Lezecká oblasť Medené Hámre je to najlepšie, čo mohlo bratislavskú horolezeckú scénu stretnúť. Ak sa to takto dá napísať. Za pár rokov sa z malej skalky stalo lezecké centrum regiónu. A stále je tu potenciál na nové cesty.
Na začiatok si dovolím citovať sám seba z článku o lezeckej oblasti Pajštún pri Bratislave: “Pajštún je ikona. Tu sa začala písať história nielen bratislavského lezenia. Začínali tu mnohé tváre horolezeckého sveta a neba na našej rodnej hrudi.” Pajštún je história, Medené Hámre sú súčasnosť aj budúcnosť bratislavského lezenia. Asi v malokarpatskom regióne len tak nenájdeme ešte jednu zabudnutú skalku s potenciálom tristo a viac ciest. I keď je to starý kameňolom a preto bude mať lokalita vždy svoje obmedzenia.
Podľa aktualizovaného knižného sprievodcu od Vlada Kaza Lineka je v lokalite 198 ciest od 3 UIAA v ceste Prváčik po cestu Labka za 10 UIAA (fr. 8b). Lokalita je rozdelená do 18. sektorov. Zľava doprava sú to sektory: Potkan I, Potkan II, Studňa, Štôlňa, Platňa, Medveď I, Medveď II, Medveď III, Medveď IV, Prepadlé I, Prepadlé II, Hvezdáreň, Jeleň I, Jeleň II, Medený sektor, Železný, Detský a sektor Galéria Kpt. Hooka. Do obtiažnosti 6+ UIAA vrátane je tu 43 lezeckých ciest. V oblasti je dosť aj ťažkých ciest, takže pre každého niečo. V online sprievodcovi je zaznamenaných 305 lezeckých ciest a bouldrov.
Keď som v roku 2016 o Medených Hámroch písal prvý raz, bolo tu odistených 36 ciest v štyroch sektoroch. Veľa sa zmenilo za tých sedem rokov. Veľa roboty sa urobilo, klobúk dole. Aj ja som si zamakal a mám v lokalite svoje cesty, ktoré sme robili spolu so správcom oblasti Braňom Kadíkom. Niečo ešte zostalo rozrobené, je sa načo tešiť. Kapacita parkoviska sa zväčšila na trojnásobok. Časť parkoviska je určená len pre členov Jamesu.
Čistením stien od voľných kameňov sa zvýšila aj bezpečnosť lokality. V tejto oblasti to však nikdy nebude dokonalé. Skoro nad všetkými sektormi sa totiž nachádza zalesnený svah, z ktorého občas niečo spadne. Ja som v tom lese bol a viem, čo tam všetko je. Radím nosiť helmu od začiatku až do konca.
Po daždoch sú niektoré sektory dlhšie mokré a aj zaprášené. Banská činnosť, ktorá sa tu vykonávala v minulosti, je aj dnes viditeľná. V niektorých cestách chytáš okraj vrtu. Sem tam sa na skale nájdu aj krasové útvary. Čo sektor, to iné lezenie. V oblasti nie je povolené zakladať oheň, aj keď niekoľko ohnísk sa tu nájde. Podľa Climb.sk sú Medené Hámre ôsma najnavštevovanejšia skalka Slovenska.
Zaujímavosťou v týchto zemepisných šírkach je sektor Platňa s výškou cez 60 metrov a deviatimi dvojdĺžkovými cestami. V sektore Detský sú cesty v obtiažnosti od 3 do 4- UIAA. Pod sektorom je relatívna rovinka, a nad sektorom je tiež rovina, takže zhora nemôže nič spadnúť. Ideál pre lezenie s deťmi.
Materiál je čierny vápenec. Taký ten, čo sa vie parádne vyšmýkať. Niektoré cesty by o tom už mohli rozprávať. Každopádne to ešte nie je tak vyšmýkané ako neďaleký Pajštún. Podľa ročného obdobia a tienenia stromov si treba vyberať sektor, kde ideš liezť. Najlepšie obdobie na lezenie je jar a jeseň. Ale aj v lete môže byť dobré lezenie, v čase keď sa skala dostane do tieňa, čo je tu aj v lete okolo 18. hodiny.
V oblasti sú aj početné bouldre. Sprievodcu nájdeš na Boulder.sk.
