Slovenské skalky: Krivá pri Zlatých Moravciach

Andezitový pás Krivej je dlhý asi 50 metrov a vysoký do 12 metrov. Celý je schovaný pod korunami stromov, takže slnečný úpek je tu neznámy pojem.
Andezitová skalka Krivá sa nachádza pod nevýrazným zalesneným vrchom rovnakého názvu (714 m) v samom srdci pohoria Pohronský Inovec. Z pohľadu geológie je tvorené hlavne andezitom a ryolitom. Najvyšší vrch pohoria, Veľký Inovec, dosahuje výšku 901 m.

Skalnatý pás Krivej je dlhý asi 50 metrov, vysoký do 12 metrov a občas z neho vystúpia aj vežičky. Celý je schovaný pod korunami stromov, takže slnečný úpek je tu neznámy pojem. A keď predsa len slnečný lúč dopadne na skalu, tak vytvorí spolu s listami stromov tieňohru pre zábavu divákov. Máš pocit, že celý deň stráviš v akomsi pološere.

Atmosféra skalky mi pripomína sektor Juh na Kalamárke. Predpokladám, že oblasť nie je veľmi navštevovaná, aj cez víkend tu môžeš byť úplne sám. Nástup je pomerne krátky, aj kvalita skaly je pomerne dobrá, ale odistenie ciest je veľmi, veľmi pochybné. A to si myslím, že nie som žiadna morálová padavka.

Väčšinu ciest som si vyliezol štýlom AF, teda s horným istením. Aspoň tam, kde sa to dalo. Iba dve cesty som si dovolil natiahnuť, teda vyliezť na prvom lane. Väčšinu ciest by som si jednoducho nedovolil ťahať zdola, hlavne v lokalite, ktorú nepoznám. Domáci to pravdepodobne neriešia.

5 Kriva 60
Pohľad na Krivú pri príchode (viac fotiek v galérii)

Čítal som komentáre k tejto lokalite na lezeckých fórach. Niektorí sú ako ja, a niektorí považujú istenie za úplne v pohode. Myslím, že keby sa lokalita rozumne preistila, prospelo by to bezpečnosti lezenia aj návštevnosti skalky. Má svoju atmosféru, a príjemnú.

Skala je osadená skobami, nitmi, borhákmi a kruhmi, celkom pestrá zmes istenia, prierez históriou  preisťovania na Slovensku. Zlaňáky sa vo väčšine prípadov realizujú cez stromy. Nad niektorými cestami stromy nie sú, najbližší je vzdialený aj 10 – 15 metrov. Možno kedysi boli, dnes tam však nie sú. Fakt neviem ako sa tie cesty istia, liezť ich zdola chce veľmi dobrý morál. Niektoré cesty nie sú odistené, teda si určite zober zakladačky.

Priamo pod skalou je upravené ohnisko. Začiatky ciest sú označené klasifikáciou (červená farba) na skale, zhruba polovica ciest je označená aj názvom cesty. Odporúčam si sprievodcu vytlačiť alebo stiahnuť, pod skalkou je slabý až nulový signál.

17 Kriva cesta Špárka 60
Začiatok cesty Špárka (viac fotiek v galérii)

Aktuálne je na Krivej podľa sprievodcu 53 ciest a variantov v obtiažnosti od 3 UIAA po 8- UIAA v ceste Všetko v poriadku. Do 6+ UIAA vrátane je 30 ciest, takže je to skalka hlavne pre kaviarenských povaľačov a lezeckých pohodárov. Nájdeš tu položené a ľahké steny, kolmé až mierne previsnuté cesty, kde sa lezie po malých lištách, či komíny aj v celej ceste. Materiál je neolezený, na zodratie prstov ti bude stačiť pol dňa. Moja vlastná skúsenosť.

Ideálny čas na lezenie je v lete. Predpokladám, že na jar a jeseň, keď už budú stromy bez listov, to je tiež dobrá destinácia.

Prístup

Z Bratislavy je to do dediny Volkovce, časť Olichov (okres Zlaté Moravce) 120 km a niečo cez hodinu cesty autom. Z Banskej Bystrice je cesta dlhá 90 km a v aute si posedíš maximálne hodinku.

Od Zlatých Moraviec ideš smerom na cez Olichov. Prejdeš okolo legendárneho motorestu Zubor. Teda aspoň pre moju generáciu, generácia mojich detí už tento motorest nebude poznať. V časoch, keď ešte nebola rýchlostná komunikácia R1 na svete, bol Zubor jedna z mála možnosti na doplnenie energie pri presune zo západu na východ a naopak.

18 Kriva cesta Vyvrátený krk 60
Cesta Vyvrátený krk v gatiach Session od Wild Country (viac fotiek v galérii)

Asi 200 metrov za motorestom odbočíš doľava, smer rekreačné centrum Calex. Pred ním znova odbočíš doľava a pokračuješ ešte asi štyri kilometre mierne do kopca po kvalitnej lesnej makadamovej ceste až na veľké štrkové parkovisko pre lesné stroje (GPS poloha parkoviska). Zákaz vjazdu sme cestou nevideli, čo žiaľ neznamená, že je tu pohyb autom legálny. Skôr nie je.

Pod parkoviskom hľadaj na ľavej strane cesty strom s vyblednutým bielym nápisom Krivá. Nástup trvá asi 15 minút. Najskôr zvážnicou a potom doprava do kopca nevýrazným chodníkom, podľa bielych trojuholníkov na stromoch. Skaly (GPS poloha lezeckej oblasti) vidno až zo vzdialenosti 100 – 200 metrov.

Prístup pod skalu od parkoviska pri lesnej ceste (GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz)

Alternatívny prístup je aj z dedinky Machulince. Na konci dediny odbočíš doprava na lesnú cestu, ktorá vedie na Obycké lúky (modrá turistická značka). Na tomto prístupe nás zastavila značka zákaz vjazdu už asi po 500 metroch.

Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na stránke Jamesu. Aktuálne nie sú v tejto lokalite zákazy lezenia.

9 Kriva 60
Vežička (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obťažnosti

  • Balkón (6-): má tri istenia, malý previs po prvom istení, len vymyslieť ako
  • Krivá Tereza (6-): ľahšia cesta, problém po prvom istení, neliezť odspodu, machový a rozbitý dolez
  • Bradavica (5+): krásna, prirodzená línia kútom, cesta je bez istenia
  • Špárka (6): pekná cesta, v kolmej stene, vieš ju ukončiť v zlaňáku vpravo (jeden borhák) v ceste Všetko je v poriadku
  • Grajciar (6): nad moje sily, podľa mňa sa tam vylomil chyt
  • Všetko v poriadku (8-): cesta v previse, po dobrých chytoch, prišla mi ľahšia
  • Hríb (5+): pekná cesta kútom, dá sa aj odspodu liezť, moja obtiažnosť 4+
  • Otrocká práca (5): rozlezová cesta, bouldrový začiatok
  • Hrana (7-): patrí medzi najkrajšie, preverí tvoje prsty, lezenie v celej ceste
  • Platnička (7-): bouldrový začiatok, krásna cesta len s jedným kruhom v 6 metroch, nebude to na lezenie odspodu
  • Klasika (5): jasná línia s jasnými chytmi, inak stena bez chytov, krásne kroky, dal by som jej viac
  • Vykrútený krk (5): cesta celý čas v previse, miestami rozbité, na túto lokalitu pomerne dobre odistené (3 borháky + zlaňák), aj tak padáš do skál, zlaňák je v jednom starom borháku a strom v nedohľadne = potrebuješ veľký morál a formu aspoň na cestu v obťažnosti 7

Nohavice Session od Wild Country

Celé leto testujem kraťasy Session od Wild Country. Sú vyrobené z hrubej prírodnej bavlny s prímesou elastanu, čo zaručuje pevnosť a zároveň pružnosť materiálu. Keby som urobil šnúru, tak mi v tom brániť nebudú. Ja však šnúru neurobím ani v týchto nohaviciach. Na páse majú širokú plochú gumu, ktorá netlačí pod sedákom. K tomu dostatočne hlboké dve predné a jedno zadné vrecko.

Wild CountrySESSION SHORT MAN

Strihová úprava je tesne nad kolená. Sú veľmi ľahké. Výborná vec je, že majú vyšívané vetracie otvory. Za mňa veľká spokojnosť. Na športové skalkárske lezenie výborná voľba. Ani v meste alebo na turistike by nestratili. Mne na nohaviciach chýba bočné zatváracie vrecko, kam by som si mohol dať napríklad mobil. Ale potom by som v nich chodil asi stále.

Moje hodnotenie oblasti

  • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
  • Kvalita skaly: 3 body z 5
  • Istenie: 1 bod z 5
  • Deti: 5 bodov z 5 (rovina, ohnisko, nad skalami je les a teda je malý predpoklad padania kameňov, krátky nástup)
  • Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (do 15 minút len mierne do kopca, po lesnej cestičke)
  • Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5 (treba trochu odvahy)
  • Prístup bez auta: 1 bod z 5 (z Machuliniec aj z Olichova je to peši viac ako 2,5 hodiny)
  • Prístup na bicykli: 4 body z 5 (prístupová cesta je až po parkovisko oficiálna cyklotrasa).

Praktické info

  • Orientácia: juh, ale skaly sú pod stromami
  • Materiál skaly: andezit
  • Výška ciest: do 12 metrov
  • Voda: pod skalou nie voda
  • Stanovanie: zakázané
  • Sprievodca: tlačený sprievodca k oblasti neexistuje. Musíš si vystačiť s online materiálmi zo stránky  horolezeckého klubu IAMES Levice alebo s popismi na Climb.sk.

Tip na doplnenie výletu

  • Zámok v Topoľčiankach je známy najmä ako obľúbené letovisko T. G. Masaryka. Istý čas ho vlastnila aj vnučka cisárovnej Sisi.

Fotogaléria