Skialpové lyžiarky Dynafit TLT 8: prednosti a slabiny (Recenzia)

Keď som sa minulú zimnú sezónu začal obzerať po náhrade osvedčených lyžiarok Dynafit TLT6, bolo jasné, že to bude ťažká úloha. Dral som z nich už druhý pár, ktorý po výmene vnútornej vložky stále dobre slúžil. 
Keď som sa minulú zimnú sezónu začal obzerať po náhrade osvedčených lyžiarok Dynafit TLT 6, bolo jasné, že to bude ťažká úloha. Dral som z nich už druhý pár, ktorý po výmene vnútornej vložky stále dobre slúžil. No produkt s rokom narodenia 2013 už bol trochu morálne zastaraný a mal som chuť vyskúšať niečo nové. Skôr, ako sa mi lyžiarky rozpadnú na nohe.

Neúspešný experiment

Najskôr dostala šancu takmer-pretekárska lyžiarka La Sportiva Sytron. Keďže som si v rovnakom čase obstaral nový set lyže + viazanie + pásy podobnej kategórie, dávalo to zmysel. Pri dlhom skúšaní v predajni robil Sytron dojem topánky akoby vyrobenej presne na moju mieru. Lyžiarky sa síce ťažko obúvali a ešte ťažšie vyzúvali, ale veď na oltár výkonu treba niečo obetovať.

Prišla prvá lyžovačka a na jej konci veľká radosť. Zaplavila ma v momente, keď som tú španielsku čižmu vyzul. A to mám, prosím pekne, skôr úzku nohu. Sytron vznikol ako civilnejšia verzia pretekárskeho modelu Racetron a súdruhovia talianski to s jeho atletickým strihom trochu prehnali. Fakt, že model medzitým vypadol z výrobného programu, o niečom hovorí.

Mohol som sa pokúsiť o bootfitting, čo by znamenalo investovať ďalšie peniaze s neistým výsledkom. Navyše, systém prepínania chôdza/zjazd sa „na suchu“ javil geniálne, v praxi však bolo jeho ovládanie nejednoznačné a náchylné na zlyhanie. Keď sa naskytla príležitosť ako jeden raz použité Sytrony dostať preč z domu s minimálnou finančnou stratou, s radosťou som im otvoril dvere.

Dynafit TLT 8 Expedition CR: základné info

Dynafit TLT8 Expedition CR skelet a papuča
Dynafit TLT 8 Expedition CR: grilamidový skelet po odmontovaní power straps a papuča Custom Ready

Na druhý pokus som zavrhol experimenty a vrátil sa ku značke, ktorej skialpové lyžiarky ma ešte nesklamali. Mimochodom, o lyžiach to neplatí, kedysi som sa popálil a Dynafit mi bude musieť jeden pár dať na vyskúšanie zadarmo, aby u mňa dostal druhú šancu.

Predmetom tejto recenzie sú lyžiarky Dynafit TLT 8 Expedition CR, v ktorých som zatiaľ odlyžoval druhú polovicu sezóny 2019/20. V porovnaní so Sytronom ide o model viac orientovaný na zjazd. Upustil som od zámeru nájsť športovejšiu lyžiarku k novým ľahkým lyžiam. Síce som gramár, ale keď to bolí, tak to nejde.

Základné parametre lyžiarok Dynafit TLT8 Expedition CR
Hmotnosť (kus, vrátane papuče, údaj výrobcu pre veľkosť 275)1130 g
Rozsah rotácie komína60°
Sklon komína (nastaviteľné hodnoty)15°, 18°
Vnútorná šírka103 mm
Materiál komínagrilamid so sklenými vláknami
Materiál skeletu grilamid
Rok uvedenia na trh2019

TLT 8 sa vyrábajú v dvoch variantoch: Carbonio a Expedition. Carbonio má komín vystužený karbónom, hmotnosť skeletu nižšiu o 70 g a dodáva sa len v mužskej verzii vybavenej minimalistickou papučou Custom Light. Expedition je k dispozícii v mužskej aj ženskej verzii, pričom obe možno skombinovať s papučou Custom Light aj Custom Ready.

TLT 8 je nástupca modelu TLT 7, inovatívneho, no trpiaceho detskými chorobami. Nespoľahlivý uzamykací systém s vnútorným vedením lanka už v TLT 8 nenájdeš. A to je dobre. Dynafit sa však nevzdal prednej časti speed nose bez tradičného lyžiarkového výstupku. Táto inovácia sa v komunite vôbec nestretla s nadšením, môj vzťah k nej je neutrálny.

Speed nose: zisky a straty

Odstránenie výstupku na špičke ušetrilo pár gramov plastu a umožnilo posunúť kovové inserty, do ktorých sa zacvakáva viazanie, o pár milimetrov viac dozadu. Os otáčania lyžiarky vo viazaní je tak bližšie k ťažisku lyžiara, jeho pohyb by mal byť prirodzenejší a efektívnejší. Toto bolo v dávnych časoch zúrivého boja medzi rámovými a techovými viazaniami prezentované ako veľká výhoda ťažkých rámových viazaní. Aj tie mali os otáčania posunutú dozadu.