Prístup
Z Bratislavy je do dediny Borinka (okres Malacky) 30 km a cesta trvá 30 minút. Samozrejme záleží na tom, z ktorej časti Bratislavy ideš. Prejdeš cez Borinku, okolo kaplnky, krčmy a kostola, pekne v tomto poradí. Stále rovno za nosom prejdeš dedinou. Za jej koncom pokračuješ po slabo udržiavanej asfaltke. Na pravej strane uvidíš ďalšiu kaplnku. Po 2,5 kilometri od konca dediny, hneď ako minieš skupinu čudne polepených domov, hľadaj na ľavej strane označené parkovisko (GPS poloha).
Parkuj len na parkovisku, nie na druhej strany cesty. Tam je už 5. stupeň ochrany prírody a mohol by ti prísť domov liebesbrief od ochranárov. Z parkoviska vidíš na niektoré sektory a pod sektorom Platňa si z neho za jednu minútu.
Lezecká oblasť má niektoré sektory sezónne uzavreté kvôli hniezdeniu sokolíkov. Pred návštevou si to over na webe Jamesu.
Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
- Sašenka (7/7+): Dvojdĺžková cesta v sektore Platňa, prvá dĺžka je v príjemnej obtiažnosti 5 UIAA, rajbasové lezenie po pekných chytoch. Druhá dĺžka podobná, len pred koncom je asi 3 metrový boulder za 7/7+, ktorý je pekne odistený. Určite treba skúsiť.
- Temný hvozd (7-): Jedna najstarších ciest, začiatok po malých chytoch aj stupoch. Stredná pasáž je oddychová. Záver cez malý previs, puklinou sa dostaneš k štandu.
- Neznáme kvarteto (7-/7): Krásna cesta, boulder po 2. istení. Od polovice cesty lezenie po bruškách, žiadna istota v rukách ani v nohách. Musíš len veriť.
- Vaňa kalamárky (7+/8-): Po druhom istení kľúčový boulder cez previs, druhá polovica cesty je výživné lezenie.
- Hra na schovávačku (7+): Ultimátne platňové lezenie, po dažďoch býva cesta zaprášená.
- Stairway to Heaven (6+): 30-metrová cesta, začiatok vôbec nie je ľahký, potom už je dlhé lezenie za odmenu.
- Dadžida 7-: Ľahšia cesta v tejto obtiažnosti v sektore Jeleň. Problém je v preleze malého previsu.
- Bambuľka (6): Ťažšie variant je výlučne cez stienku, ľahší aj s použitím skaly po pravej strane. V oboch variantoch parádne lezenie, ani krok zadarmo.
- Keška (6+): Najdlhšia cesta v Medenom sektore, položená, pekné chyty aj stupy, ľahšia ako sa zdá.
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 5 bodov z 5
- Kvalita skaly: 4 body z 5
- Istenie: 5 bodov z 5
- Deti: 3 body z 5 (základný tábor vieš rozložiť na veľkej lúke, mimo dosahu padajúcich skál a v dostupnosti do 5 minút od sektora)
- Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (max. 10 minút aj v prípade najvzdialenejšieho sektora)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5
- Prístup bez auta: 3 body z 5 (vystúpiš na konečnej zastávke Borinka-Staré pece, odtiaľ pôjdeš peši asi tri kilometre po asfaltovej ceste, až na parkovisko pod lezeckými sektormi )
- Prístup na bicykli: 5 bodov z 5.
Praktické info
- Orientácia: Väčšina sektorov má orientáciu na východ. Sektor “Medved I” má severnú orientáciu a sektor “Detský” má južnú orientáciu.
- Slnko: Celá oblasť je v hlbokej doline, ráno svieti slnko na skaly neskoro, večer rýchlo zapadne. Niektoré sektory sú v tieni stromov.
- Materiál skaly: Vápenec
- Výška ciest: Do 65 metrov
- Voda: Pod skalou ani po ceste nie voda. S sektore Studnička je malý prameň, výdatnosť je podľa obdobia.
- Stanovanie: nie
- Tip na doplnenie výletu: Ak máš dostatok času, vybehni na blízku zrúcaninu hradu Pajštún s rovnomennou lezeckou oblasťou
- Sprievodca: kniha Malé Karpaty / Skaly na Slovensku II, neúplný online sprievodca na Climb.sk
Autor odporúča
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
- Slovenské skalky: Bezka nad Smolenicami
- Slovenské skalky: bratislavská tréningová Platňa
- Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou
- Slovenské skalky: Deravá skala nad Plaveckým Mikulášom
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Turniská vo Volovských vrchoch