S príchodom jari prichádza aj obdobie jarného lezenia. Tí, ktorí v zime trénovali na preglejke, určite nemajú problém s formou a uvítajú čerstvý vzduch a skutočnú skalu. Pre tých ostatných vrátane mňa je jarné lezenie obdobím, kedy sa rozliezame a vyhľadávame slnečné skaly.
Mnohí lezci zo Slovenska preferujú na jar Chorvátsko. Mne sa tento rok podarilo navštíviť južné Francúzsko, konkrétne Nice. Názov Côte d’Azur – Azúrové pobrežie– naznačuje, že o nádherné scenérie v tomto kraji nie je núdza. Azúrové more, prímorské mestá s južanskou atmosférou, blízke Prímorské Alpy a v neposlednom rade mnoho pekných skál.
Pestrosťou možností na lezenie ma okolie Nice skutočne prekvapilo. Navštívili sme tri lokality, ktoré vrelo odporúčam. Lezenie je rôznorodé a všetko je v blízkosti Nice. Kto je zvyknutý na stupnicu UIAA, bude si musieť osvojiť francúzsku.
La Turbie
Táto športová lokalita sa nachádza asi pol hodinu jazdy autom z Nice. La Turbie je dedinka situovaná priamo nad vychýreným Monakom. Lezie sa doslova nad týmto centrom luxusu a prestíže, s krásnymi výhľadmi na pobrežie, čo dodáva výnimočnú atmosféru.
Je to kvalitný exponovaný vápenec so slnečnou orientáciou a lezenie má športový charakter. Bohužiaľ sme nemali veľa času, tak sme preliezli len pár ciest, ale aspoň si vychutnali krásny západ slnka. Je tu množstvo ciest rôznych obtiažností a viac sektorov, zalezie si každý. Skutoční borci si prídu na svoje v kolmých a hladkých stenách.
Dramont
Dramont je malé mestečko situované juhozápadne od Nice. Autom to trvá asi hodinu a pol peknou pobrežnou cestou s množstvom zákrut. Mestečko leží na cípe pevniny, kde kedysi stála pevnosť. Jednu vežu na malom ostrovčeku ešte zreteľne vidno zo skál.
Čo sa týka lezenia, steny Cap Dramontu tvorí ryolit, čo je červená vyvretá hornina s vynikajúcim trením. Ja som na nej liezol prvýkrát a veľmi si to pochvaľujem. Dokonca sa dalo liezť aj pri jemnom mrholení.
Navštívili sme hlavný sektor, ktorý tvorí výrazný masív dokola ktorého sú lezecké cesty. Výhodou je možnosť nájsť si rôznu orientáciu. Cesty s dĺžkou okolo 20 m sú dobre preistené a ponúkajú krásne výhľady. Dokonca jeden sektor je situovaný priamo pri mori, a teda ponúka možnosť skombinovať lezenie s kúpaním.
Saint-Jeannet
Na záver spomeniem ešte Saint-Jeannet. Opäť malé mestečko neďaleko Nice, nad ktorým sa týči mohutná skala. Jej rozmery sú obrovské. Steny Saint-Jeannet majú až štyri výškové úrovne, vďaka čomu je tu aj mnoho viacdĺžok. Skala je vápencová s južnou orientáciou.
Čo sa týka lezenia, je tu takmer všetko. Rôzne dĺžky, obtiažnosti aj charakter ciest. Jednoznačne sa oplatí vyliezť až na vrchol, odkiaľ je skvelý výhľad na malebné mestečko a celé pobrežie.
V oblastiach sme sa orientovali pomocou knižného sprievodcu L’escalade dans les alpes maritimes. Samozrejme, nejakí sprievodcovia sa dajú nájsť aj na internete. Najlepšie označenie ciest bolo v Saint-Jeannet.
Na záver lezeckého výjazdu sme si dopriali aj trochu oddychu vo forme turistiky a kajakovania na pobreží. Tieto príjemné aktivity v krásnom prostredí prišli vhod pre naše prsty na nohách aj pre spoznanie okolia. Jeden deň sa nám podarila túra v okolí mestečka Guillaumes v údolí rieky Var. Túra bola pestrá, začali sme na slnečnom úpätí hôr a skončili až na zasnežených vrcholoch. Pre zmenu aktivity sme ešte skúsili aj kajakovanie na pobreží v mestečku Antibes.
Výlet do južného Francúzska jednoznačne odporúčam, a to nielen kvôli lezeniu. Každý si príde na svoje a v rámci oddychu sa dá ísť k moru či už na výlet bicyklom alebo za kúpaním. Samozrejme priľahlé hory Les Alpes Maritimes – Prímorské Alpy – ponúkajú množstvo ďalších aktivít. Okrem pohybu atmosféru dopĺňali vína, syry a chrumkavé bagety. Je to predsa Francúzsko.