Slovenské skalky: Sekaniny, Lehota pod Vtáčnikom
Andezitová lezecká oblasť s vyše 270 cestami v troch sektoroch je zatiaľ trochu v tieni susedného Hrádku.
Andezitová lezecká oblasť s vyše 270 cestami v troch sektoroch je zatiaľ trochu v tieni susedného Hrádku.
Podobne ako materiál blízkych lezeckých oblasti Hrádok a Sekaniny, aj Jančekova skala je z krásneho chytľavého andezitu.
Odkedy v roku 2017 preistili a sprístupnili nový sektor blízko mojej tajnej lásky, nemohol som pokojne spávať. Žiadalo sa dotknúť sa ho očami aj rukami, prehrabnúť prstami machové polia a potom si prsty s chuťou zodrať na fajnovom kalamárskom andezite.
Sitno patrí do trojice najznámejších andezitových lezeckých oblastí na Slovensku – spolu s Kaľamárkou pri Detve a Hrádkom pri Prievidzi.
Lezecká oblasť Blázon sa nachádza vo výške asi 400 m na záhorskej strane Malých Karpát, priamo pod Plaveckým hradom nad dedinkou Plavecké Podhradie. Autom sa tam dostaneš z Bratislavy aj Trnavy za 45 minút.
Skalky Skýcov som donedávna registroval len v kontexte ťažších ciest, ktoré nie sú úplne v mojom lezeckom dosahu. No keď už som mal cestu okolo, návšteva neznámej lezeckej oblasti musela byť.
Pajštún je ikona. Tu sa začala písať história nielen bratislavského lezenia. Začínali tu liezť mnohé tváre horolezeckého sveta a neba na našej rodnej hrudi. Aj veľa slovenských himalájistov tu má svoje lezecké podpisy. Stačí sa pozrieť, kto je autorom cesty, ktorú práve ideš liezť.
Andezitový pás Krivej je dlhý asi 50 metrov a vysoký do 12 metrov. Celý je schovaný pod korunami stromov, takže slnečný úpek je tu neznámy pojem.
Do skaly je zabité asi všetko, čo sa za posledných 40 rokov v lezeckých cestách používalo. Hotový skanzen horolezeckého istenia. Tak si treba dávať pozor – aj preto, lebo prvé istenia sú niekedy vo výške 6 metrov.
Lomnistá je nová ortorulová lezecká oblasť na južnom úpätí Nízkych Tatier. Nachádza sa v Lomnistej doline za obcou Jasenie (okres Brezno) vo výške 630 m, pod kopcom s názvom Obrštín (1043 m).
V novo preistenej oblasti v Kremnických vrchoch je podľa sprievodcu 24 ciest v obtiažnosti od 3+ do do 8- UIAA. Na skale sa ešte čo-to robí, niečo ešte vypadne a možno sa utrasie aj obtiažnosť.
Vápencovú lezeckú oblasť Stratenská píla nájdeš na južnej, turisticky menej navštevovanej strane Národného parku Slovenský raj. Aktuálne sa v nej nachádza 34 lezeckých ciest a variantov v obtiažnosti od 3 do 8 UIAA.