Slovenské skalky: Chytľavý andezit na Jančekovej skale

Podobne ako materiál blízkych lezeckých oblasti Hrádok a Sekaniny, aj Jančekova skala je z krásneho chytľavého andezitu.
Podobne ako materiál blízkych lezeckých oblasti Hrádok a Sekaniny, aj Jančekova skala je z krásneho chytľavého andezitu. Lezecká oblasť sa nachádza v pohorí Vtáčnik nad mestom Prievidza a tvorí ju pás skál s maximálnou výškou 40 metrov.

Rovnomenný vrchol (843 m) je obklopený skalami od juhovýchodu až na západ, takže si cesty môžeš vyberať podľa slnka ako treba. Na vrchole je kríž a pár lavíc. Posedenie s výhľadom na zapadajúce slnko si rozhodne nenechaj ujsť. Z Jančekovej skaly sa otvára panoramatický pohľad na región hornej Nitry, samozrejme aj s neodmysliteľnými priemyselnými stavbami.

Aktuálne je tu podľa Climb.sk 11 ciest a variantov v obtiažnosti od 5- UIAA v ceste Sedmička po 7- UIAA v ceste Recitíva. Nie sú to ani zďaleka všetky cesty v oblasti. Celkovo odhadujem hotových aspoň 50 ciest a potenciál na ďalšie cesty tu stále je.

Pod skalami nájdeš udupanú cestičku viac-menej skoro v rovine, na deku to nie je, ale na istenie úplná paráda. Rovinku vhodnú aj pre malé deti však ani pod skalami, ani v blízkom okolí nenájdeš.

Jančekova skala 14 vrcholové foto
Výhľad na Hornú Nitru (viac fotiek v galérii)

Oblasť je v prevažnej miere pekne, športovo odistená. Expresky si zober všetky čo máš, pár ciest je naozaj odistených až príliš. V niektorých cestách sa ti môže celkom hodiť aj niečo na doistenie. Ja som nemal a chýbalo. Zlaňáky sú z mojej skúsenosti v dvoch istiacich bodoch, spojené reťazou.

Liezť v letných mesiacoch, tak ako aj na iných andezitových skalkách, sa dá len ak si vyberieš stranu bez slnka. Iba niektoré časti skál zakrývajú stromy.

Označenie ciest na skalách je aj s klasifikáciou, ale nie je to úplne prehľadné. Niekedy cesty zdieľajú rovnaký začiatok a teda aj označenie ciest je pri sebe. V polovici sa cesta rozdeľuje na dve, a ty nevieš presne, ktorá cesta je ktorá. Cesty sa mi zdali (až na jednu výnimku) pomerne tvrdo hodnotené. Aj v ceste v obtiažnosti 5 UIAA sa vieš riadne zapotiť, prípadne ju lezieš pol hodiny, alebo aj nevylezieš.

Lezenie je ako na andezite. Po oblinách, negatívnych chytoch, mierne položené cesty, občas aj cez malý previs, jednoducho andezit. Časté je aj lezenie v špárach, čo naozaj treba vedieť. Mne to až tak nejde a pomyselný pytel nechávam v ceste s názvom Dúhová za 5/5+. To sa mi už dávno nestalo, budem musieť prísť zvesiť ten pytel, aj s frendom č. 3. Ak môžem poprosiť o diskrétnosť, rád by som, aby to ostalo len medzi nami ;)

Testujeme: Nohavice Salewa z alpského konope

Pánske nohavice 5 Pockets od Salewy sú podľa výrobcu určené na športové lezenie. Ja by som ich využitie videl v podstatne širšom meradle – ako veľmi univerzálne pohodlné nohavice. Lezie sa v nich parádne, zobral som ich aj na turistiku, do hôr aj do mesta. Dokonca som v nich strávil pár dní aj v kancelárii, a nohavice boli všade ako doma. Naozaj všestranné využitie.

salewa 5 Pockets Alpine Hemp Mens Pant

Sú vyrobené z konope vylepšeného vláknami z recyklovaného polyesteru a prímesou pružného elastanu. Materiál je mäkký, priedušný, ľahký (nohavice vo veľkosti L vážia 295 g) a zároveň pevný a odolný. Nohavice majú päť vreciek (aj malé predné vrecko na mince), pútka na opasok a ergonomicky predtvarované kolená. Absolvovali som mnou aj pár dní lezenia na andezite, ktorý má tendenciu drať oblečenie. Pri takomto zaťažení by sa hodila výstuž na kolenách. Lezenie na hladšej skale, ako napríklad vápenec, s prehľadom zvládnu aj bez zosilnených kolien.

