Lyžiarsky výstup na Hrubú kopu (2166 m) zo Žiarskej doliny a následné zlyžovanie rovnakým smerom je frekventovaná skialpová trasa strednej náročnosti. Ak už máš v tejto lokalite „odfajknuté“ o niečo ľahšie túry na Plačlivé a do Smutného sedla, Hrubá kopa je logickým ďalším krokom.
Ľahším, bezpečnejším a častejšie využívaným variantom výstupu na Hrubú kopu (a následne aj lyžovania) je cez Lúčne sedlo zo západnej strany. V prípade stabilnej snehovej pokrývky sa môžeš rozhodnúť pre náročnejší a lyžiarsky zaujímavejší východný variant, cez tzv. Madajov žľab padajúci na juh zo sedielka medzi Hrubou kopou a Tromi kopami.
V oboch prípadoch ide o úplne legálnu trasu, keďže Hrubá kopa patrí do jednej z oblastí vyhláškou vyhradených na vykonávanie skialpinizmu. Uvedené však platí iba v rámci oficiálnej skialpovej sezóny, teda od 15. decembra do 15. apríla. Vzhľadom na južnú orientáciu svahov dostupných zo Žiarskej doliny očakávaj veľmi premenlivú a rýchlo degradujúcu kvalitu snehu.
Geografia
Hrubá kopa je pomerne výrazný vrchol v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Jej západným susedom je Baníkov, východným Tri kopy. Cez Hrubú kopu vedie červená turistická značka, v lete populárna hrebeňovka. Pod jej južnými – liptovskými – svahmi leží kotlina známa pod názvom Veľké Závraty. Severné svahy sú oveľa strmšie ako južné. Na oravskej strane smerom do Spálenej doliny padajú regulérne skalné steny.
Prístup
Štandardným nástupným bodom lyžiarskych túr v Žiarskej doline je veľké spoplatnené parkovisko v ústí Žiarskej doliny (900 m n. m.). Z neho je to šesť kilometrov miernym stúpaním na Žiarsku chatu (1325 m). Ide o asfaltovú horskú cestu, po ktorej v lete na chatu s príslušným povolením vyjde aj osobné auto. Na začiatku zimy a tiež koncom sezóny treba rátať s tým, že na časti prístupovej asfaltky bude treba lyže niesť.
Dĺžka, výška, trvanie
Či už si zvolíš jeden alebo druhý variant, celkovo od parkoviska prejdeš a prelyžuješ vyše 16 kilometrov a nastúpaš približne 1300 výškových metrov. Ak nie si raketový šlapač, na túru si vyhraď aspoň 5 hodín času.
Výstup
Od Žiarskej chaty stúpaš na severovýchod v smere zelenej turistickej značky, ktorá vedie do Žiarskeho sedla. Po necelom kilometri odbočíš doľava do riedkeho lesa. Určite tam bude prešliapaná stopa. Cez lesík stúpaš strmo hore do lokality zvanej Terasa, ktorá je už nad pásmom lesa. Traverzuješ popod svahy Prostredného grúňa, od ktorých sa radšej drž ďalej. Padajú z nich lavíny.
Za dobrej viditeľnosti máš odtiaľto Hrubú kopu ako na dlani. Pod ňou si všimni malú vyvýšeninu s meteostanicou HZS. Ak ideš do Lúčneho sedla, zamier mierne doľava rovno k nej. V jej blízkosti sa usmievaj, je tam aj webkamera. V prípade výstupu Madajovým žľabom k meteostanici nezachádzaš, ale pokračuješ priamo do neho. Trasa je orientačne veľmi jednoduchá – stredom muldy hore.
Trasa cez Madajov žľab. Po zlyžovaní som si ešte urobil odbočku do kotla pod Baníkovom. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.
V tomto sklone (30 až 37 stupňov) samozrejme postupuješ skialpovými cik-cakmi. V optimistickom scenári to pustí na pásoch až na vrchol, v menej optimistickom budeš už v strede žľabu potrebovať haršajzne a v priehybe pod vrcholovým úsekom obuješ mačky. Niekedy pôjdu lyže na chrbát už od poslednej tretiny žľabu. Pripravený treba byť na všetky možnosti.
