Celú skialpovú sezónu 2020/21 som trpel dvomi vecami: jedna boli obmedzenia pohybu medzi okresmi, druhá ťažké večerné rozhodovanie, ktoré lyže si zajtra beriem na túru. Tak trochu neplánovane sa v tom čase môj arzenál rozmnožil na tri páry.
O to ťažšie som znášal situáciu, ktorá prišla o rok neskôr. Jedny lyže predané začiatkom decembra, druhé zlikvidované cez Vianoce v Slovinsku, tretie príliš veľké a ťažké na bežné použitie. A práve prichádzal vrchol zimy s najlepšími snehovými podmienkami…
Padlo rozhodnute nečakať na výsledok reklamačného konania a rýchlo si niečo zaobstarať. Nehľadal som tvrdú lyžu na agresívne zjazdy, ani pretekársku na šprintovanie hore kopcom. Mala byť ľahká, lebo dlhé túry s veľa výškovými metrami. Ale ísť pod jedno kilo na lyžu som nemal záujem. Druhá podmienka bola zábavnosť pri jazde, a to aj na zlom snehu. Lebo na takom sa väčšinou lyžuje. Čítaj ďalej a dozvieš sa, prečo som si vybral lyže Ogso Spearhead 80 SR UL a či som výber po prvej sezóne neoľutoval.
Menej známa značka
Značka Ogso vznikla len v roku 2015 a prvých päť rokov o nej vedeli len ozajstní fajnšmekri. Na rozdiel od väčšiny mainstreamu som v jej portfóliu našiel zmysluplnú segmentáciu. Ogso netvrdí o každom svojom modeli, že je ideálny do akýchkoľvek podmienok (čo je jasný a marketingom milovaný nezmysel). Vlastnosti konkrétnej lyže Ogso vizualizuje prehľadným grafom. Z grafu platného pre moje lyže prvý pohľad vidno ich silné stránky (rýchle stúpanie, jazda krátkymi oblúkmi, mäkký sneh) aj slabiny (rýchla jazda, tvrdý sneh):
Ogso vyrába lyže v dvoch profiloch. Prvý sa vyznačuje dlhým predným aj zadným rockerom a krátkou camber komorou v strede. Druhý má výrazne zdvihnutú špičku, jemne zdvihnutý zadok a medzi tým klasický dlhý camber. Oba profily sa dajú skombinovať s dvomi materiálovými verziami – jednou odľahčenou, druhou ťažšou s dôrazom na stabilitu. Spolu to dáva štyri produktové rady.
Profil nazvaný „Super Rocker Ultra Light Camber“ použitý v modeli Spearhead:
Majúc na zreteli požiadavku zábavnej jazdy a zároveň očakávajúc, že lyže s klasickým camberom dostanem ako náhradu v rámci reklamácie, som lovil v rockerových vodách. A samozrejme v nižšej hmotnostnej kategórii. Už ma to nebaví spomínať, ale nedá sa inak: 65-kilová trasorítka spaľujúca oriešky jednoducho nepotrebuje takú dlhú, širokú a tuhú lyžu ako maco s falátom slaniny a tromi cibuľami v ruksaku ;)
Číslo 80 v názve lyží je len orientačné, v skutočnosti majú v strede šírku 84 mm a táto hodnota sa mení v závislosti od zvolenej dĺžky. Priemerný rádius pri dĺžke 172 cm je 16 m, stredový len 14 m. Drevené jadro z paulownie je obalené vrstvami karbónu, aramidu a sklených vlákien. V montážnej oblasti viazania sú fenolové pláty, sidewall po celej dĺžke sľubuje odolnosť voči torznému namáhaniu. Podľa špecifikácie jedna lyža váži 1300 g. Kompletná rozmerová tabuľka výrobcu:
Prvé lyže som vrátil
Zásielka z Bavorska dorazila pár dní po objednaní a počiatočné nadšenie vystriedali rozpaky. Po skúsenostiach s vadným párom kádvojok som lyže hodil na váhu. Jedna mala 1150 g, druhá len 1060 g! A to je teda dosť veľký rozdiel v rámci páru (90 g) aj v porovnaní s údajom výrobcu (-150 a -240 g). Pri vážení som si tiež všimol markantný rozdiel v hrúbke lyží, jedna bola približne o milimeter tenšia ako druhá.
