Novembrové putovanie zo Štrby do Rožňavy
Od roku 1997 vždy v novembri, okolo magického sedemnásteho, chodíme s partiou krížom – krážom po Slovensku. Tento rok sme to vzali cez Nízke Tatry, Slovenský raj a Volovské vrchy.
Od roku 1997 vždy v novembri, okolo magického sedemnásteho, chodíme s partiou krížom – krážom po Slovensku. Tento rok sme to vzali cez Nízke Tatry, Slovenský raj a Volovské vrchy.
Na tento rok máme naplánovaných pár prechodov pohorí, ale Muránsku planinu sme zaradili dodatočne – inšpirovalo nás jedno krátke video na webe. Pár dní sme plánovali trasu a balili, pozerali predpoveď počasia, neodradilo nás ani avizované zhoršenie. Batohy mali do desať kíl…
Šesťdesiatnici Julo a Elena sa zoznámili na horách. Zdalo sa im byť samozrejmé, že 800-kilometrový prechod naprieč Slovenskom nazvú svojou svadobnou cestou.
Začiatok tohtoročnej jesene priniesol fantastické počasie v podobe jasných zajtrajškov a lákavých výhľadov. Preto som sa operatívne rozhodol zorganizovať ďalšiu časť prechodu Karpatského oblúka. Náhle a nečakane udrieť na Strážovské vrchy.
Diaľkový prechod po červenej z Prešova cez Slanské vrchy do Veľkej Tŕne sme plánovali už dlhšie a zrealizovali aj napriek nepriazni počasia.
Jesenný turistický prechod pohorí Javorie, Ostrôžky a Cerová vrchovina, alebo zo Zvolena na hranicu s Maďarskom.
Šiesta časť etapového prechodu Cesty hrdinov SNP: z Rematy cez Krahule a Kráľovu studňu na Staré Hory, 1. – 3. november 2019.
Do 24. decembra zostávalo iba päť dní a o to intenzívnejšie bolo cítiť závan vianočného hodovania, čo pre nás introvertov a samotárov znamená stav najvyššieho ohrozenia.
Vrcholov nad 700 m je v Malých Karpatoch spolu jedenásť. Všetky je možné navštíviť viac-menej v rámci bežnej turistickej značky.
Hrebeňovku sme zvládli za pať dní, skúsenejší a zdatnejší turisti by ju dali za štyri. Nocovali sme v útulniach, okrem jednej noci v Chate M. R. Štefánika.
Kancelárski povaľači, vyhorení menežeris, páni a dámy s krízou stredného veku na krku, iní odvážlivci – každý si nájde inú motiváciu prečo vstať z gauča a vyraziť na obvykle troj- až päťtýždňovú trasu, počas ktorej si naozaj prejdete pestrou paletou stavov, nálad a sebapoznania.
Štyri dni s ľahkým ruksakom na chrbte – bez spacákov a karimatiek. Len s malým proviantom, keďže možností najesť sa je na trase dostatok.