Sú dni, keď netúžiš jazdiť po strmých svahoch a vymetať muldy pri hľadaní najlepšieho snehu. Radšej ideš za krajinou a výhľadmi. Dlhé kilometre po hrebeňoch a odľahlých dolinách, kde nestretneš živú dušu. V zime sú zážitky z hôr mimoriadne intenzívne.
Okruh okolo Kamenistej doliny je vhodný aj na dni s vyšším stupňom lavínového rizika. Väčšina trasy vedie po hrebeni. Zvýšiť opatrnosť treba iba pri križovaní záveru doliny medzi Veľkou Kamenistou a Bystrou. Aj tam by sa v prípade núdze dala nájsť bezpečnejšia alternatíva po hrebeňoch či rebrách. Ak však hlásia silný vietor, vyber si radšej nejakú inú (dolinovú) trasu.
Východná polovica trasy z Podbanského na Veľkú Kamenistú je popísaná aj v skialpovom sprievodcovi od Stanislava Klauča. Po tomto hrebeni nad Tichou dolinou nevedie ani letná turistická značka. Po západnom hrebeni na Bystrú síce značka vedie, ale v celej oblasti nie je žiadna výnimka zo zimnej uzávery ani oficiálny skialpový areál. Preto pohyb po opisovanej trase znamená porušenie návštevného poriadku TANAPu a možnosť postihu.
Trasa: Dĺžka 19 km, nastúpaných 1850 výškových metrov, celkový čas 7 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.
Štart aj cieľ je v Podbanskom (940 m), kde sa dá bez problémov zaparkovať. Majú tam krčmu, reštauráciu aj obchod. Ak si zvolíš smer ako na priloženom GPX, úvod výstupu absolvuješ po svahoch miestneho mini lyžiarskeho strediska. Nad zjazdovkou pokračuješ po lesnej ceste, ktorá ťa pohodlne dovedie na hrebeň.
Tam, vo výške približne 1200 m, sa lesná cesta stráca a treba si hľadať vlastnú líniu. Situáciu komplikuje množstvo popadaných stromov. O zábavu budeš mať postarané, až kým nevystúpiš nad pásmo lesa (či skôr polomu). V rovnakom momente sa otvoria prvé výhľady, ktorým zatiaľ dominuje Kriváň. Juhozápadné rebro, po ktorom vedie obvyklá trasa skialpového výstupu na Kriváň, je ako na dlani.
Po širokom hrebeni sa dostaneš na Holý vrch (1863 m), pod ktorým sa nedávno stala tragická lavínová nehoda. Odtiaľto sa kľukatý hrebeň začína zužovať, no stále ostáva v hraniciach úplne bezpečnej expozície. Stúpanie je mierne a dosiahnuť Veľkú Kamenistú (2121 m) trvá oveľa dlhšie, ako by človek očakával.
Z vrcholu ležiaceho na poľskej hranici si môžeš obzrieť, čo ťa čaká na druhej strane doliny pri spiatočnej ceste. Z pohľadu na Bystrú je jasné, že to bude ešte dosť výškových metrov. Preto možno uprednostníš dlhý zjazd Poslednou muldou do Kamenistej doliny. Treba však zvážiť aj skutočnosť, že v prípade slabšej snehovej pokrývky býva dolná časť Kamenistej doliny lyžiarsky nepríjemná.
Ak sa rozhodneš dokončiť hrebeňový okruh, čaká ťa zjazd približne 300 výškových metrov pod Pyšné sedlo. Sklon svahu začínajúceho sa priamo pod vrcholom Veľkej Kamenistej nepresahuje 30 stupňov. Je široký a otvorený, čiže lyžiarsky veľmi príjemný. V prípade pochybností o stabilite snehu sa dá do Pyšného sedla zostúpiť po hrebeni.
Po dolyžovaní si vyberieš vhodný žliabok alebo rebro, ktorých sa dostaneš späť na hrebeň za Pyšným sedlom. Cez Blyšť (2159 m) vystúpiš na Bystrú (2248 m). Je dosť dobre možné, že pri tom budeš potrebovať mačky.
Návrat z Bystrej do Podbanského sa bude niesť v znamení výhľadov na majestátny Klin, silnejúcej únavy a pomaly červenejúceho horizontu na západe. Po hrebeni to nie je žiadna úchvatná lyžovačka. Bez pásov to ide rýchlejšie, no priprav sa, že viackrát budeš musieť prenášať lyže.
Z Kotlovej (1985 m) sa budú ponúkať mierne, prudko lyžovateľné svahy do Bystrej doliny. Ide o muldu zvanú Široké úplazy. Je to určite lepšia lyžovačka ako tá, ktorá ťa čaká v prípade pokračovania po hrebeni.
Návrat od ústia Bystrej doliny do Podbanského by však znamenal asi 4 kilometre presunu po magistrále. Skontroluj stav bateriek v čelovke a zváž situáciu. Hrebeňový variant so záverom po rúbaniskách, zvážniciach a nakoniec modrej turistickej značke je určite rýchlejší.