Kedy treba vymeniť starý lavínový vyhľadávač za nový? Pri hľadaní odpovede na túto otázku som natrafil na rôzne názory. Od tvrdenia, že už 5-ročný pípák je beznádejne zastaraný, až po presvedčenie, že dôležitejší ako vek či technické parametre vyhľadávača je pravidelný tréning jeho používateľa.
Nebola pochybnosť o tom, že môj starý Barryvox Opto 3000 je dávno zrelý na výmenu. V cvičnom nasadení síce funguje bez problémov, no má len dve antény a prestal sa vyrábať v roku 2007. Z prvého hendikepu vyplývajú horšie vlastnosti pri vyhľadávaní ako vedia poskytnúť novšie trojanténové prístroje. Pravdepodobnosť, že práve toto by v komplexe iných faktorov spôsobilo smrť zasypaného, je síce malá, ale v žiadnom prípade by som takú situáciu nechcel zažiť.
Vekový hendikep som nebral ako zásadný dovtedy, kým som pri študovaní problematiky lavínových vyhľadávačov nenarazil na informáciu, ktorá ma dosť prekvapila: vyhľadávače časom degradujú. Postihuje ich tzv. frekvenčný posun, čiže postupné odchyľovanie sa od vysielacej frekvencie 457 kHz. Ak je posun príliš veľký, novší vyhľadávač pracujúci na správnej frekvencii nemusí rozoznať vysielanie starého zariadenia. Degradáciu rádiových komponentov vraj urýchľuje chlad, takže vyhľadávač radšej nenechávaj na noc aute a v prípade bivakovania si ho ber do spacáka (čo je tak či onak rozumné kvôli batériám).
Pred finálnym rozhodnutím som dlhší čas sledoval recenzie a porovnávacie testy. Všetko smerovalo k najľahšiemu a najmenšiemu vyhľadávaču na trhu, ktorým aj po troch rokoch od uvedenia do predaja ostáva Pieps Micro BT Sensor. Koncom minulej sezóny sa mi konečne dostal do rúk. Pocvičil som s ním a vzal ho na niekoľko túr, kým definitívne neprišla jar. Už aj túto (zatiaľ snehovo biednu) sezónu má za sebou pár dní v teréne. Takže sa cítim byť dostatočne skúseným používateľom, aby som mohol spísať laickú recenziu.
Hlavné vlastnosti a funkcie Pieps Micro
- Pieps Micro BT Sensor je na trhu od konca roka 2016. Na jeseň 2019 sa začala predávať verzia Button s klasickým prepínačom vysielanie/vyhľadávanie. Pieps je rakúska firma, priekopník v oblasti lavínových vyhľadávačov, ktoré vyvíja od roku 1968.
- Hmotnosť je 150 g bez hrudného postroja, 240 g s postrojom. Konkurenti vážia minimálne o 50 g viac. Rozmery prístroja sú 106 x 74 x 20 mm. Pocitovo je v ruke výrazne menší ako ostatné vyhľadávače.
- Prepnutie z vysielania na vyhľadávanie je výlučne automatické a zabezpečuje ho senzor priblíženia, ktorý sa aktivuje po vybratí prístroja z púzdra. Never legendám kolujúcim po internetoch, že senzor nefunguje v noci. Funguje.
- Na napájanie slúži jedna bežná AA („tužková“) alkalická batéria. Je možné použiť aj lítiovú batériu, no vtedy treba zmeniť aj nastavenia vyhľadávača. Inak by neukazoval skutočnú zostatkovú kapacitu batérie.
- Zmena nastavení ako aj aktualizácia softvéru prebieha v mobilnej aplikácii (dostupná pre Apple a Android), s ktorou vyhľadávač komunikuje cez Bluetooth.
- Micro na podsvietenom displeji ukazuje viacnásobné zasypania a umožňuje označovať jednotlivé nájdené obete. Má tiež funkciu na skupinovú kontrolu a podporuje elektronickú sondu I-probe.
- Pre prípad sekundárnej lavíny sa prístroj po istom čase bez pohybu automaticky prepne z hľadania do vysielania. Čas do prepnutia je nastaviteľný (60 s, 90 s, 120 s).
- Ak má hlavná anténa nejaký technický problém alebo je rušená, vyhľadávač automaticky prepne na vysielanie z inej antény. Fajn funkcia pre prípad, že sa pozabudnem a dám si mobil do vrecka na nesprávnej strane bundy.
Postrehy z praxe
- Nebudem sa tváriť, že dokážem zodpovedne posúdiť dosah a citlivosť vyhľadávača pri rôznych polohách antén. Z odborných porovnávacích testov Micro v tomto ohľade vychádza o trochu horšie ako špičkové modely určené pre horských profesionálov. To je vzhľadom na jeho rozmery a hmotnosť logické a pre mňa akceptovateľné. V porovnaní s vyhľadávačmi rovnakého určenia a cenovej kategórie Micro v ničom nezaostáva, skôr naopak.
- Vyhľadávač má rýchly procesor – pri nacvičovaní som si všimol, že smerové šipky reagujú na zmeny výrazne rýchlejšie ako ukazovatele na mojom starom vyhľadávači.
