Thomas Behm je známy autor lezeckých aj skialpových sprievodcov pre hory v okolí Viedne. Pred koncom roka 2021 z jeho dielne vyšiel tak trochu iný lezecký sprievodca – Leichter Fels im Wilden Osten (Ľahké skaly na divokom východe).
Knižný sprievodca obsahuje ručne kreslené topo nákresy, teda grafické znázornenia ciest. Ide o typický Thomasov rukopis a robia to aj iní, táto forma teda až taká nezvyčajná nie je. Originalita sprievodcu spočíva v tom, že popisuje 100 ľahkých viacdĺžkových lezeckých ciest (alebo skôr horských túr) v obtiažnosti od 1+ do 3+ UIAA. Od kratších dvoj- či trojdĺžkových ciest až po 500 metrové. Počet podobne zameraných lezeckých sprievodcov sa blíži k nule.
V podstate ide o cesty pre náročnejšieho turistu so znalosťami pohybu vo vysokohorskom prostredí. Alebo pre lezca – veľkého pohodára. Všetky by mali byť zvládnuteľné aj bez lezečiek. Na druhej strane, niekto berie lezečky aj na ferraty, takže je to veľmi individuálne. Cesta sa dá často sa dá vyliezť aj bez lana, nie je to však pravidlo.
V sprievodcovi sú popísané najznámejšie klasické výstupy, ktorých autori boli priekopníci horolezectva. No nájdu sa aj cesty, ktoré neboli doteraz publikované.
Topo nákresy sú farebné, čo určite pomôže v orientácii. Jednej ceste patrí vždy dvojstrana. Opis cesty dopĺňajú informácie o prvovýstupe, celkovej dĺžke cesty, orientácii steny, čase nástupu aj zostupu, východiskovom mieste a samozrejme informácie o odistení. Knižka obsahuje aj cesty bez akéhokoľvek istenia.
Sprievodca pokrýva oblasti v Dolnom Rakúsku a Štajersku, od Viedne po Niederalp: Wienerwald, Peilstein, Gutensteiner Alpen, Hohe Wand, Grünbacher Berge, Schneeberg, Rax, Semmering Berge, Bucklige Welt, Mürztaler Alpen, Schneealpe a Veitsch.
Cena knihy je 29,80 € plus poštovné. Objednať sa dá na webe Thomasa Behma. Sprievodca je v rozmere 165 x 235 mm (teda o niečo väčší formát ako A5), mäkká väzba, rok vydania 2021, má 268 strán a je v nemeckom jazyku. V dobe elektronickej mi chýba možnosť interakcie so smartfónom, ale možno to je zámer autora. GPS polohu nástupu do cesty by sa tiež zišlo pridať.
Thomas Behm vydáva vlastných lezeckých a skialpinistických sprievodcov po viedenskom regióne, v ďalších je spoluautorom. Je tiež autorom lezeckých ciest v celej Európe aj mimo nej: od Rakúska cez Dolomity, Verdon, Španielsko až po Jordánsko.
Možno, keď sa v sedemdesiatke dostanem opäť k tomuto sprievodcovi, bude to pre mňa, už dôchodcu, rovnako nutný lezecký sprievodca, ako pre prváka šlabikár. Ktovie?