Lezecká cesta Via Gaudeamus vedie na vrchol Col dei Bos (2559 m) v talianskych Dolomitoch. Gaudeamus v latinčine znamená „radujme sa“ a za mňa názov vôbec nepreháňa, je to krásna cesta s nezabudnuteľnymi výhľadmi. V strede týždňa sme sa v stene naháňali s niekoľkými ďalšími dvojkami.
Lokalita
Priesmyk Passo di Falzarego leží v nadmorskej výške 2015 m n. m. a nachádza sa v talianskej provincii Belluno. Tento priesmyk rozdeľuje horské údolie Fodom od údolia Cordevole a mesto Cortina d’Ampezzo v údolí Valle del Boite. Z priesmyku ide lanovka na vrchol s názvom Lagazuoi. V zime je to súčasť lyžiarskeho regiónu Sella Ronda. V lete poskytuje oblasť priestor na všemožné aktivity.
Príprava
Cesta Via Gaudeamus má obtiažnosť 6-/6 UIAA, 12 dĺžok a meria 435 metrov. V atraktívnosti odo mňa dostáva 5 hviezdičiek z piatich. Jedna dĺžka je za 6-/6 UIAA, ostatné sú v 4. a 5. stupni, jedna traverzová dĺžka je za 3- UIAA. Cesta vedie v južne orientovanej stene, čo v tejto nadmorskej výške nemusí vždy znamenať pohodové teplo ani uprostred leta. Časť je v skalnom vhĺbení, kde slnko nezasvieti celý deň a vzduch je chladený skalou.
Lano odporúčam dvojité 60-metrové, k tomu minimálne 12 expresiek. O nutnosti horolezeckej helmy ani nediskutujem. Topo nájdeš na Bergsteigene, fotonákres a informácie v taliančine na Sassbalos.com.
Príjazd
Z Bratislavy je do Dolomitov skoro 600 km a 7 hodín jazdy autom. V oblasti je dosť možností ubytovania, kempy aj apartmány. Pri nástupnej stanici lanovky na Lagazuoi je veľké asfaltové parkovisko, na ktorom je zákaz prespávania. Hneď vedľa parkoviska sa však nachádza vhodný priestor, ktorý využívame aj my. Až sa čudujem, že to tu nie je zakázané. Uvidíme dokedy. Zaparkuješ priamo na zelenej trávičke a dokonca je tu aj prameň s vodou (GPS poloha). V čase našej návštevy tam nocovalo cca dvadsať karavanov aj áut. Rozložené stany som nevidel.
Lezenie
Ráno sa zobúdzame do sychravého počasia, obloha zatianutá, mrholí. Kým raňajkujeme, počasie sa radikálne mení, razom je obloha ako vymaľovaná a máme krásne letné počasie. Klasický nástup sa začína trochu nižšie na parkovisku pri reštaurácii Strobel. Z Passo di Falzarego je to asi kilometer dole po asfatlke, smerom na Cortina d’Ampezzo. Využívame dobre zaparkované auto a k nástupu vo výške cca 2000 m n. m. ideme rovno od parkoviska.
K nástupu do steny je to necelá hodinka viac-menej po rovine s občasným klesaním (2,5 km). Cestou prechádzame okolo ruín vojenskej nemocnice z 1. svetovej vojny – Base Falzarego Grande Guerra. Začiatok cesty (GPS poloha) sa nachádza v malom vhĺbení s jedným nitom. Skrátený názov cesty GAUDEA je jemne navŕtaný do steny.
Vďaka vysokej polohe je cesta úplne bez vegetácie a vedie v pomerne dobrej skale. Je športovo odistená prevažne nitmi, občas nájdeš aj všelijaké fajnocinky (viď foto v galérii). Štandy sú na dvoch istiacich bodoch. Netreba mať vlastné istiace pomôcky. Samozrejme, v ľahších dĺžkach sú aj 5-metrové odlezy, v ťažšom aj menej ako dva metre. Cesta pochádza z roku 2009.
Prvé dve 50-metrové dĺžky (5+UIAA) ťa rýchlo dostanú do výšky. Preliežaš malé kolmé až mierne položené brušká po pekných chytoch, priamo hore. Tretia dĺžka (4+) ide mierne doľava a končí sa na balkóne pod kľúčovou dĺžkou.
Kľúčová dĺžka (6-/6 UIAA) má len 10 metrov, určite si zalezieš, v prípade problémov ju môžeš preliezť aj technicky. V najťažšom mieste sú od seba istenia vzdialené meter. Štvrtá dĺžka je ľahký 30-metrový traverz a končí sa vo veľkom rozbitom komíne. Za dažďa by som tam nechcel byť.
Piata dĺžka (4+ UIAA) je už opäť kolmá línia a má trochu menej istenia ako by bolo vhodné. Šiesta dĺžka (5+ UIAA) je najkrajšia, 50-metrový sokolík v mierne položenej stene, dal by som jej aj vyššiu obtiažnosť. Je dobre odistená. Nasledujú dve ľahšie dĺžky (5 a 4+ UIAA), za ktorými nasleduje štand na veľkej polici. Istiaci bod tu predstavuje len jeden zahnutý roxor.
Začiatok desiatej dĺžky je krátky a aj troška vyšmýkaný boulder. Pravdepodobne preto, lebo na tomto štande sa cesta spája so susednou Via Ada (6- UIAA). Dĺžka ide kolmo hore, štand za ňou je v platni. Jedenásta dĺžka (4+) sa lezie výrazne doľava a končí sa na balkóne pred záverečným 25 metrovým komínom (4+). Z komína vylezieš rovno na vrcholové plató.
Mračí sa, pri zostupe na nás padne pár kvapiek. Skutočne prší až keď prichádzame k autu. Zase to bol raz “na parádu deň”. Ďakujem zaň.
Podľa sprievodcu je 35 minút na nástup a 55 minút na zostup, čas zostupu potvrdzujem, nástup sme išli dlhší. Celkový čas lezenia je podľa sprievodcu 3,5 hodiny, nám sa podarilo cestu preliezť za 4,5 hodiny aj s drobným čakaním na pomalšiu dvojku pred nami.
Zostup
Od konca cesty pôjdeš doľava, teda na severozápad, vyšliapaným chodníkom (viď úvodné foto) až do ústia širokej rokliny, medzi Passo di Falzarego a Col dei Bos, a roklinou dole k bývalej nemocnici. Cestou budeš križovať populárnu ferratu Degli Alpini (C/D), ktorá vedie na vrchol Col dei Boss. Zostup roklinou radím k ťažším, celý čas v nestabilnej šotoline, treba si dávať pozor. Od nemocnice pôjdeš späť k autu už po príjemnej prístupovej ceste.