Píšem výrobcovi aj predajcovi, že či je toto OK. Výrobca odpovedá, že sa mu to nevidí byť v poriadku a mám sa obrátiť na predajcu. Sport-Bittl za výrobcu vysvetľuje, že firma mala kvôli korone problémy s dodávkami dreva a musela narýchlo hľadať nového dodávateľa. To sa vraj mohlo prejaviť vo výkyvoch hmotnosti „niekoľkých kusov“ lyží. Tovar môžem samozrejme bez akýchkoľvek rečí vrátiť.
Keďže sa mi nechcelo znovu absolvovať výberové konanie na nové lyže, pýtam sa, či mám šancu dostať lepší pár, ak si znova objednám rovnaký model. Oni že samozrejme, ale nič negarantujú, nemôžu lyže vyberať z externého skladu a prevažovať. Toto vyhýbavé stanovisko sa mi veľmi nepáčilo, ale povedal som si, že prinajhoršom vrátim aj druhý pár. Objednal som znova.
Na druhý pokus sa hmotnostná odchýlka v rámci páru znížila na 70 g, pričom ani jedna lyža nemala viac ako 1200 g. Rozdiel v hrúbke klesol na približne pol milimetra. Znovu píšem výrobcovi, že či je to OK a či môžem dať namontovať viazanie. Go ahead, znie odpoveď, a daj nám potom vedieť ako sa ti na nich lyžuje. Rozhodol som sa, že lyžiam dám šancu.
Aké sú na snehu
Od januára do apríla 2022 som Spearheady prevetral v Západných aj Nízkych Tatrách, na veľkých aj malých kopcoch vo Švajčiarsku či Taliansku. Najčastejšie na nerovnom vyfúkanom snehu, ale aj v prašane či firne. Nepríjemnú škrupinu tiež zažili, k tomu zopár ľadových platní. Verdikt recenzie v skratke by mohol znieť, že lyže v žiadnej disciplíne neprepadli a v tých dôležitých ma očarili.
No zo začiatku to vôbec nebolo jednoznačné. Pri prvých oblúčikoch som si takmer sadol na zem, nečakajúc, že zadok lyže bude taký poddajný. Upravil som mierne techniku a začali sa diať veci. Jazda ostala zábavná aj tam, kde sa iné lyže už trápili – mám na mysli najmä sneh nerovnomernej kvality. Akýkoľvek nie úplne tvrdý povrch je pre Ogso Spearhead príležitosťou vyniknúť. Netreba príliš tlačiť, lyže si nachádzajú vlastnú prirodzenú stopu a s prehľadom odpúšťajú drobné chyby jazdca.
Dlhý predný rocker ťa vyvedie z takmer každej šlamastiky a mäkký zaoblený zadok zatáča ako Porsche na klzisku. To znamená, že niekedy až príliš. Treba si dávať pozor na udržiavanie správnej pozície tela pri jazde. V porovnaní s inými lyžami ju nájdeš ľahko, je to intuitívne. Ako vyplýva aj z grafu spomenutého úvode, Spearhead 80 je náradie určené na krájanie kratších oblúkov v nižších rýchlostiach. Ak sa ti nechce často zatáčať, vyber si radšej väčšie dosky.
Neexistujú lyže excelujúce v každých podmienkach. Ak by som sa na Spearheadoch mal šúchať po echt ľadovej zjazdovke, možno by som radšej sadol na lanovku smerom dolu. A zamrznutý žľab zišiel na mačkách. Krátky camber neoklameš, hoci stred lyže je inak tuhý a dovoľuje pekne carvovať. Pri výbere dĺžky preto pridaj pár centimetrov oproti lyžiam s klasickým profilom. Ľahká váha si môže dovoliť jazdiť rockerovú lyžu kratšiu ako je telesná výška (v mojom prípade 172 cm lyže/180 cm človek). No ak by som vážil o 10 kíl viac ako vážim, zvolil by som dĺžku 180. Ak o 20 kíl, tak 188.