Asi to nebola až taká diera do sveta, keďže súboj na trhu ski touringových viazaní jasne vyhrali ľahké techové viazania. Marketing Dynafitu však v obhajobe speed nose strieľa čísla, podľa ktorých by sa Jakub Šiarnik vo svojich Scarpách na mňa nemal chytať ;) Dokonca sa vraj zlepší grip pásov… Ja som prínos speed nose spozoroval iba v dvoch situáciách:

  • Chôdza s lyžami na chrbte je vďaka podrážke kratšej o 4 mm (v porovnaní s TLT 6 v rovnakej veľkosti) komfortnejšia a istejšia. Kto nerád nasadzuje mačky a v strmých žľaboch sa spolieha práve na predný výstupok, zarážajúc lyžiarku do tvrdého snehu, bude mať asi iný názor. Nemôžeme však od Dynafitu chcieť, aby myslel na každého kandidáta na Darwinovu cenu, všakže.
  • Pri prerážaní lyžiarskej stopy v hlbšom panenskom snehu je trochu, ale naozaj len minimálne, cítiť prínos osi otáčania posunutej dozadu.

Najviac výhrad voči speed nose pramení z nemožnosti použiť štandardné plnoautomatické mačky. Aj ja som kvôli tomu váhal. Adaptér, ktorý Dynafit ponúkal k TLT 7, podľa recenzií nefunguje dobre. Aj výrobca už túto myšlienku opustil. TLT 8 majú namiesto toho v podrážke pripravené miesto na upevnenie novovyvinutých mačiek typu cramp-in.

Dynafit TLT8 výrez na uchytenie mačiek
Podrážka pripravená na uchytenie mačiek cramp-in. Vraj by sa s tým malo chodiť do autorizovaného servisu, kde vyrežú ten obdĺžnikový kus gumy a priskrutkujú kovovú platničku dodávanú spolu s mačkami.

Keď som zistil, koľko za ne Dynafit pýta, prešla ma chuť a radšej som za 27 € dokúpil automatickú pätu k mojim univerzálnym hliníkovým mačkám Petzl Leopard FL. Získal som ľahké poloautomatické mačky, ktoré na lyžiarkach TLT 8 fungujú úplne spoľahlivo. Do vysnežených žľabov postačujúce riešenie. Musel som sa zmieriť s trochu náročnejšou manipuláciou v porovnaní s automatmi. Do ľadov ani mixov by som v tom samozrejme neliezol, ale týmto samopašiam zatiaľ neholdujem.

Čo sa týka kompatibility s viazaniami, všetky moje setupy zatiaľ s TLT 8 fungovali na sto percent. Išlo o viazania ATK SLR Release, ATK Haute Route, ATK Crest, Atomic Backland a Dynafit Radical ST. O problémoch v prípade kombinovania speed nose s viazaniami Fritchi Vipec a Tecton som počul (predná časť topánky pri extrémnom naklonení dopredu koliduje s viazaním). Kompatibilné s TLT 8 vraj nie sú ani viazania G3 Ion, G3 Zed, Marker Kingpin či hybridné Atomic/Salomon Shift. To, že lyžiarka bez predného výstupku nebude fungovať v rámovom viazaní, je vari jasné na prvý pohľad.

Ako sedia na nohe

TLT 8 s papučou CR (Custom Ready) sú o 110 gramov ťažšie ako verzia CL (Custom Light). Tú som síce nemal možnosť vyskúšať, ale zo skúsenosti viem, že moja úzka a zimomrivá noha sa s tenkými vložkami nekamaráti. Prečítané recenzie ma v tom utvrdili. Zámerne som teda zvolil ťažší variant s hrubšou papučou, ktorá vyplní priestor v skelete, lepšie hreje a dá sa o ňu dobre oprieť pri zjazde.

Veľkosť lyžiarok som zvolil rovnakú, na akú som zvyknutý z TLT 6 – mondo 285. Pocitovo sú TLT 8 na dĺžku o nejaký milimeter-dva menšie ako TLT 6, no viem s tým žiť.

Teoretické predpoklady sa v praxi viac-menej potvrdili. Hoci má lyžiarka nadpriemernú vnútornú šírku 103 mm (TLT 6 sú široké 101 mm a Sytron na papieri tiež zhruba toľko, v realite to odhadujem na 95 mm), v oblasti päty a členku dobre drží a noha mi v nej nelieta. Po domácom vypálení papuče a použití tenkej vložky na zmenšenie vnútorného objemu skeletu sa držanie nohy ešte zlepšilo. Tieto úpravy však neboli nevyhnutné.

Na tomto mieste si neodpustím poznámku, že napriek viacerým testovacím pokusom ma nikdy nedokázali presvedčiť lyžiarky Scarpa. Subjektívne sa v nich cítim ako v drevákoch väčších o dve čísla. Kvôli veľkému vnútornému objemu, najmä v oblasti členku, mi v nich chodidlo pláva.

