Chlapská partia sa vybrala na predĺžený letný víkend do Karnských Álp. Testosterón by sa dal krájať. Pomerne veľkú časť z neho sme v prvý deň vypustili na éčkovej ferrate v rakúskom Nassfelde. Na vypustenie druhej časti si vyberáme ľahšiu zaistenú cestu La Farina del Diavolo v talianskej časti pohoria.
Ferrata La Farina del Diavolo nad mestečkom Villa Santina má 230 metrov a obtiažnosť C. Vedie okolo vysokého vodopádu Cascata Radime a v sprievodcovi čítame upozornenie, že pri vysokom prietoku vody je lezenie ferraty nebezpečné a zakázané. Pri príchode do Villa Santiny preto hľadáme na pravej strane výrazný vodopád cez 200-metrovú stenu. Prejdeme celým mestečkom až k tabuľke označujúcej jeho koniec, stenu vidíme, ale vodopád nie. Tu niečo nehrá.
Študujem podklady dôkladnejšie, nachádzam presné súradnice, a navigácia nás vedie na parkovisko vedľa cintorína. Na parkovisku pre cca 20 áut nachádzeme smerovník s názvom ferraty. Takže sme na správnom mieste. Z parkoviska vidíš do ferraty, ale ešte nevieš, kade vedie. Začiatok sa nachádza vo výške 440 m n. m. a vystúpaš do výšky 640 m n. m. Stena má južnú orientáciu, pred slnkom sa veľmi neschováš. Na začiatku ferraty nájdeš tabuľu s topom.
Naša trasa. GPX na stiahnutie a výškový profil získaš po otvorení trasy na Mapy.cz. Dĺžku trasy a výškové metre si nevšímaj, pri zázname niečo zlyhalo.
Príprava
Karnské Alpy (Alpi Carniche) sa rozkladajú na území Rakúska (spolkové krajiny Tirolsko a Korutánsko) a Talianska (Benátsko a Furlánsko-Júlske Benátsko). Hlavný hrebeň viac-menej kopíruje štátnu hranicu Rakúska s Talianskom. Vedie cezeň niekoľko cestných horských prechodov, najznámejšie sú Plöckenpass (Passo Monte Croce Carnico, kde sme si pred pár rokmi pekne zaliezli) a Nassfeld (Passo Pramollo). Pohorie sa geologicky radí k južným vápencovým Alpám. Má dve časti, Hlavný Karnský hrebeň a Južné Karnské Alpy. Ferrata La Farina del Diavolo sa nachádza v najjužnejšej časti pohoria Južné Karnské Alpy.
Ferrata s rozprávkovo znejúcim názvom (Diablova múka) má v českom online sprievodcovi (tam nájdeš aj topo) ohodnotenie 4,5 hviezdy z maxima 5 hviezd (122 hodnotiacich). Za mňa by 4 hviezdy boli až-až. Podľa sprievodcu trvá nástup 15 minút, 2 hodiny lezenie a 45 minút potrebuješ na zostup. Časy sedia.
Príjazd
Z Bratislavy je do mestečka Villa Santina šesť hodín jazdy autom a prejdeš 500 kilometrov. Prichádzame od mesta Tolmezzo, teda z východu. Zo severu Villu Santinu obopína vysoká skalná stena, tam je schovaná ferrata. Už pri prvých domoch hľadaj odbočku doprava na parkovisko pri cintoríne (poloha na mape).
Lezenie
Ferrata sa začína v lese, z ktorého po kolmej stene rýchlo vylezieš (obtiažnosť B/C) v trocha horšej skale. Nasleduje krátka trávnatá pasáž, z ktorej vyliezaš do dlhého traverzu (B/C). Miestami ideš len pol metra nad policou s hlinou a porastom.
Z traverzu vyliezaš do položenej platne, ktorá je riadne zabezpečená železom. Po prelezení platne nasleduje odbočka na 10-metrový visutý most, ktorý sa končí na vyhliadke asi v polovici vodopádu. Ale to by sme tu nemohli byť uprosted leta, tok je úplne vyschnutý a teda vodopád sa nekoná. Čo samozrejme trocha uberá na zážitkovosti ferraty. Dráha vodopádu je zrejmá z vymletia skaly od vody a kamienkov.
Vrátiš sa späť po visutom moste a pokračuješ traverzom pod kľúč ferraty. Je to kolmá 20-metrová stena v obtiažnosti C. V tejto časti je dosť kramlí a nie je to ťažké lezenie. Nasleduje sekvencia krátkych výšvihov a prechodov medzi nimi, obtiažnosť skáče od A do C. Prejdeš travez pod obrovský balvan (La Torre – Brána) k finále ferraty. Začína sa na malom balkóne, kde je umiestnená aj vrcholová kniha. Záver vedie v mierne položenom kúte (obtiažnosť ľahšie C). Kútom vylezieš do lesa, ktorý poskytne útočisko pred nekompromisným slnkom.
Ferrata poskytuje krásne fotogenické výhľady, je vhodná aj pre rodiny, ale treba mať aké-také skúsenosti. Nemá únikový variant, treba na to myslieť pri plánovaní túry.
Zostup
Od konca ferraty pôjdeš doľava v smere hrany skalnej rímsy. Po pár metroch prekračuješ vyschnuté koryto potoka Radime, pár minút je to k rázcestiu. Naša voľba je doľava, teda pozvoľný zostup späť do Villa Santina. Najskôr turistickou cestičkou cez les, neskôr starou lesnou zvážnicou, ktorá ťa vypľuje priamo v centre, kde si môžeš dať kávu i niečo tvrdšie.
Náš celkový čas zostupu späť na parkovisko dosiahol 1,5 hodiny, teda dvakrát viac ako uvádza sprievodca. Ale to už bolo aj s pivom. Alternatívna zostupová trasa je vybrať sa na rázcestí doprava. Za 20 minút prídeš do dedinky Lauco, kde sa vraj dá využiť lokálna autobusová linka na návrat do Villa Santina.
Doplnkové tipy
- Značený prístupový chodník k začiatku ferraty vedie popod lezecké sektory Madrabau. Vraj je to obľúbená zimná oblasť, v lete tam okrem slnka lezenie znepríjemňujú zmije.
- Na juh od mestečka Villa Santina sa nachádza krásny vodopád Cascata Plera.