Čo by mohlo byť lepšie
S tak trochu garážovou výrobnou kvalitou lyží som v praxi nemal problém. Toto som napísal po prvej sezóne a dodatočne potvrdzujem aj po druhej. O pomeroch vo fabrike v Tunisku dosť napovie video z roku 2017. Rovnaká firma vyrába lyže aj pre Movement – predpokladám, že na novších automatických strojoch, a tie staršie namiesto vyradenia využívajú pre menšie značky ako Ogso. Pocit, že jazdím na remeselnom výrobku s podpisom zlatých tuniských ručičiek, je v podstate fajn.
Okraj hornej strany lyže je dosť mäkký a citlivý na údery. Používanie sa preto pomerne rýchlo prejaví na vizáži (jednu ukážku nájdeš v galérii). Grafika lyží sa mi, mimochodom, celkom pozdáva. A to napriek prebytku nápisov v štýle „hlavne použiť všetky fonty čo mám v počítači“. Od sezóny 2022/23 má Ogso nové dizajny. Zdá sa, že okrem grafiky sa na lyžiach nezmenilo nič.
Trochu ma vyrušuje extrémne suchý materiál sklznice. Pocitovo si žiada voskovanie po každom dni na snehu. Riešim to tekutým voskom, lebo na vyťahovanie žehličky častejšie ako raz za mesiac nemám nervy. K lyžiam som si objednal aj originál Ogso pásy (made by Colltex) v zaujímavom dizajne. Pri kúpe spolu s lyžami vyšli na neodolateľných 76 €. Až dodatočne som zistil, že ide o čistú syntetiku. Zo začiatku dreli akoby mali namiesto vlasu šmirgeľ. Možno by sa po pár použitiach vyjazdili, ja som nečakal a aplikoval Pomoca impregnáciu. Výrazne sa to zlepšilo. Ale na 100 % mohérové pásy (aj také má Ogso v ponuke) sa v sklze nechytajú. Utešujem sa nadpriemerným gripom a pri vhodnej príležitosti plánujem dokúpiť rýchlejšie pásy.
Cena a záverečný verdikt
Značka sa snaží zaradiť do vyššej strednej triedy. V praxi to končí tak, že rovnaké lyže Ogso nájdeš v ponuke za 775 aj za 500 eur. A zvyškové veľkosti v dizajnoch z predchádzajúcich sezón sa vypredávajú za 300 éčiek. Ja som v top sezóne zaplatil necelých 500 €.
Komu lyže Ogso Spearhead 80 odporúčam? Skialpinistovi, ktorý rád chodí na dlhé túry, nehrotí to do extrémnych sklonov, v zjazde sa chce zabaviť a rád skúša netradičné riešenia. A komu nie? Strediskovým šlapačom, žľabovým kamikaze a borcom, ktorí každý svah zlyžujú maximálne na tri oblúky. Ak by o týchto lyžiach uvažoval skialpový začiatočník, vidím dve riziká: a) rozdiel oproti zjazdovým lyžiam bude taký veľký, že si na ne nezvykne, b) zvykne si na ne tak, že na klasike už nebude vedieť jazdiť.
Milé Ogso, vymysleli ste fajné lyže. Z vďaky vám na Vianoce pošlem príručku o riadení kvality vo výrobe.
- ⊕ Inovatívny profil lyže (veľký rocker pri malej šírke)
- ⊕ Hravé a tolerantné jazdné vlastnosti
- ⊕ Konštrukcia zo špičkových materiálov
- ⊖ Kolísajúca kvalita výroby
- ⊖ Citlivý povrch hornej strany lyže
- ⊖ Suchá sklznica