Lezolep (00)
Galéria (15)

Kedy treba dať podlepiť lezky? Plus tipy ako sa o ne starať

S príbehom firmy Lezolep, ktorá v roku 2024 začala na Slovensku poskytovať lezcami vyhľadávanú službu podliepania lezeckej obuvi, sa s nami podelili jej spoluzakladatelia Mišo Kohn a Peťo Hudeček. V odpovediach na naše otázky pridali aj niekoľko praktických rád ako sa o lezky starať a kedy je najvyšší čas na ich odbornú opravu. Máte slovo, chalani:

S myšlienkou podliepania a opravy leziek sme sa začali pohrávať začiatkom roku 2023. Po pár pokusoch na vlastných lezkách a pochopení základných princípov ako to nerobiť, sme oslovili  našich kamarátov a známych, aby nám dali svoje lezky na podlepenie a pomohli nám nájsť a odstrániť chyby v technologických postupoch. Od začiatku do nás vložili  pomerne veľkú dôveru lezecké legendy Kazo s Ducom, za čo im patrí vďaka. Zverili totiž svoje lezky do rúk samoukom a prižmúrili oči nad rôznymi chybičkami krásy, ktoré sme im zo začiatku nosili.

Po roku testovania sme založili spoločnosť Lezolep a od januára 2024 spustili oficiálnu komerčnú prevádzku. Z “garážovej” dielne, kde v zime mrzlo a v lete bolo 35 stupňov, sa nám na jeseň 2024 podarilo, vďaka záujmu lezcov o naše služby, presunúť do väčších a vhodnejších priestorov v bratislavskom Lamači. Zároveň sme vybavili novú dielňu množstvom obuvníckych strojov, ktoré podstatne skvalitňujú a urýchľujú proces opravy. Do dnešného dňa sme podlepili/opravili cca 800 párov leziek všetkých možných značiek (La Sportiva, Scarpa, Ocún, Five Ten).

Tesne pred zodratím je človek na lezky najviac zvyknutý, tieto sú vďaka tenkej gume citlivé, netlačia a lezcom sa logicky nechce s nimi prestať liezť a dať ich na podlepenie. To však spôsobuje, že častokrát k nám príde lezka neskoro.

Obchodný model  máme založený na online objednávkach a odosielaní leziek Packetou, resp. na ich preberaní/odovzdávaní na zberných miestach. Počet zberných miest postupne rozširujeme a v súčasnosti ich možno nájsť v Bratislave: v predajni Hudy sport na Miletičovej ul. (oproti OC Centrál), v Cshope v Devínskej Novej Vsi, ako i v novej buldrovke Spot – climbing gym pri Boroch. Prvé mimobratislavské zberné miesto sme čerstvo otvorili aj na východe, a to v Košiciach v lezeckej stene Rozlomity. V blízkej budúcnosti plánujeme pridávať zberné miesta aj v ďalších mestách.

Oprava trvá dva až tri týždne od momentu, kedy k nám lezky dorazia do dielne. Takýto kratší čas opravy považujeme za významný benefit pre zákazníka, a preto ho plánujeme udržať tak dlho ako to bude objektívne možné.

Lezolep (01) Garážové začiatky
Garážové začiatky Lezolepu. Na úvodnej fotke článku je už nová dielňa.

Koľkokrát je únosné lezky podlepiť?

Lezky je možné podlepiť kvalitne aj opakovane. Pri dvoch až troch dobre spravených podlepeniach je podlepená lezka takmer porovnateľná s novou. Logicky bude trocha mäkšia, ako nová nenosená lezka, ale zasa o to lepšie bude sedieť na nohe a nebude sa treba trápiť s jej rozliezaním. Vďaka  medzipodrážkam od La Sportivy vieme aj starú vyčaptanú lezku dostať do pôvodného tvaru a vrátiť jej istú pevnosť.

Ako všetko, aj lezky majú svoju životnosť. Preto odporúčame podlepenie leziek maximálne päťkrát. Potom už je väčšinou poničená aj kožená výstelka lezky, potrhané švy. Keďže však „obuvníkove deti chodia bosé“, my v Lezolepe často na vlastných lezkách testujeme, čo je ešte možné. Zdá sa, že hranicou pri počte podlepení je v konečnom dôsledku len osobný vkus.

Lezolep (09) Opravené lezky La Sportiva Otaki Woman (podrážka)
Opravené lezky La Sportiva Otaki Woman po výmene podrážky

Koľko približne stojí podlepenie? Oplatí sa dať podlepiť aj základné/najlacnejšie modely?

