Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici

Hromové je už štvrtá lezecká oblasť v Mokrej doline nad Plaveckým Mikulášom. V článku nájdeš aj videoreport z lezenia jedinej trojdĺžkovej cesty v Malých Karpatoch.
Mokrá dolina na Záhorí má asi najväčší potenciál na lezecké objavovanie v širšom bratislavskom regióne. V najnovšej lezeckej oblasti doliny Hromové sa podarilo zrealizovať aj takú nepravdepodobnú vec ako trojdĺžkovú lezeckú cestu. V Malých Karpatoch, je to vôbec možné?

V Mokrej doline nad Plaveckým Mikulášom sú dnes už štyri lezecké oblasti. Okrem Hromového je to kráľovná malokarpatských skaliek Kršlenica. Zhodou okolností môj prvý článok na Zagurami z roku 2016 bol z vtedy čerstvo otvoreného sektora Kršlenice Pes Filipes. Ak pôjdeš ďalej hore Mokrou dolinou, po ľavej strane nájdeš malú lezeckú oblasť Paštikáreň, kde je pár ciest a dnes sa tam už veľmi nelezie. No a na konci doliny leží oblasť Deravá skala.

Aby toho nebolo málo, vo vedľajšej doline sa nachádza lezecká oblasť Jelenia skala. Nad vedľajšou dedinou Plavecké podhradie sú ďalšie oblasti: Blázon rovno pod Plaveckým hradom, za dedinou Agpaoa a potom Červenica (alias Alternatívna stena). To je naozaj dosť na pomerne malý priestor. Jednoducho tu skaly sú. Verím, že v budúcnosti ešte pribudne pár sektorov, potenciál tu rozhodne je. Dôkazom toho je aj lezecká oblasť Hromové, kde sa prvé cesty urobili v roku 2020.

Hromové (0) skaly Hromového je vidno aj z konca dediny
Skaly Hromového je vidno aj z konca dediny (viac fotiek v galérii)

Aktuálne je v oblasti Hromové 14 ciest v troch sektoroch: Prvý hrebeň (7 ciest), Druhý hrebeň (6 ciest) a sektor Tretí hrebeň (jedna cesta). Obtiažnosť sa začína od 4 UIAA v ceste s názvom Mach po 8 UIAA v ceste Lašungový Bill. Do 6. stupňa UIAA je tu šesť ciest. Výška je maximálne 20 metrov, aj s 50 metrovým lanom si tu v pohode.

Na skale sú označené len dve cesty – plechovým štítkom s názvom, bez uvedenia obtiažnosti. Ďalšie cesty označené nie sú. V Hromovom sa nachádza aj 62-metrová cesta Nosorožec v obtiažnosti 5+ UIAA. Vo videu je okrem prístupu do oblasti zaznamenané aj prelezenie tejto jedinej trojdĺžky v Malých Karpatoch:

Oblasť bola preistená v rokoch 2020/2021 v súlade s dnešným trendom, a teda veľmi športovo, lepenými borhákmi. Zlaňáky sú z mojej skúsenosti v dvoch istiacich bodoch, spojené reťazou a vybavené prasiatkom. Liezť je možné už od skorej jari do neskorej jesene, naposledy sme sa v Nosorožcovi vyhrievali na slnku v polovici novembra. Dá sa aj v letných mesiacoch, keďže je časť skalky ukrytá v tieni stromov.

Orientácia v oblasti je jednoduchá, samozrejme so sprievodcom. Kvalita skaly siaha od dokonalej až po rozbitý terén. Skala nie je vymastená alebo vyšmýkaná. Potenciál na nové cesty je ešte pomerne veľký, pôjde však o kratšie cesty. Skalky ležia v prírodnej rezervácii Kršlenica a sú v 5. stupni ochrany prírody. Aktuálne lezecké obmedzenia si vopred skontroluj na webe Jamesu.

Hromové (3)
Kvalita skaly siaha od dokonalej až po rozbitý terén (viac fotiek v galérii)

Prístup

Do Plaveckého Mikuláša je z Bratislavy hodina jazdy autom a 65 kilometrov. Z Trnavy je to 40 minút a 35 kilometrov. Zaparkuj na konci dediny pred zákazom vjazdu do Mokrej doliny (GPS poloha). Je tu asi 10 parkovacích miest a parkuješ vedľa potoka s názvom Libuša. Ak je parkovisko pred zákazom plné, alternatíva je parkovisko pri kostole (GPS poloha) alebo pri škole uprostred dediny.

