Joglland Loipe je bežkárova stávka na istotu

Bežkársky areál Joglland Loipe disponuje 40 kilometrami upravovaných tratí. Z toho 20 km upravujú aj na korčuľovanie, zhruba 10 km vedia umelo zasnežiť a dva kilometre majú umelé osvetlenie.
Excentrická poloha najväčšieho slovenského mesta má veľa nevýhod, ale aj plusy. Napríklad možnosť využívať športovú infraštruktúru u rakúskych susedov. Pred pár rokmi som tak v snehovo biednom  decembri objavil bežkársky areál Joglland Loipe. Na rozdiel od známej turistickej trasy Wechsel Panoramaloipe ide o športovo orientované centrum bežeckého lyžovania. Jeho hlavnou devízou je umelý sneh.

Aktualizácia 18. december 2022: Aj v Jogllande je mimoriadne málo snehu. Bežkuje sa prakticky len po umelom. Prevádzkovateľom sa podarilo veľmi slušne pripraviť zhruba 7 kilometrov tratí, všetko je na klasiku aj na korčuľovanie. Najdlhší okruh má necelých 5 kilometrov, nebol žiadny problém nakrútiť tam necelých 20 km (GPX záznam).  Na webe neuvádzajú nič o snehových podmienkach a dĺžke upravených tratí, orientovať sa dá podľa info na stránke Bergfexu.

Joglland Loipe leží pri štajerskej dedinke St. Jakob im Walde, na náhornej plošine Joglland v nadmorskej výške 1134 m. Už to sú dobré predpoklady na stabilitu snehových podmienok. Ak vyššia moc nenadelí, pomôžu snežné delá. Areál disponuje 40 kilometrami upravovaných tratí. Z toho 20 km upravujú aj na korčuľovanie, zhruba 10 km vedia umelo zasnežiť a dva kilometre majú umelé osvetlenie.

Na mieste sa nachádza bežkársky obchodík s požičovňou a servisom, vykúrená prezliekareň a penzión Orthofer s príjemnou reštauráciou. Rodinný penzión areálu poskytuje aj hygienické zázemie. Spolu s obcou St. Jakob a regionálnym turistickým združením patrí medzi prevádzkovateľov strediska. Zo vstupného (kedysi 7 € na osobu a deň, v roku 2022 už 11 €) veľmi ziskoví nebudú. Dôležitejšie sú zrejme nepriame prínosy tejto aktivity pre celý región. Ďakujem miestnym, že myslia aj za hranice svojich plotov a uvažujú v dlhšom časovom horizonte.

01 Joglland Loipe štadion
Štadión v priestore štartu a cieľa (viac fotiek v galérii)

Dvestokilometrová cesta z Bratislavy trvá zhruba 2,5 hodiny. Teda asi rovnako ako na Skalku pri Kremnici. Dá sa ísť smerom na Semmering a cez niektorý z horských prechodov prejsť na južnú stranu masívu Stuhlecku. Alebo pokračovať po A2 smerom na Graz a z diaľnice odbočiť pri Pinggau. V oboch prípadoch treba po zídení z diaľnice rátať s polhodinou jazdy po úzkych horských cestách.

Parkovisko pri Joglland Loipe je veľké, no vo voľný deň s obstojným počasím sa dokáže zaplniť. V takom prípade treba rátať s plnkou aj v miestnej reštaurácii.

Bežkár si môže vybrať zo siedmich perfektne vyznačených okruhov v dĺžkach od 2 do 10 kilometrov. Premávka je zásadne jednosmerná, čiže vyhýbanie sa protiidúcim nehrozí. Ako to však býva, rovnakú stopu zdieľajú extrémne rýchli pretekári aj zúfalo pomalí turisti. Výškový profil je relatívne plochý, stúpania a klesania na Skalke aj Pezinskej Babe sú oveľa náročnejšie.

Najdlhší desaťkilometrový okruh (trasa na mape a GPX na stiahnutie).

V  prípade dostatku snehu sa dá vyskúšať prepojenie s bežkárskym centrom pri chate Rabl-Kreuz (cca 10 km jedným smerom). Odtiaľ sa bežkár tvrdej nátury vie cez vrchol Hochwechsel (1743 m) napojiť aj na Wechsel Panoramaloipe. Spolu je to zhruba 20 km a v druhej polovici veľké prevýšenia bez upravenej stopy, čiže nič pre rekreantov.

Pre prípad potreby skombinovať bežky s inou zimnou aktivitou sa blízko St. Jakobu nachádza aj malé lyžiarske stredisko.

Zasnežovanie nie je naťahané popri všetkých tratiach Joglland Loipe. Funguje to skôr tak, že delá v mrazivých dňoch vyrobia kopy snehu a ten z nich podľa potreby rozhŕňajú. Najväčšia kopa slúži ako zásobník pre budúcu sezónu. Pod pol metra hrubou vrstvou pilín sneh vydrží celé leto. Vďaka tomuto „snowfarmingu“ a skutočnosti, že trate sú skryté v tieni stromov, sa tu sezóna na začína už v novembri a končí na jar.

Zásobník snehu na ďalšiu sezónu (foto: orthofer.at)
Zásobník snehu na ďalšiu sezónu (foto: orthofer.at)


Fotogaléria