Trasa výstupu cez Lúčne sedlo od meteostanice pokračuje do krátkeho, ale nepríjemného traverzu popod skalnú stienku vo svahu Hrubej kopy. Aj je tvrdo, haršajzne nasaď ešte pred týmto úsekom. Za traverzom ťa čaká v podstate pohodový výstup do sedla a následne záverečná pasáž na vrchol. Tá býva vyfúkaná alebo ľadová, treba sa na to pripraviť. Aspoň na nej nehrozí lavína.
Trasa cez Lúčne sedlo. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.
Na vrchole si vychutnáš exkluzívne výhľady všetkými smermi, ktoré ti pravdepodobne znepríjemní vietor. Môžeš si obzrieť podmienky na druhej strane a rozhodnúť sa, ktorým smerom Hrubú kopu zlyžuješ.
Zjazd
Madajov žľab je široký a akurátne strmý, čo znamená 350 metrov výbornej lyžovačky. Ak teda natrafíš na dobrý sneh. Ide o južnú orientáciu, častá je tu kôra a koncom sezóny ťažký mokrý matroš. Prašan v žľabe zažiješ iba výnimočne, väčšia nádej je na fajnový firn. Úvodné metre zjazdu sú trochu exponované. Nespúšťaj sa príliš blízko ku skalným stenám na južnej strane Hrubej kopy, drž sa východným smerom do sedielka. Z neho si už vyberieš lajnu priamo dole podľa chuti.
Zjazd Madajovým žľabom hodnotí guru slovenského extrémneho lyžovania Miro Peťo celkovou náročnosťou „modrý stredne ťažký“. To v jeho deväťstupňovej škále predstavuje druhú najľahšiu úroveň. Na porovnanie, zjazd zo susedného Smutného sedla do Žiarskej doliny má podľa Mira o stupeň nižšiu náročnosť.
Zjazd z Hrubej kopy cez Lúčne sedlo Miro vo svojom skialpinistickom sprievodcovi pre Žiarsku dolinu sprievodcovi ani neuvádza, pravdepodobne pre nízku lyžiarsku atraktívnosť. Na vyfúkanej západnej strane vrcholu dobrú lyžovačku nečakaj. Z Lúčneho sedla je to už lepšie, no strmšie svahy sú krátke a striedajú sa s „prejazdovými“ úsekmi. Radšej odolaj pokušeniu pustiť sa dnom doliny až na turistický chodník nad chatou. V závere by ti tento plán osladila ťažko priechodná kosodrevina a na jar potok. Treba sa vrátiť na Terasu, to je istota.
Riziká a náročnosť
Madajov žľab medzi Hrubou kopou a Tromi kopami je lavínovo vysoko rizikový. Posledná lavínová nehoda sa tam stala 11. januára tohto roka, našťastie bez fatálnych následkov. Tento variant si na výstup či zjazd zvoľ iba v prípade, že naozaj vieš, čo robíš. Ani z lyžiarskeho hľadiska to nie je nič pre začiatočníka. Žľab je síce široký, ale strmý. Ak s istotou neovládaš skákané oblúky, nelez do neho.
Variant cez Lúčne sedlo je s výnimkou krátkeho traverzu nad meteostanicou nízko rizikový. Na tých pár desiatkach metrov exponovaného traverzu si v závislosti od snehových podmienok treba dávať pozor buď na lavínu, alebo na ľadový terén hroziaci pošmyknutím a pádom zo strmého svahu. Svahy vyššie pod sedlom sú menej strmé ako v Madajovom žľabe a medzi sedlom a vrcholom býva snehu málo aj na lyžovanie, nieto na lavínu. Tento variant je vhodný aj pre pokročilého začiatočníka.
Výbava
Ak si vyberieš výstup cez Madajov žľab, okrem základnej ski touringovej výbavy si vezmi horolezecké mačky a cepín. Haršajzne (stúpacie železá na viazanie) pomôžu, ale nie sú zárukou bezpečného dosiahnutia vrcholu. Na trasu cez Lúčne sedlo by mali stačiť haršajzne. Do zimného terénu nad Žiarskou chatou v žiadnom prípade nevstupuj bez kompletnej lavínovej výbavy (lopatka, sonda, vyhľadávač) a aspoň základného lavínového tréningu.