Prístup

Z Bratislavy je do baníckej dediny Cigeľ (okres Prievidza) 180 km a cesta autom trvá niečo cez dve hodinky. Zo Žiliny a Banskej Bystrice skoro rovnako – o hodinu a pol a cca 80 km vybaľuješ veci z auta na parkovisku pod dedinským lyžiarskym strediskom. Na parkovisko (GPS poloha) sa zmestí určite 30 áut a dá sa tam aj krásne prespať v aute.

Na Jančekovu skalu (GPS poloha) nevedie oficiálna turistická trasa. Najrýchlejší prístup je priamo cez zjazdovku. Na konci zjazdovky asi 200 metrov po lesnej ceste (značenie bežkárskej trate) na rázcestie, kde sa dáš vpravo a po asi 1 km si na Jančekovej skale. Trvá to 45 minút, prejdeš 2,2 km a prevýšenie je 250 m.

Jančekova skala 1 Ski cigel je v maji este s kuskom snehu
Posledný fľak snehu (viac fotiek v galérii)

Alternatívny prístup je trochu dlhší, ale miernejší a ide sa po neoficiálnom turistickom chodníku. Od parkoviska sleduješ značenie šípkami s názvom skaly. Trasa vedie popod lyžiarske stredisko a neskôr stúpa systémom lesných ciest. Až na dohľad od vrcholového kríža opustíš lesnú cestu. Pod skaly sa dostaneš z oboch strán.

Pred Jančekovou skalou je ešte jeden bezmenný kopec, z ktorého je tiež výhľad a je tiež skalnatý. My sme si ho pozreli aj spod skál, vy nemusíte, tam sa ešte nelezie, hoci raz sa možno bude.

Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na stránke Jamesu.

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

  • Metániova (5): V strede cesty ťa preverí previs, naozaj preverí, inak ľahko.
  • Symbióza (5+): Začiatok fajn, po 10 metroch sa cesta pritvrdí, lezieš až k zlaňáku, podľa mňa v obtiažnosti 6 UIAA. Špárové lezenie par excellence.
  • Žena počúva (5-/5): Sedmičkový previs priamo v strede cesty treba obliezť zprava.
  • Len pre teba (6/6+): Pomerne ľahká cesta po rajbasoch odistená až nadštandardne (každého 1 až 1,5 metra borhák), takže len dobre stúpať a si hore.
Jančekova skala 17 cesta Dúhova
Cesta Dúhová (viac fotiek v galérii)

Moje hodnotenie oblasti

  • Množstvo a rozmanitosť ciest: 3 body z 5
  • Kvalita skaly: 4 body z 5
  • Istenie: 3 body z 5
  • Deti: 3 body z 5
  • Prístup od parkoviska: 4 body z 5 (40 minút do kopca a po lesnej cestičke)
  • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5 (veľké parkovisko v lyžiarskom stredisku Cigeľ)
  • Prístup bez auta: 1 bod z 5 (z dediny Cigeľ, kam chodí bus, je ešte 1,5 km ku lyžiarskym vlekom)
  • Prístup na bicykli: 0 bodov z 5 (opísanou najkratšou prístupovou trasou určite nie, inými variantmi iba so sebazaprením)

Praktické info

  • Orientácia: od juhovýchodnej orientácie až po západnú, niektoré cesty sú aj pod stromami
  • Materiál skaly: andezit
  • Výška ciest: do 40 metrov
  • Voda: pod skalou nie voda, po ceste môžeš nabrať v studničke, pozri si vopred na mape
  • Stanovanie: nie
  • Sprievodca: veľmi útržkovité informácie o cestách sú na Climb.sk. Na skalách je však každá cesta označená názvom aj obtiažnosťou.

Tip na doplnenie výletu

Fotogaléria