Pre mňa osobne je Kršlenica a sektor Hrad crème de la crème lezenia na Záhorí. Aj tých pár ciest ma vždy bude baviť liezť stále dokola. Genius loci táto skalka jednoducho má. Myslím si, že nielen pre mňa.
Lezecká oblasť Kršlenica sa nachádza na západnej strane Malých Karpát nad Plaveckým Mikulášom. Od dediny smerom k hlavnému masívu Karpát stúpa skalnatý hrebeň. Po jeho temene vedie žltá turistická značka na Čiernu skalu a pod ňou sa na južných svahoch vyhrievajú krásne vápencové bralá. Prvý sektor nad dedinou sú Jaskynky, nasledujú Pes Filipes, Hrad, Lahôdka a Slnečný hrebeň.
Vo všetkých si po dolezení cesty môžeš vychutnať oku lahodiace výhľady na zelené lesy Malých Karpát, Plavecký hrad a nekonečné nížiny Záhoria. Skalky ležia v prírodnej rezervácie Kršlenica a sú v 5. stupni ochrany prírody. Aktuálne lezecké obmedzenia si vopred skontroluj na stránkach Jamesu.
Hoci sa v sektore Hrad lezie už dlho, dodnes je skala neolezená (nevymastená). Na rozdiel od iných vápencových skaliek naprieč celým Slovenskom. Všetky cesty sú športovo odistené a končia sa v prasiatkach s dvomi istiacimi bodmi.
Kršlenica je známa ťažkými cestami v platniach vo vynikajúcom vápenci. Lezenie po malých lištách, miestami až nijakých a s rajbasovými nohami (na trenie). Prvú cestu Neznámy sokolík tu vyliezol v 60. rokoch Jozef Psotka. Aj dnes je to silová a technicky náročná cesta s klasifikáciou 6+ a dlhé roky sa liezla len s vlastným istením.
Ďalšou známou cestou je Rolandova klasifikácie 8. Tento prvovýstup spravil odspodu v roku 1986 Roland Ďurka s dvoma kruhmi. Vôbec si neviem predstaviť, ako to dokázal urobiť. Faktom je, že v prípade pádu je to zemovka aj pred druhým kruhom. Po preistení má cesta 7 borhákov, ale nechali sa aj pôvodné kruhy a môžeš si tak vychutnať atmosféru z čias prvovýstupu. Teda ak máš kuráž.
Najťažšiu cestu Monolit (10+ UIAA) spravil a preliezol aj s pomocou navŕtanej diery v roku 1996 Martin Medviď.
Dnes je v Kršlenici odistených 34 ciest v sektoroch Pes Filipes (viď starší článok) a Hrad. Sektory Jaskynky, Lahôdka na odistenie len čakajú. Aktuálne sa robia cesty v sektore Slnečný hrebeň, tak sa máme načo tešiť. V sektore Hrad je 21 ciest, a tým je potenciál vyčerpaný. Rozdeľuje sa na sektory Hrad 1 a Hrad 2. Do stupňa 7- UIAA vrátane je tu 11 ciest.
Sektor má južnú orientaciu, skoro bez vegetácie, takže skôr je to skalka na jarné a jesenné lezenie, prípadne zimné. Uprostred leta, počas teplého dňa, sa tam uvaríš vo vlastnej šťave. Keď v noci alebo predchádzajúci deň pršalo, je dosť pravdepodobné, že skaly v sektore Hrad už budú suché.
Nad skalkami pokračuje hrebeň, z ktorého občas niečo padne, prilba je nutná. Aby si mal predstavu do čoho ideš, pozri filmík z lezenia v sektore Hrad:
Prístup
Východiskom je dedina Plavecký Mikuláš. Asi hodinu jazdy z Bratislav, alebo 40 minút z Trnavy. Zaparkuješ na parkovisku pri kostole (GPS poloha), alebo pri škole uprostred dediny. Pár parkovacích miest je aj pred zákazom vjazdu do Mokrej doliny (GPS poloha).
Vyberieš sa na koniec dediny, smerom na Karpaty, po zelenej turistickej značke v Mokrej doline. Na križovatke v tvare ypsilonu s pamätníkom odbočíš vľavo. Asi po 10 minútach prídeš na koniec dediny. Pred posledným domom je odbočka do lesa. Akoby do dvora, ale netreba mať obavy. Stúpaš strmo do kopca po lesnej cestičke asi 20 minút. Dovedie ťa rovno pod sektor Hrad.
Ak chceš mať istotu, že trafíš bez blúdenia, stiahni si z Mapy.cz naše GPX prístupovej trasy z parkoviska na dedinou. Záznam bol urobený pri zostupe, ale hádam aj tak pomôže:
Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
- Sokolík (5): klasika nad klasiku, ľahké a pekné lezenie sokolíkom. Nezľakni sa malého previsu na začiatku.
- Biela princezná (7): nohy na trenie, ruky tiež, ale pôjde to
- Pytlík (6): klasika á la Paklenica
- Sveťo (7+): ťažšie pri prvom istení, hľadaj chyt, vyššie pozor na trávu pri stúpaní, inak nádherná cesta
- Neznámy sokolík (6+): cesta je ťažšia ako sa zdá, od začiatku do konca
- Čierny princ (7+/8-): problém pri prvom istení, potom to už pustí
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 3 body z 5
- Kvalita skaly: 5 bodov z 5
- Istenie: 5 bodov z 5
- Deti: 1 bod z 5 (kočík určite nie, deti len väčšie, pod skalou nie je rovina)
- Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (20 minút do kopca po lesnej cestičke)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5
- Prístup bez auta: 3 body z 5 (do Plaveckého Mikuláša chodí autobus )
- Prístup na bicykli: 0 bodov z 5, nevhodné
Praktické info
- Orientácia: juh
- Slnko: skaly nezakrýva vegetácia, plný záber slnka
- Materiál skaly: vápenec
- Výška ciest: do 30 metrov
- Voda: pitnú si treba doniesť
- Stanovanie: nie
Sprievodca
- Tlačený sprievodca je žiaľ vypredaný, dotlač sa pripravuje na rok 2021
- Online sprievodcovia sa dajú nájsť na stránkach Carpathianclimb.sk, 27crags.com a Climb.sk
Tip na doplnenie výletu
V blízkosti Plaveckého Mikuláša sú aj ďalšie lezecké oblasti:
- Jelenia skala pri Plaveckom Mikuláši
- Agpaoa – Kamenné pri Plaveckom Podhradí
- Blázon pri Plaveckom Podhradí
- Stienka pod hradom Korlátko