Kde sa dá v Bratislave a okolí korčuľovať
Ku klasickým zimným radovánkam patrí korčuľovanie. V Bratislave a okolí je pomerne dosť stojatých vôd, ale keďže zima už dlhšie nebýva biela ani chladná, prírodné vodné plochy málokedy zamŕzajú. Neostáva nič iné, len využiť ponuky umelých ľadových plôch.
V prvom rade je v Bratislave niekoľko zimných štadiónov, ktoré sú pre verejnosť otvorené v obmedzenom čase, pričom niektoré aktualizujú rozpis verejného korčuľovania aj na týždennej báze. Prevádzkovateľom niektorých zimných štadiónov sú mestské časti a vstup je zadarmo.
V zimnom období sa dá korčuľovať aj na vonkajších klziskách. V minulosti boli na viacerých miestach našej krásky na Dunaji. Napríklad na dunajskom nábreží, v River parku, v centre starého mesta na Hviezdoslavovom námestí, pri nákupných centrách Eurovea alebo Bory. Vonkajšie klziská zvykli stavať aj mestské časti Ružinov a Vajnory. Časy sa však zmenili a vonkajšie klziská sú už raritou.
Kryté ľadové plochy
Pekne po poriadku začíname slovenskou hokejovou svätyňou Zimný štadión Ondreja Nepelu – TIPOS aréna. Neočakávaj, že si zakorčuľuješ na klzisku, kde sa hrali aj majstrovstvá sveta. Verejné korčuľovanie na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu prebieha na tréningovom klzisku v hale A. Vstup je zdarma. K dispozícii je brúsenie a požičovňa korčúľ.
Zimný štadión Vladimíra Dzurillu v Ružinove je pre verejnosť otvorený každú nedeľu v čase od 15:00 do 16:45 h. Vstup je zdarma. Brúsenie ani požičovňa korčúľ nie sú k dispozícii.
Zimný štadión má aj Petržalka. Spravuje ho hokejový klub HC Petržalka 2010. Štadión cez víkendy obvykle poskytuje hodiny na verejné korčuľovanie a cez týždeň bývajú k dispozícii aj hodiny v štýle „hokejka a puk“. Aktuálny rozpis si treba na klubovej webstránke.
Od zimnej sezóny 2024/25 je v Petržalke v prevádzke nové kryté klzisko pri jazere Draždiak – Aréna Draždiak. Nafukovacia hala sa nachádza medzi nemocnicou Medissimo a športovou halou. Klzisko má plochu hokejových rozmerov 56 x 26 metrov. Vstup je spoplatnený a prevádzkovateľ (Mestská časť Petržalka) odporúča kúpiť si lístky vopred, pretože kapacita haly pre verejné korčuľovanie je obmedzená na 135 ľudí. Na klzisku zatiaľ nefunguje požičovňa ani brúsenie korčulí.
Ďalšou možnosťou je menšie ľadové klzisko v nákupnom centre Avion, ktoré má pre verejnosť pomerne dosť termínov. Vstup je spoplatnený, k dispozícii je požičovňa korčúľ aj ich brúsenie.
V Lamači je zimný štadión ICE Arena Lamač pri súkromnej Obchodnej akadémii Liberta. Lamačania po predložení dokladu o mieste bydliska majú vstup na verejné korčuľovanie zdarma, obyvatelia iných mestských časti si za vstup zaplatia. K dispozícii je požičovňa korčúľ aj ich brúsenie.
V mestskej časti Dúbravka funguje zimný štadión Harmincova. Vstup je spoplatnený, korčule treba mať svoje, no môžete si ich dať nabrúsiť.
Do prehľadu možnosti korčuľovania v bratislavskom regióne zaraďujem aj zimný štadión v Hamuliakove pár kilometrov od Bratislavy. Pre verejnosť je otvorený v sobotu aj nedeľu v čase od 15 do 17 hodiny. Vstup je spoplatnený a k dispozícii je požičovňa korčúľ aj ich brúsenie.
Pezinok, mesto dostupné z niektorých častí Bratislavy za prijateľný čas, umožňuje verejné korčuľovanie v miestnej ľadovej hale Arena Pezinok. Verejné korčuľovanie má vyhradený čas skoro každý deň. V ponuke je aj verejné kouľovanie s hokejkou a pukom, požičovňa korčúľ, brúsenie a obchodík s korčuliarskymi potrebami.
Trnava je z východných častí Bratislavy pol hodinky jazdy autom po dialnici. Mesto má dva zimné štadióny – Mestský zimný štadión a Púpava ICE arénu. Oba poskytujú platené verejné korčuľovanie s dobrým zázemím.
Za podobný čas ako do Trnavy sa dá z Bratislavy po diaľnici prísť do rakúskeho okresného mesta Bruck and der Leitha. V mestskom športovom komplexe Leithana funguje hala hokejového klubu Icehawks, kde sú počas zimných víkendov vyhradené hodiny na korčuľovanie pre verejnosť.
Z Petržalky je pol hodina jazdy autom aj do maďarského mestečka Mosonmagyaróvár. Nájdeme v ňom halu s ľadovou plochou (madarsky jégpálya). K dispozícii je požičovňa korčúľ, brúsenie aj bufet.
Vonkajšie ľadové plochy
Populárne vonkajšie klzisko funguje na dostihovej dráhe v Petržalke (Závodisko Bratislava). Má prírodný ľad, takže na prevádzku sú nutné vhodné teplotné podmienky. Vstup je spoplatnený, dispozícii je požičovňa korčúľ aj ich brúsenie.
Dedina Zohor kúsok za západným okrajom Bratislavy ponúka v miestnom športovom areáli možnosť zakorčuľovať si pod otvoreným nebom každý deň. Dokonca majú aj hodiny umožňujúce vstup s hokejkou a pukom. Požičovňa ani brúsenie korčúľ nie sú v ponuke.
V centre Pezinka na Radničnom námestí postavilo mesto ľadovú plochu s bezplatným vstupom. Klzisko funguje od 22. novembra 2024 do 6. januára 2025 denne od 9:00 do 22:00 h.
V Malackách sú k dispozícii dve vonkajšie klziská. Klasické ľadové sa nachádza je v Zámockom parku a na verejné korčuľovanie má vyhradený každý deň čas od 14:00 do 18:00 h. Vstup je platený. Druhé klzisko má syntetický povrch a nájdete ho v centre mesta na Námestí u Severínka.
Rakúska dedinka Matzen je cez kompu v Záhorskej Vsi relatívne dobre dostupná najmä pre obyvateľov Záhoria. V zime v obci funguje spoplatnená vonkajšia ľadová plocha hneď vedľa krytej plavárne.
Ako pikošku uvádzam, že v blízkej rakúskej dedine Marchegg by mali na jar 2025 otvoriť celoročné klzisko so syntetickým povrchom. S plochou 600 m² to vraj bude „najväčšia syntetická aréna na korčuľovanie v Rakúsku“. Trochu silné tvrdenie, keďže 600 m² je menej ako polovica plochy klasického hokejového ľadu.
Pred návštevou ktorejkoľvek ľadovej plochy odporúčam overiť si aktuálne otváracie hodiny.
Úvodné ilustračné foto: Pech Frantisek / Pixabay