Okuliare na istenie: Recept na boľavý krk po lezení
Neveril som, kým som nevyskúšal. Bolesť v oblasti krku a hornej časti chrbta, ktorá sa spoľahlivo objavila po každom dlhšom lezení, jednoducho neprišla. Potvrdilo mi to dve veci:
1. Dobre známu bolesť naozaj spôsobuje dlhodobé vykrúcanie hlavy pri istení. Teoreticky pripadalo do úvahy aj vysvetlenie, že keď leziem ja, nadmerne si namáham nejaké svaly v okolí krku. Skúsenejší borci hovorili, že je to blbosť a krk ma bolí z istenia, ale pochybnosť tam stále bola.
2. Vďaka okuliarom zakláňam hlavu oveľa menej a keď ich používam, boľavý krk nepoznám.
Okuliare na istenie sa na trhu objavili už pred peknými pár rokmi. Keďže stáli majland, vidieť ich pod skalou či umelou stenou bola vzácnosť. Až kým sa príležitosti nechopili šikovní súdruhovia z Číny, vďaka ktorým cena klesla na pár desiatok eur.
Princíp okuliarov je jednoduchý – optický hranol trojuholníkového prierezu zabezpečuje, že hoci sa pozerám priamo dopredu, vidím nad seba. Keď je lezec v kolmej stene vo výške okolo 10 metrov, hlavu už treba začať trochu zakláňať. No v oveľa príjemnejšom uhle ako bez okuliarov.
Postrehy z praxe
Moje praktické skúsenosti a subjektívne dojmy po niekoľkých mesiacoch používania okuliarov značky Belay Glasses:
• Obraz je jasný a ostrý, farby sýte, netreba mať obavy z nekvalitnej optiky. Okuliare mierne približujú. Neviem sa rozhodnúť, či je to výhoda alebo nevýhoda, jednoducho to tak je a dá sa na to zvyknúť. Neskúšaj sa cez okuliare pozerať do slnka.
• Kolmá aj previsnutá stena v nich vyzerá ako mierne položená. Preto sa ťažšie odhaduje, či je lezec v pohode alebo mu akútne hrozí vypadnutie. Kým sa istič s týmto skreslením dostatočne nezžije, jednoducho musí dávať väčší pozor.
• Prvé metre lezca cez okuliare nevidím. Ideálne je nasadiť si ich až vtedy, keď sa cvakne do druhého istenia, resp. je vo výške približne 4 metre. Rovnako je lepšie okuliare zložiť na posledné metre pri spúšťaní lezca dole – aby nepristál príliš tvrdo alebo niekomu na hlave. Časom som sa naučil vyriešiť to aj s nasadenými okuliarmi, pozerám sa ponad rám.
• V pohotovostnej polohe na čele okuliare nedržia, treba ich mať zavesené na krku (šnúrka na tento účel bola priložená) a zvládnuť techniku jednoručného nasadzovania.
• Uplatnia sa hlavne na umelej stene a na skalkách. Pri lezení v neprehľadnom teréne a vo viacdĺžkových cestách, kedy treba neustále sledovať okolie, ich radšej nepoužívam.
• Vyhnúť sa padajúcemu kameňu je vždy problematické a s okuliarmi ešte viac. Tam, kde kamene padajú často, radšej istím bez nich.
• Okoloidúci kamarát pod umelou stenou sa môže uraziť, že mu pri istení neodpovieš na pozdrav, lebo nemáš periférne videnie. Ale z toho žiadny vážny úraz nehrozí.
• Začiatočník by si mal najskôr bolesti v krku odtrpieť a s okuliarmi začať istiť až vtedy, keď nadobudne potrebnú rutinu. Na používanie okuliarov si bude chvíľu zvykať aj skúsený istič.
• Belay Glasses sú rozmerovo naddimenzované, takže sa dajú použiť aj tak, že pod nimi mám ešte jedny – dioptrické alebo slnečné – okuliare. No nedá sa spoľahnúť, že sa pod ne vojdú každé okuliare. Záleží od konkrétneho prípadu, odporúčam najskôr vyskúšať.
Trvanlivosť
Istiace okuliare Belay Glasses sú napriek nízkej cene robustný a spoľahlivý výrobok. Viacmesačné nešetrné používanie mu nedokázalo spôsobiť žiadnu ujmu. Pri transporte v ruksaku vždy používam odolné tvrdé púzdro (bolo súčasťou balenia), ale aj bez neho už prežili menšie pády na zem či otrepania o skalu.
Parametre uvádzané výrobcom: Rozmery 17 cm x 15 cm x 3,5 cm, hmotnosť 77 g. Balenie obsahuje okuliare Belay Glasses, tvrdé púzdro na zips, mäkké ochranné vrecko, čistiacu handričku, šnúrku na zavesenie. Vyrobené z UV odolného plastu, masívne prevedenie, veľmi jasný obraz.
Kde sa dajú zohnať: Tento konkrétny model už asi nikde nekúpiš, ale iné verzie bežne predávajú v lezeckých centrách a outdoorových obchodoch. Má ich aj známy francúzsky športový reťazec.