- Nový majiteľ Piepsu Micro musí na začiatku prekonať bariéru v podobe neobvyklého ovládania. Hovorím o tom slávnom senzore. Vyhľadávač sa zásadne zapína mimo puzdra, inak začne hlásiť chyby. Treba dávať pozor, aby som pri zapínaní nezakrýval senzor. Keď zbehnú úvodné kontroly, čo trvá asi 5 sekúnd, prístroj zasuniem do puzdra a môžem vyraziť. Vysielanie signalizuje dióda na boku Piepsu, dobre viditeľná aj keď je v puzdre.
- Po vybratí z puzdra sa vyhľadávač hneď sám prepne do režimu vyhľadávania. Jednoducho idiot-proof, ťažko niekto vymyslí niečo efektívnejšie. Štatisticky takto prednastavené správanie určite vychádza lepšie ako chybovosť človeka vystresovaného pádom lavíny. Ak idem na túru so začiatočníkom, práve z tohto dôvodu mu dávam Pieps Micro a sám si beriem starý vyhľadávač.
- Horšie je to v situácii, ak chcem prístroj dostať z vyhľadávania späť do vysielania. Manuál na to uvádza nejaký krkolomný postup, no efektívnejšie je použiť hlavný vypínač a počkať tých 5 sekúnd.
- Ak sa vyhľadávač automaticky prepne z hľadania na vysielanie kvôli nečinnosti obsluhy, začne pišťať a neprestane s tým, kým nevykonám pomerne zložitý úkon. Rozumiem dôvodom agresívnej signalizácie a v prípade zasypania sekundárnou lavínou bude pípanie to posledné, čo ma trápi – hlavne že vysiela. Ale pri nacvičovaní lavínovej záchrany to nie je príjemné.
- Pieps Micro vo všeobecnosti rád a veľa pípa a vibruje. Niektoré z týchto signálov sa síce dajú zmeniť či vypnúť v nastaveniach, no ja ich radšej nechávam v továrenskom setupe pre prípad, že vyhľadávač bude nútený použiť niekto iný ako ja.
- Osobne by som namiesto pípania a vibrovania uvítal jasné textové informácie na displeji. Pieps sa spolieha na ikony a skratky, ktoré sa človeku musia dostať do krvi, kým ich začne bez váhania rozoznávať.
- Hrudný postroj s plastovým puzdrom na vyhľadávač je dobre premyslený a prispôsobiteľný na rôzne postavy. Jediná vec, na ktorú si treba dať pozor, je nastaviť vhodnú dĺžku ramenného popruhu, aby puzdro nekolidovalo s bedrovým pásom batohu.
- S vyhľadávačom sa dá manipulovať a pracovať aj v rukaviciach, no nesmú byť príliš hrubé.
- Perfektná vychytávka je elastická šnúrka, ktorá pri vyhľadávaní spája prístroj vytiahnutý z plastového puzdra s hrudným postrojom.
- S prístrojom sa dodáva aj špeciálne vrecko pre prípad, že nechceš používať hrudný postroj. Vrecko zabezpečí správne fungovanie senzora.
- Kvalitná alkalická batéria v Pieps Micro vydrží naozaj dlho, bežnému používateľovi na celú sezónu, vymieňať ju bude len pre istotu.
- Výrobca sa stará o aktualizácie – za necelý rok, čo ho mám, boli dve. Aktuálna verzia softvéru je očíslovaná ako 2.8.
Záverečný verdikt
Ak by som sa posunul v čase o rok dozadu a zopakoval si vyberanie náhrady za starý vyhľadávač, išiel by som znova do Pieps Micro. No zvolil by som verziu Button, ktorá zjednoduší prvé dni nového majiteľa a je praktickejšia pri nacvičovaní lavínovej záchrany. Ak by som vyberal dnes, po prekonaní nástrah učiacej krivky verzie so senzorom, zrejme by som znovu vybral senzorový vyhľadávač. Je to taká láska na druhý pohľad.
Môj Pieps Micro pochádza z Totaloutdoor.cz, čo je eshop dovozcu značky Pieps pre ČR a SR. Samozrejme dodávajú aj na Slovensko (doprava je v cene) a majú v ponuke tiež zvýhodnené sety obsahujúce pípák, lopatku a sondu. Bez mučenia priznávam, že ako „influencer“ som s nimi vedel dohodnúť špeciálne podmienky, no odporúčam ich aj iným – z dôvodu, že každému, kto si kúpi nový vyhľadávač alebo lavínový batoh Pieps, dajú zdarma jednodenný lavínový kurz v Jasnej alebo v niektorom z troch horských stredísk v ČR.
To je veľmi dôležitá pridaná hodnota, ktorá – po lavínovej lopate povedané – zvyšuje šancu na prežitie majiteľa vyhľadávača aj jeho kamarátov. Ponuka bezplatných lavínových kurzov platí pre nákupy v sezóne 2019/20, a to u akéhokoľvek oficiálneho predajcu Pieps v ČR a SR, avšak len do naplnenia kapacity kurzov. V čase publikovania tejto recenzie boli ešte voľné miesta pre tri zo štyroch termínov v Jasnej.