Singing Rock uvádza na trh druhú generáciu obľúbenej lezeckej prilby Penta. Pri tejto príležitosti sme vyspovedali vývojára Singing Rocku a špecialistu na prilby Aleša Steklého, ktorý prilbu navrhol a vyvinul.
Na prvý pohľad sa nová generácia lezeckej prilby Singing Rock Penta okrem farieb príliš nelíši od prvej verzie. V čom je nová Penta iná oproti predchádzajúcej?
Zmenila sa silueta, nová Penta má nižší profil a viac chráni zátylok. Tiež je viac odvetraná a pritom je oveľa ľahšia ako predchádzajúca generácia. A pretože ju budeme vyrábať v troch veľkostiach, lepšie sadne na hlavu a ponúkne viac pohodlia.
Prečo ste zvolili tri veľkosti? U iných lezeckých prilieb sme tento výber nenašli.
Kvôli pohodliu. Aby bola prilba pohodlná, musí dobre sadnúť na hlavu, a v tom hrajú kľúčovú rolu práve veľkosti.
Po novom je v ponuke aj verzia Penta Junior. Pre koho je prilba určená?
Penta Junior je určená pre deti, ktoré majú malý obvod hlavy v rozmedzí 48 – 54 cm. Tento model sa dodáva vrátane samolepiek, takže každé dieťa si môže prilbu vyšperkovať podľa seba.
Z akých materiálov je prilba vyrobená a aké sú ich vlastnosti? Aké sú ich výhody pri použití v lezeckej prilbe?
Penta je vyrobená preverenou in-mold technológiou kombinujúcou penu EPS, ktorá má tlmiacu funkciu, a škrupinu z polykarbonátu, ktorá zaisťuje odolnosť.
Pri pohľade zozadu sa nedá nevšimnúť „zamračená tvár“. Keď si tvoril druhú generáciu, nešiel urobiť „smajlík“?
Bohužiaľ nešiel. U mňa má prioritu funkčnosť a práve „mračúň“ zaistil potrebný pomer medzi pevnosťou konštrukcie a vysokou mierou odvetrania.
Ide o lezeckú prilbu, ale na aké ďalšie aktivity je vhodná? Môžem si ju vziať napríklad na kaňoning alebo skialp?
Penta je certifikovaná ako prilba pre horolezcov podľa normy EN 12492, preto je vhodná na športové lezenie, horolezectvo, alpinizmus, via ferraty, lanové parky a podobné lanové aktivity. Na canyoning či speleológiu ju pokojne môžeš použiť. Na skialpinizmus, respektíve lyžovanie, táto prilba nie je certifikovaná. Nesplnila by totiž požiadavky normy na lyžiarske prilby, kde sa skúša prieraz oceľovým kužeľom aj zboku, nielen zhora ako u lezeckých prilieb. Kvôli bočným vetracím otvorom na Pente nie je možné požiadavky lyžiarskej normy splniť. Avšak skialpinizmus je kombináciou alpinizmu a lyžovania, teda je lepšie mať na hlave prilbu lezeckú než žiadnu.
Čo by si odporučil pri skúšaní a výbere prilby? Ako správne prilbu nastaviť?
V prvom rade ti prilba musí sedieť a musí sa ti páčiť. Pred nasadením si prilbu povoľ pomocou zadných pásikov a po nasadení dostatočne dotiahni. Prilba by mala držať aj bez zapnutia podbradného popruhu. Ten si dotiahni až ako posledný. Prilbu používaj iba v ideálnej polohe, inak budeš vyzerať ako blbec, a k tomu ťa prilba ani nebude dostatočne chrániť. Nezabudni si pod prilbu skúsiť tenkú čiapku alebo pružnú kapucňu mikiny. A zároveň skús cez novú prilbu pretiahnuť aj kapucňu tvojej nepremokavej bundy! No a v neposlednom rade musí prilba musí ladiť s tvojím lezeckým outfitom 🙂
Na záver, akú farbu Penty si si vybral ty?
Ja rozhodne olivovo sivú!
Foto použité v článku: Singing Rock
Autor odporúča
- Čelovka Lifesystems Intensity 500 s ovládaním gestom (Recenzia)
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
- Ten, kto stvoril Calanques, musel milovať lezenie
- Skialpové lyžiarky Dynafit TLT X (Recenzia)
- Cesta na útes Pedra Longa, pod ktorou sa oplatí vystáť rad
- Prehľad umelých lezeckých stien na Slovensku