Z parkoviska pri potoku sa kúsok vrátiš smerom do dediny a na pravej strane hľadáš priechod do svahu nad cestou medzi druhým a tretím domom od konca. Začiatok prístupovej trasy je rovnaký ako do lezeckej oblasti Kršlenica. Stúpaš strmo do kopca po lesnej cestičke asi 15 minút, kým neprídeš na rázcestie lesných chodníčkov. Rovno by si šiel do sektoru Kršlenica – Hrad, vľavo by si odbočil do sektoru Pes Filipes a doprava po vrstevnici pôjdeš na Hromové.

Prístup do oblasti Hromové: Dĺžka 0,8 km, nastúpaných 135 m, celkový čas 22 min. GPX na stiahnutie a výškový profil získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Chodníček je ťažšie čitateľný, najmä ak je už opadané lístie. V orientácii ti pomôžu biele bodky na stromoch. Prejdeš aj popod nový sektor Kršlenice – Strážna veža. Pokračujej traverzovaním svahu, v závere miernym stúpaním. Ako prvý uvidíš sektor Prvý pilier (GPS poloha), je pod ním malá rovná plocha. K sektoru Druhý pilier pokračuješ kúsok ďalej, vystúpaš k nemu v strmom teréne aj s použitím fixného lana. Sektor Tretí pilier je úplne vpravo a lezie sa naň z boku masívu.

Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na webe Jamesu.

Hromové (14)
Liezť sa dá aj v lete, keďže časť skalky je ukrytá v tieni stromov (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

Prvý pilier

  • Cirkus Humberto (6-): Pekná, vyrovnaná, položená cesta, problém v strede lezieš zľava
  • Nosorožec (5+):  Trojdĺžka dlhá niečo cez 60 metrov. Prvá dĺžka je v kolmej stene, dolez šotolinou k štandu. Druhá dĺžka pekné lezenie, dolez ľahším terénom k štandu. Tretia dĺžka je na malom hrebeni v ľahkom teréne. Prvé dve dĺžky vôbec nie sú zadarmo, pekné lezenie, i keď má hluché pasáže. Skala je trochu rozbitá, ale aj tak treba skúsiť. My sme zostup riešili schádzanim doprava od konca cesty. Nie je tam chodník a treba preliezať popadané stromy, ale za 15 minút si na nástupe. Zlaňovať cestu neodoporúčam. Určite sa to dá, ale rýchlejší a bezpečnejší je zostup.
  • Dzivočák (7+): Fuuu, po druhom istení som stratil nápady ako liezť, technika je niekedy viac ako sila.
  • No nezabiu bys ho (7-): Kľúč je na začiatku cesty, potrebuješ dlhé ruky a odhodlanie, potom už ľahšie, ale pekné lezenie až na vežičku.

Druhý pilier

  • Juriho prokletí (7-): lezenie po malých, nejasných chytoch v platni
  • Kotovica (7-): na začiatku ťažšie po spoďákoch
  • Holubí kotúlka (5): na pohľad ľahká, na dotyk ťažšia, aj troška rozbitá skala
Hromové (22) ľahká tretia dlžka Nosorožca
Ľahká tretia dĺžka Nosorožca (viac fotiek v galérii)

Moje hodnotenie oblasti

  • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
  • Kvalita skaly: 2 body z 5
  • Istenie: 4 body z 5
  • Deti: 2 body z 5 (len pod sektorom ”Prvý pilier” je skoro rovinka )
  • Prístup od parkoviska: 3 body z 5 (25 minút po lesnej cestičke)
  • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5
  • Prístup bez auta: 2 body z 5 (zo zastávky Námestie Plavecký Mikuláš je to 1,5 km)
  • Prístup na bicykli: 0 bodov z 5
Hromové (23) výhľad z vrcholu skál po dolezení Nosorožca
Výhľad z vrcholu skál po dolezení Nosorožca (viac fotiek v galérii)

Praktické info

  • Orientácia: juh a juhovýchod
  • Materiál skaly: vápenec
  • Výška ciest: do 15 metrov, jedna cesta má 20 metrov a trojdĺžka má 62 metrov
  • Voda: pod skalou nie voda
  • Stanovanie: nie
  • Sprievodca: tlačený sprievodca vyšiel v roku 2024, online sprievodcovia sa dajú nájsť na weboch The Crag a  a Climb.sk.

Tip na doplnenie výletu

Ak budeš mať po lezení ešte energiu, vybehni si na vrchol Kršlenice.


Fotogaléria