Skialpová prilba Dynafit Radical (Recenzia)

S prilbou je podobné ako s topánkami - ak nesedí na hlave, tak to jednoducho nie je ono. Helma, ktorá padá do čela alebo sa posúva na zátylok, síce skialpovú túru nepokazí tak ako pľuzgier na päte, ale potom je…
S prilbou je podobné ako s lyžiarkami – ak nesedí na hlave, tak to jednoducho nie je ono. Helma, ktorá padá do čela alebo sa posúva na zátylok, síce skialpovú túru nepokazí tak ako pľuzgier na päte, ale potom je na mieste otázka, načo vôbec takú prilbu nosiť. V prípade nárazu pomôže len o trochu viac ako pletená čiapka.

Trvalo takmer desať rokov, kým som prilbou Dynafit Radical vlani uspokojivo vyriešil problém ochrany hlavy na skialpovej túre. Hlavným kritériom pri jej výbere bolo veľmi individuálne „ako sadne na hlavu”. Druhým dôležitým faktorom bola hmotnosť. Ostatné vlastnosti ako spôsob zapínania, odvetranie či dizajn spadali do kategórie „nie je podmienkou”.

Na svoje prvé skialpové túry som kedysi dávno chodil bez prilby. Neskôr som v závislosti od očakávaných podmienok vyťahoval zo skrine buď zjazdovú helmu (cca 400 gramov) alebo lezeckú Petzl Elios (300 g). Potom som si zadovážil minimalistickú horolezeckú prilbu Singing Rock Penta (205 g) a začal ju brávať na všetky lyžiarske túry. Má však jednu chybu – na mojej hlave nesedí úplne ideálne. Aby mi nepadala do očí, musel som uťahovať obvodové popruhy tak silno, že ma z toho niekedy bolela hlava. Roky som s tým dokázal žiť, ale nebolo to ono.

dynafit radical 01
Dve z troch dostupných farebných verzií prilby Dynafit Radical (viac fotiek v galérii)

Ďalším pokusom bola prilba Camp Speed Comp (350 g) s dvojitou certifikáciou na lezenie aj lyžovanie. Predpokladal som, že napriek vyššej hmotnosti bude na skialp ideálna. Lenže v teréne sa ukázalo, že drží na mojej hlave ešte horšie ako Penta. Nepomohli nalepovacie vypchávky dodávané spolu s prilbou a vrátili ju všetci kamaráti, ktorým bola ponúknutá. Nakoniec sa po dlhom hľadaní našiel jedinec s mozgovňou zodpovedajúcou špecifikácii výrobcu – dúfam, že mu dobre slúži.

Po vyššie uvedených skúsenostiach som od prilby Dynafit Radical (230 g) nemal veľké očakávania. Jednoducho ďalší pokus/omyl. Buď to vyjde, alebo nie, hovoril som si pri vypĺňaní online objednávky. Vďaka akciovej cene hrozila iba malá finančná strata pri prípadnom ďalšom predaji. Po prvej túre sa obavy rozplynuli – tento pokus sa konečne vydaril.

dynafit radical 02
Tretia farebná verzia. Pod kapucňu sa zmestí – ale to je viac vlastnosť bundy ako prilby (viac fotiek v galérii)

Prilba Dynafit Radical sa vyrába v jedinej uni veľkosti pre priemer hlavy 56 až 62 cm, čiže teoreticky nie je vhodná na veľmi malé hlavy. Napriek tomu ju okrem mňa nosí úplne bez problémov dcéra aj manželka. Je certifikovaná ako horolezecká podľa normy CE/EN 12492 a má aj náročnejší certifikát UIAA pre lezecké prilby. Nevyhovuje norme EN 1077 (lyžovanie a snowboarding) a preto sa nedá použiť na skimo preteky organizované podľa reglementu ISMF. Nebola testovaná ani ako helma na cyklistiku či divokú vodu.

Viacúčelovosť nebola moja priorita, skôr naopak. Znamenala by totiž vyššiu hmotnosť, viď spomenutý Camp Speed Comp alebo podobný model Dynafit DNA (300 g). Pripnutá na ruksaku ťažká helma až tak nevadí, hoci tam je dobrá iba ako závažie. Ale pri dlhodobom nosení na hlave sa ráta každý gram. Ja si helmu často nasadzujem už pri stúpaní – akonáhle mám pocit, že existuje riziko pádu v strmom teréne či letiaceho kameňa. Aj v prípade strhnutia lavínou nie je na škodu mať prilbu na hlave.

Dynafit Radical 03
Sadne aj dievčatám (viac fotiek v galérii)

Moje skúsenosti s prilbou Dynafit Radical v bodoch:

Výhody

  • Na relatívne masívnu skialpovú prilbu nízka hmotnosť
  • Magnetické zapínanie pracky pod bradou je zvládnuteľné aj v hrubých rukaviciach
  • Regulácia veľkosti zadným kolieskom je intuitíva a spoľahlivá
  • Sadne na rôzne tvary a veľkosti hlavy, rovnako dobre sa nosí s čiapkou aj bez nej
  • Komfortná aj na celodenné nosenie
  • Funkčné klipy na fixáciu čelovky
  • Účinné odvetranie

Nevýhody

  • Na spôsob ovládania magnetickej pracky si treba zvyknúť, ten pohyb nie je veľmi intuitívny
  • Lyžiarske okuliare sa s prilbou veľmi nekamarátia -dá sa to nejako poriešiť, ale nie je to ideálne
  • Pred zlým počasím chráni len minimálne (tak ako všetky dobre odvetrané prilby)
  • Vyššia cena

Fotogaléria