Ľahká turistika nad sútokom Oravy a Váhu. Tip na príjemný rodinný výlet vhodný aj do snehovo chudobného začiatku zimy.
Je kalendárna zima, ale snehu ešte nie je dosť na plnohodnotné zimné radovánky. Kamarátka Zuzana strávila aj s rodinou v osade Podšíp v lete pár dní. Pomáhali pri rekonštrukčných prácach v osade. Má info, že kamaráti, ktorí v osade vlastnia drevenicu, sú v nej na pár dní. Kto by si nechcel dať novoročné varené vínko v skanzene ako z rozprávky.
Osada Podšíp leží vo výške 745 m nad sútokom rieky Oravy s Váhom, kúsok za obcou Kraľovany. Osada je zasadená do sedielka pod vrchom Zadný Šíp (1144 m) na hranici Liptova s Oravou a Turcom. Spadá do okresu Ružomberok. Geograficky patrí do pohoria Veľká Fatra, podcelok Šípska Fatra.
Masív Šípu ste si určite z cesty medzi Kraľovanmi a Ružomberkom už niekedy všimli. Má výrazne skalnatý, vápencovo-dolomitický hrebeň.
Podšíp je dnes už len chalupárska osada. Chalúpky sú tu rozprávkové, aké nájdeme už len v skanzenoch. Územie bolo hospodársky intenzívne využívané (ťažba dreva, kosenie a pasenie) do 70. rokov minulého storočia. Od roku 1991 má osada charakter pamiatkovej zóny, takže niektoré drevenice sú štátom chránené. Zachovalo sa tu asi 16 pôvodných drevených domov, ktoré dnes slúžia aj ako chaty.
Veľká časť osady je pekne udržiavaná a niektoré drevenice prechádzajú rekonštrukciou. Rekonštrukcie sa robia výlučne pôvodnými technológiami. Na túto tému sa v osade konajú aj workshopy o práci s drevom ako tradičným materiálom v ľudovom staviteľstve na Slovensku.
Od Váhu sa do Podšípu dá dostať z obce Stankovany. Po zelenej turistickej značke trvá výstup niečo vyše hodiny. Zo Stankovian do osady vedie aj dlhšia, no menej strmá cyklotrasa. Prechádza okolo termálnych prameňov, ktoré miestni obyvatelia udržiavajú a dá sa tam vraj aj okúpať v jazierku so schodíkmi.
My si vyberáme výstup po žltej turistickej značkej od rieky Orava, z Kraľovian – časť Dierová. Cesta trvá asi hodinu a má 300 metrov prevýšenie. Parkujeme pri železničnej zastávke Kraľovany, Dierová, niektoré informácie uvádzajú túto zastávku aj ako Párnica, Dierová. Pri parkovisku je pár garáží, asi patria ku chatám za riekou. Tu sa napojíme na žltú značku, ktorá vedie priamo do osady.
Prechádzame cez oceľový lanový most cez Oravu. Most je len pre peších, alebo teda aj pre ľudí s bicyklom. Prichádzame na pole, nad ktorým je na kopci porozhadzovaných zopár chát a pomerne rozsiahle rekreačné zariadenie Bystrička. Okna porozbíjané, dvere vyvalené, sem-tam záclona na okne. Zamrznutá voda v bazéne s nahádzanými stoličkami a lyžiarsky vlek s niekoľkými kotvami dopĺňajú postapokalyptický obrázok.
Akoby ľudí v rekreačnom zariadení zaskočila nečakaná pohroma, v rýchlosti odišli a všetko nechali tak ako bolo. Zvláštne, že web rekreačného zariadenia bol funkčný a asi by sa dala spraviť aj rezervácia ubytka. I keď medzičasom pribudla na stránke informácia o dočasnom uzatvorení zariadenia. Obávam sa, že znovuotvorenie bude trvať trochu dlhšie. Každopádne škoda. Prostredie je tu nádherné.
Začína padať páperie, perinbaba nám robí náladu. Výstup pokračuje lesnou cestou pomerne strmo do kopca. Asi za hodinku sme na lúke, v závere ktorej vidíme prvé drevenice. Dávame novoročné vínečko popri prehliadke niektorých dreveníc a hospodárskych budov.
Vraj je odtiaľto vidno skoro celý hrebeň Malej Fatry. Dnes to zostáva len na našej predstavivosti. Nejdeme už ani na vrchol Šípu. Niekedy je samotná cesta cieľ, niekedy je dlhá a náročná, niekedy vie dokonale pobaviť aj prechádzka. Výstup k osade Podšíp patrí do kategórie rozprávková prechádzka.
Späť do civilizácie schádzame skoro tou istou trasou, no v závere sa trocha nechávame uniesť objavovaním spustnutého rekreačného zariadenia. Naša cesta končí tam kde začala, na moste cez rieku Orava.
Aby ste mali predstavu ako to v osade Podšíp vyzerá:
A niečo o histórii Podšípu a tradičnom staviteľstve: