Magická andezitová lezecká kráľovná ukrytá v lesoch majestátnej Poľany nad Detvou. Samo Chalupka síce v kultovej básni vlastne nepíše o Detve a už vôbec nie o Kalamárke, no v spojení s nimi sa mi tie verše vždy vynoria z hlbín školskej pamäte:
Poďme k podstate. Nový lezecký sprievodca pre Kalamárku, andezitovú kráľovnú našej rodnej hrude, vyšiel pred letom v roku 2020. Je z edície Slovenská skaly – autor Vlado Linek a kolektív. V sprievodcovi je spracovaných 5 lezeckých oblastí: Horné skaly, Dolné skaly, Južné skaly, Boriakove skaly a Melichova skala. Záver je venovaný ľadopádom Bystrého potoka a Mačinová.
V sprievodcovi je popísaných 649 ciest. Ako sledujem aktivity na Kalamárke, stále pribúdajú nové cesty, takže to nebude ešte finálne vydanie. Najrozsiahlejšou oblasťou sú Horné skaly (320 ciest) a Dolné skaly (211 ciest), ktoré sú popísané aj v starších knižných sprievodcoch.
Až doteraz knižne nespracovanou novinkou sú sektory Južné skaly (52 ciest), Boriakove skaly (46 ciest) a nanovo preistená oblasť Melichova skala (20 ciest). Sprievodca má formát A5 v mäkkej väzbe a 352 strán. Cenu by som zobral aj vyššiu, stojí 24 eur. Obsahuje popis prístupu k skalám, mapky oblastí, orientáciu skál (slnko/neslnko). Pri jednotlivých cestách nechýba info o spôsobe odistenia cesty, resp. či ide o tradičnú cestu (po vlastnom istení).
Pre mňa je Kazovo grafické spracovanie úplná topka. K väčšine ciest je pripojená aj krátka slovná charakteristika, ktorá o ceste veľa napovie. Páči sa mi ucelený prehľad sektorov s obtiažnosťou ciest (ľahké, stredné, tažké), rýchlo si vyberieš kam pôjdeš a až pri sektore si nájdeš cestu, ktorá sa ti páči.
Prvých 100 strán v sprievodcovi sa píše o autoroch lezeckých ciest, etike a histórii lezenia na Kalamárke. Dozvieš sa kam sa dá ísť v okolí, získaš info o prírodnej pamiatke Kalamárka, nechýba rozhovor s nestorom lezenia na Kalamárke Stanom Glejdurom a končí to článkom o hríboch na Kalamárke. To keby si mal už kožu zodratú do mäska.
Informácie dopĺňa veľa dobových aj aktuálnych fotografií. Texty sú v slovenčine a v angličtine. Celé je to pekné, obsiahle, výpravné a výsledkom je knižka s hmotnosťou viac ako 1 kg. Obsahuje nesporne zaujímavé doplnkové informácie, tie však nie sú pre každého a ide o viac-menej jednorazové čítanie. Každopádne to kilo budeš nosiť so sebou vždy.
Drvivá väčšina ciest na Kalamárke je už športovo odistená, ale v nich si preveríš svoju morálnu silu. Obtiažnost siaha od 3 UIAA až po najťažšiu cestu Selecký, ktorá je hodnotená za 10- UIAA. Na Kalamárke je dosť ciest aj do obtiažnosti 6+ UIAA, teda aj pre reakreačných lezcov. Aj preto vie byť na Kalamárke pomerne husto, cez pekný víkend tam od jari do leta bude vždy dobrá zábava. Vo všetkých sektoroch je výška ciest maximálne 25 metrov. Cesty na Kalamárke su jednodĺžkové.
O Kalamárke som písal jeden zo svojich prvých článkov na Zagurami, ak máš chuť si zasnívať, skús.
Ďalšie informácie o knižnom sprievodcovi pre Kalamárku vrátane ukážok nájdeš na stránke vydavateľa, kde sa dá aj kúpiť.
Autor odporúča
- Lezecký sprievodca RP v Zádieli (Recenzia)
- Lezecký sprievodca Malé Karpaty – Skaly na Slovensku II (Recenzia)
- Slovenské skalky: Stratenská píla na južnej strane Slovenského raja
- Slovenské skalky: Veľký Lysec pri Nitre
- Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Ihráč