Napriek vyššie uvedenej chvále musím dodať, že fabrická papuča Dynafit Custom Ready nie je to najlepšie, čo svojej nohe môžeš dopriať. Ak do skeletu TLT 8 vložím výrobok od francúzskeho špecialistu (viď recenzia náhradnej papuče Palau), komfort pri výšľape sa zlepší asi o 20 percent, a o trochu, možno o 10 percent, aj pocit pri zjazde. A to napriek skutočnosti, že moja papuča Palau už bola vypálená pre inú lyžiarku (TLT 6).

Ako sa v TLT 8 lyžuje a šliape

Konštrukcia jazyka TLT 8 v kombinácii s akurátnou tuhosťou komína a absorpčnými vlastnosťami papuče vytvára lyžiarsky veľmi príjemný, progresívny flex. Žiadna betónová tuhosť ako v prípade Sytronov. Čím viac do lyžiarky tlačíš, tým väčší odpor cítiš. Tak to má byť.

Sám síce jazdím na užších kalibroch, ale dovolím si tvrdiť, že TLT 8 vo verzii CR bez problému zvládnu aj lyže so šírkou okolo 100 mm. V takom prípade by som asi omilostil power straps – po prvej lyžovačke som sťahujúce velcro pásky demontoval, nevidiac jasný prínos. Rovnako skončili aj na starých TLT 6.

Update február 2021: Môj domáci arzenál sa rozrástol o lyže so šírkou 112 mm a dĺžkou 184 cm. Ide o karbónový model Völkl Katana V-Werks, vo svojej triede ultralight, no aj tak jedna lyža s viazaním na váhe natočí takmer 2,5 kila. Lyžiarky po vrátení power straps na svoje miesto zvládajú aj takéto freeridové lopaty. Je mi jasné, že potenciál lyží nevyužívam naplno. Ale mám silný pocit, že lyžiarky sú v tom nevinne.

Zbavenie sa power strapov okrem zníženia hmotnosti prospelo aj komfortu pri manipulácii s lyžiarkou počas túry. Jednoducho ubudla najťažšie ovládateľná vec (to platí pre skialpové lyžiarky všetkých značiek). Zvyšné dve – horná klipsa Ultra Lock ako aj dolná v oblasti priehlavku – sú skonštruované veľmi dobre a ľahko sa používajú aj v rukaviciach. Prepínanie medzi ski a walk módmi sa po chvíli zácviku stane rutinnou záležitosťou vybavenou za pár sekúnd. Lepšiu predstavu si urobíš z firemného videa, Adriano a jeho rozkošná italoangličtina stoja za pozretie:

Vyberateľné jazyky TLT 6 som v poslednom čase, najmä ak nehrozilo lyžovanie ľadových žľabov, čoraz častejšie nechával doma. Napriek tomu mi lyžiarka, do ktorej netreba pred zjazdom vkladať jazyk, pripadá ako obrovský luxus. Zlepšenie komfortu však zvyčajne prináša kompromisy vo výkone. Ohybnosť TLT 8 je v porovnaní s TLT 6 bez jazyka horšia. O Sytronoch ani nehovorím, tie boli v tomto ohľade neprekonateľné. Odpor jazyka a hrubej papuče cítiť najmä na rovinkách, ak sa človek snaží o dlhý krok.

Zhrnutie

  • Dynafit TLT 8 Expedition CR je univerzálna lyžiarka vhodná pre takmer všetky odtiene ski touringu a skialpinizmu. Nepoužíval by som ju na skimo preteky ani lezenie ľadov či mixov.
  • Je to najpohodlnejšia lyžiarka akú som kedy mal. Veľký vnútorný objem skeletu mi ako majiteľovi úzkych chodidiel v praxi neprekáža. Širokolabkáčov taký skelet určite poteší.
  • Čo nepoteší asi nikoho, je nekompatibilita s automatickými mačkami.
  • Papuča verzie CR je teplá, stavaná viac na február ako na máj.
  • TLT 8 ponúka v porovnaní s konkurenciou v rovnakej váhovej kategórii nadpriemerný výkon pri zjazde.
  • Pri šliapaní na pásoch sú jej vlastnosti, najmä vďaka nízkej hmotnosti, slušné. Ale nie výnimočné. Taký dobrý priemer vo svojej triede.
  • Ovládanie pohyblivých častí lyžiarky je jedno z najlepších na trhu, komfortné a zároveň blbuvzdorné.
  • Trvanlivosť zatiaľ neviem posúdiť, ale ide o moje štvrté Dynafity a so žiadnymi zatiaľ nebol problém.
  • Update december 2022: Žiadny problém sa neobjavil ani po troch sezónach používania. Do domáceho arzenálu medzitým pribudol ďalší pár – v ženskej verzii.

Jedna všeobecná rada na záver. Pri výbere lyžiarok na prvom mieste rieš pohodlie svojich nôh. Pretože v lyžiarke, ktorá tlačí, si túru neužiješ – bez ohľadu na špičkové výkonnostné parametre. Ak tvoj vyhliadnutý model majú v požičovni, oplatí sa zainvestovať 15 – 20 € do jednodenného otestovania na snehu. Ak nie, ostáva len osvedčený systém pokus/omyl. Viď úvod tejto recenzie.