V roku 2024 bola cena podlepenia 29 eur za pár pri výmene podrážky. Plus dodatočných 10 eur, ak boli lezky poslané na opravu neskoro a musela sa okrem podrážky vymeniť aj prederavená obrubová guma.

Ako novinku sme zaviedli opravu obruby formou záplaty na mierne predratú špičku tzv. „toe cap“, za cenu 6 eur. Toe cap je oficiálny produkt spoločnosti La Sportiva, ktorého hlavnou výhodou oproti výmene celej obruby nie je iba nižšia cena, ale aj to, že ide o menší zásah do lezky. Toe cap umožňuje ponechať na lezke väčšiu časť pôvodnej obruby, čím si táto zachováva svoj existujúci tvar. Naproti tomu, pri výmene celej obrubovej gumy sa tvar lezky prispôsobí kopytu a vráti sa tak k pôvodnému tvaru, ktorý mala nová lezka. Lezku s vymenenou obrubou si tak treba znova trocha “rozliezť” a vytvarovať na nohu.

Lezolep (04) Oprava obruby formou toe cap
Oprava obruby formou toe cap

Napriek tomu, že podlepenie lezky vyzerá ako pomerne jednoduchá a rýchla oprava, opak je pravdou. Ide o vysoko precíznu ručnú prácu, pri ktorej rozhodujú milimetre, a je preto časovo veľmi náročná.

Cenu sme sa od začiatku snažili nastaviť tak, aby nám ľudia dali šancu ukázať, že to vieme robiť. Skutočnosť je však taká, že od nového roku 2025 budeme musieť cenu opravy trocha zvýšiť, keďže nám podstatne stúpne cena vstupov (vyššia DPH, transakčná daň). Navyše, kým sme si my sami vyvíjali postupy a zakladali dielňu, stačilo nám pokryť náklady a zarobiť na dokúpenie lepších strojov. Naším dlhodobým cieľom je však vybudovať kvalitnú a časovo dostupnú službu, ktorej základom musí byť stabilný tím skúsených remeselníkov, ktorí za svoju prácu dostanú konkurencieschopnú odmenu. Napriek tomu, že zvýšenie ceny bude pre zákazníka iba mierne, pri stále sa zvyšujúcom objeme opravených párov nám pomôže udržať životaschopnosť našej dielne.

Pre tých, ktorí chcú zopár eur ušetriť, ponúkame možnosť odovzdať lezky na našich zberných miestach, pomocou čoho sa dá celková cena našej služby znížiť v porovnaní s odosielaním leziek Packetou alebo poštou.

A či sa oplatí podliepať aj základné/najlacnejšie modely? Prax nám ukazuje, že lezci sú na svoje lezky zvyknutí a neradi sa s nimi lúčia, či už stoja 50 alebo 150 eur. Ak niekomu vyhovuje ako má lezky vychodené presne na nohu a toto si chce zachovať, potom má zmysel podlepenie aj lacných základných modelov.

Lezolep (02) Kedy poslať lezky najneskôr na podlepenie
Takto opotrebovaná špička signalizuje ten správny čas na podlepenie

Kedy je najvyšší čas na podlepenie leziek? Keď mi z nich trčia prsty, je už neskoro alebo sa ešte dajú zachrániť? 

Vieme zachrániť a opraviť 99 percent leziek v akomkoľvek stave. Opravovali sme už aj lezky s takými dierami na špičke, že z nich trčal palec. Aj keď to bol jasný adept na smetný kôš, lezky sme na želanie zákazníka dali dokopy. Najlepšie výsledky opravou však dosiahneme, keď k nám lezky prídu v správny čas.

Či už poslať lezky na podlepenie alebo ešte trocha vydržia, to je večná téma. Tesne pred zodratím je totiž človek na lezky najviac zvyknutý, tieto sú vďaka tenkej gume citlivé, netlačia a lezcom sa logicky nechce s nimi prestať liezť a dať ich na podlepenie. To však spôsobuje, že častokrát k nám príde lezka neskoro a existujúca obruba je buď predratá alebo už taká tenká, že sa pri odliepaní podrážky roztrhne.

K tejto otázke sme pripravili krátke inštruktážne video:

Tomu, kto nemá čas si ho pozrieť, môžem dať krátku radu – v momente, keď je podrážka lezky na špičke natoľko zodratá, že na stupy začínate stúpať už obrubovou gumou, je najvyšší čas poslať lezky na podlepenie.

Robíte aj dezinfekciu? Ako to reálne robíte?

