou zaujímavosťou zoborských skál. Alebo môžeš ísť rovno hore tzv. Výstupovkou. Tento variant má obtiažnosť B, je dlhý 12 m a má prevýšenie 7 m.

Na prelezenie všetkých variantov ferraty musíš najskôr vyjsť hore jednou vetvou a vrátiť sa dole na začiatok druhej vetvy. Zostupovka zo začiatku vedie po modrej turistickej značke, smer dole na parkovisko. Po cca 8 minútach hľadaj rázcestník zo smerovkou na ferratu doľava. Zostup od Pyramídy ku začiatku ferraty trvá 15 minút. Celkový čas výstupu jednou vetvou ferraty trvá 15 až 20 minút.

Zostup

Z Pyramídy po modrej turistickej značke trvá zostup spať na parkovisko 45 minút, počas ktorých stratíš 250 výškových metrov a prejdeš približne jeden kilometer.

Tip

Z Pyramídy sa prejdi na vrchol Zobor (587 m n. m.), je to viac-menej po rovine. Po modrej značke trvá cesta 15 minút. Zaujímavá môže byť aj návšteva zrúcaniny Zoborského kláštora. Alebo sa nechaj inšpirovať našimi článkami z blízkeho okolia.

Fotogaléria