Lezecký sprievodca Manín a okolie (Recenzia)

V novom sprievodcovi je popísaných sedem oblastí, 71 sektorov a 996 ciest z Manínskej úžiny a okolia.
Na tohto lezeckého sprievodcu som sa fakt tešil. Mám na to viac dôvodov. V prvom rade ho zostavovala moja dobrá kamarátka Janka Ozka Kalásová. Po druhé, práve v tejto oblasti som kedysi začal liezť. Asi to v tom období nebolo úplne lezenie, skôr taká spoločenská udalosť. Môžem to však volať lezecké začiatky. A zhodou okolností moje lezecké začiatky sú spojené s Jankiným terajším manželom Martinom Kalfom Kalásom. Po tretie, Manín si ako jedna z kolísok lezenia na rodnej hrudi jednoducho zaslúži dobrého lezeckého sprievodcu.

Samozrejme vlastním aj staršieho sprievodcu Slovenské skalky od Dana Pauera, ale už by som sa s ním asi nevybral liezť do skál. Knižku mi vlastne daroval Kalfo, môj lezecký guru v rannom lezeckom veku. Takže toľko rekapitulácia a možno troška aj moja intímna spoveď, prečo som sa na tohto sprievodcu tešil.

Ozka sa ako domestikovaná Manínčanka (Ozka pochádza z krásavice na Dunaji, to ako Bratislavy) zhostila výzvy na zostavenie sprievodcu na jednotku. Viem, že sa tomu venovala naozaj dlho a zodpovedne. Dúfal som, že sa do sprievodcu dostane aj nejaké moje foto, ale nemal som to šťastie. Nevadí, zlepším svoje fotografické schopnosti, a možno v reedícii uvidím aj svoju fotku. Hlavne, že tu nový lezecký sprievodca je. Stále je ich na Slovensku ako šafranu.

Lezecký sprievodca Manín a okolie 01
Titulná strana (viac fotiek v galérii)

Lezecký sprievodca má formát A5 a šitú väzbu V4, ktorá určite niečo vydrží. Má 242 strán a váži 300 gramov. Nájdeš v ňom informácie rozdelené do siedmich častí podľa najvýznamnejších lezeckých oblastí:

  • Manínska úžina – Veľký Manín (11 lezeckých sektorov)
  • Manínska úžina – Malý Manín (15 sektorov)
  • Kostolecká úžina (2 sektory)
  • Bosmany (6 sektorov)
  • Prečín (14 sektorov)
  • Domaniža (7 sektorov)
  • Priedhorie (16 sektorov)

Si prekvapený, že je tam toho toľko? Aj ja.

V úvode každej časti je stručný prehľad sektorov s počtom ciest (aj v akej obtiažnosti), orientácia sektoru a čas prístupu. Veľmi praktické, super. V tomto prehľade by sa mi páčil aj symbol vhodnosti na návštevu s deťmi. Symbol vhodnosti pre deti nájdeš až pri konkrétnom sektore.

Lezecký sprievodca Manín a okolie 03
Prehľad sektorov (viac fotiek v galérii)

Nasleduje strana s vysvetlením symbolov a návodom ako používať sprievodcu. Nasleduje pár strán o histórii lezenia v Maníne. A potom už idú za sebou oblasti a sektory.

Každá oblasť má popis s mapkou a označením parkoviska s GPS súradnicami. Sektor má tiež popis s GPS polohou steny. K popisu sú piktogramy znázorňujúce orientáciu, čas prístupu, sklon prístupového chodníka a vhodnosť návštevy s deťmi. Topo má formu farebných fotiek so zakreslenými cestami a zlaňákmi.

Cesty nemajú zakreslené istiace body. Majú uvedený názov, autora, rok prelezenia, dĺžku cesty, obtiažnosť a symbol znázorňujúci zaistenie cesty. Cesty sú pre jednoduchšiu orientáciu zakreslené v štyroch farbách podľa obtiažnosti. Celkovo je v sprievodcovi popísaných 996 ciest.

Lezecký sprievodca Manín a okolie 05
Znázornenie ciest (viac fotiek v galérii)

V popise sektoru je uvedené a obdobie platnosti lezeckého povolenia. Oblasti aj sektory majú popis aj v angličtine. Sprievodca je doplnený lezeckými fotografiami z minulosti aj súčasnosti. Cena je 29 eur + poštovné a časť výnosov z predaja sa použije na nové istenia.

Aktuálne nie je k dispozícii elektronická verzia sprievodcu, ale ako mám info, tak sa tom pracuje. Sprievodcu si je možné objednať v eshope klubu HK Manín na emailom na adrese sprievodca@hkmanin.sk.

Ako sa píše v sprievodcovi, pri návšteve nezabudni rešpektovať obmedzenia súvisiace s ochranou prírody (vrátane  parkovania)! Už sa teším na objavovanie nových lokalít.

Fotogaléria