Áno. Každá lezka po príchode do dielne ide automaticky do stroja na dezinfekciu obuvi. Stroj funguje na báze ozónovača a odstraňuje všetky možné baktérie i zápach, ktorého je špeciálne pri lezkách na rozdávanie. Pred tým, ako sme tento stroj začali používať, „rozvoniavala“ naša dielňa ako zoologická záhrada. Dezinfekciu leziek máme priamo v cene opravy a osobitne ju nespoplatňujeme, keďže ide nielen o zdravie našich rúk, ale i o základnú hygienu pre našich zákazníkov.

Po podlepení sa mi zdá, že lezka je trochu väčšia ako predtým. Dá sa tomu vyhnúť?

Toto by sa bežne stávať určite nemalo. Ak bolo podlepenie spravené na správnom obuvníckom kopyte, lezka by si mala zachovať svoj tvar. Častejšia by mohla byť skôr situácia, keď sa zákazníkovi bude zdať, že lezky sú tesnejšie. Uvedené môže nastať predovšetkým pri výmene obruby, pri ktorej sa obnoví pôvodný tvar lezky. Po pár lezeniach by však tento pocit mal zmiznúť, keďže lezka trocha povolí a opäť sa prispôsobí nohe.

Lezolep (14) Výmena obruby (pred a po oprave)
Výmena obruby – pred a po oprave

Je dobré použiť na podlepenie gumu od La Sportivy, aj keď mám inú značku?

Lezky podliepame originálnou gumou od spoločnosti Vibram, a to zmesou Vibram XS Edge – tvrdšia guma lepšia na hranky (La Sportiva ju dáva na väčšinu mužských leziek ) alebo zmesou Vibram XS Grip 2 – mäkšia guma pre tých, čo majú radšej lezenie „na trenie“ (La Sportiva ju používa na ženské lezky a mäkšie bouldrovacie mužské lezky). Tieto dve gumové zmesi sú top produkty na trhu, ktoré využíva väčšina  popredných výrobcov leziek. V blízkej budúcnosti by sme mali mať na výber ešte jednu super mäkkú gumu pre bouldristov a podobných fajnšmekrov.

Existuje nejaký odporúčaný štandard ako sa o lezky starať? Je v poriadku používať dezodoračné spreje, vankúšiky Smell Well a podobné?

Dobrým zvykom je nenechať lezky po lezení kvasiť v batohu, ale ich vybrať a vyvetrať. Pokiaľ lezky dlhšie nepoužívame, je dobré ich odložiť na suché a chladné miesto, mimo priameho slnečného žiarenia, ktoré im nerobí dobre.

Pri lezení sa nohy prirodzene potia, v dôsledku čoho začne každá lezka po istom čase trocha rozvoniavať. Pri boji s týmto neduhom sa fantázii medze nekladú. Niektorým ľudom nevadí liezť v lezkách, ktoré sa človek bojí v dielni chytiť či z nich nevybehne nejaké zvieratko. Iní si zasa lezky pravidelne dezinfikujú rôznymi sprejmi či dokonca perú. Keďže dezinfekčné spreje na obuv sú na to určené, lezky by nemali poškodiť. Typ dezinfekčného prostriedku nie je dôležitý až tak, ako jeho pravidelná aplikácia po každom použití leziek. Vďaka nej sa zabráni množeniu kvasiniek a baktérií, ktoré spôsobujú zápach, alebo plesní, ktoré môžu spôsobovať kožné problémy.

Voda a koža nie sú veľkí kamaráti, preto lezky neodporúčame máčať vo vode a prať (ak nejde o lezky, ktoré podľa výrobcu znesú aj pranie napr. La Sportiva Hydrogym). Každé premočenie  a vyschnutie koženej lezky môže spôsobiť stvrdnutie kože, ktorá následne stráca elasticitu a začne praskať.

Ak tento článok vyzerá trochu ako reklamný, je to tak správne. Uverejňujeme ho najmä preto, lebo chalanom z Lezolepu fandíme. To, čo robia, robia s nadšením. Vďaka nim už lezci nemusia posielať lezky na opravu do zahraničia. Držíme palce!

Foto použité v článku: Lezolep

Fotogaléria

Lezolep (01) Garážové začiatky
Lezolep (02) Kedy poslať lezky najneskôr na podlepenie
Lezolep (03) Nová dielňa a jej osadenstvo
Lezolep (04) Oprava obruby formou toe cap
Lezolep (05) Opravené lezky Scarpa Instinct (podrážka)
Lezolep (06) Opravené lezky EB Nebula (podrážka + obruba)
Lezolep (07) Opravené lezky La Sportiva Miura VS (podrážka + obruba)
Lezolep (08) Opravené lezky La Sportiva Otaki (podrážka)