O lezeckej oblasti Ďurďové veľa dostupných informácii nie je. Pri mojej prvej návšteve som preto išiel dosť naslepo. Kamoš hovoril, že mu oblasť doporučil iný kamoš a že sa páčilo. Takže tradovaním a štýlom jedna babka povedala druhej som sa sem dostal aj ja. Bolo to uprostred leta a samozrejme, že sme sa tam upiekli.
O tom, že je to čistý juh, kamoš taktne pomlčal a ja som sa „predvídavo“ nespýtal. Ešteže je skala mega ostrá. Aj v teple ťa podrží, pravda, ak máš dosť sily. Tú je rozhodne treba mať. Každopádne je to krásna lezecká oblasť s dlhými cestami a parádnymi výhľadmi.
Lezecká oblasť Ďurďové sa nachádza nad rovnomennou dedinkou v najjužnejšej časti pohoria Súľovské vrchy, južnejšie ako okresné mesto Považská Bystrica. Skaly pod vrchom s názvom Kohilovec (640 m n. m.) majú juhovýchodnú orientáciu a ležia v nadmorskej výške 520 m.
Dávam aj troška zemepisu, aby si mal lepšiu predstavu. kde sa oblasť nachádza. Súľovské vrchy sú malý horský celok situovaný v oblasti medzi mestami Žilina, Považská Bystrica, Rajec a obcou Pružina. Patria do ChKO Strážovské vrchy. V centrálnej časti sa nachádza kultúrna pamiatka Lietavský hrad, na západnom nachádza Hričovský a Súľovský hrad. Najvyšším vrchom pohoria je Veľký Manín (890 m n. m.).
Aktuálne je v oblasti Ďurďové 47 ciest v obtiažnosti od 4- UIAA v ceste Kuča po 9- UIAA v ceste s názvom Durak. Do obtiažnosti 6+ UIAA (vrátane) je v oblasti 26 ciest. Oblasť sa člení na tri sektory. Sprava doľava sú to Pravá veža (6 ciest), Hlavná stena (29 ciest) a výrazne vľavo a vyššie sa nachádza sektor Hrebeň (12 ciest).
Väčšina lezeckých ciest má 30 metrov, nájdu sa však aj cesty dlhé viac ako 35 metrov. Pri zlaňovaní alebo spúšťaní lezca treba dávať pozor. V oblasti sú len nové istenia – lepené borháky. Cesty sú športovo odistené, zlaňáky ukážkové, v dvoch istiacich bodoch spojených reťazou. Ďurďové nemá žiadne lezecké obmedzenia. Liezť je možné celoročne, no treba myslieť na to, kedy ti slnko pomôže a kedy je skôr na obtiaž.
Väčšina ciest je označená nápisom na skale aj s informáciou o obtiažnosti. Nápisy sú však vyblednuté a skutočne sa hľadajú ťažko. Steny sú kolmé až mierne previsnuté. Materiál oblasti je zlepenec, trošku drobivý a, ako som už spomínal, veľmi ostrý. O bolestivé chyty nie je núdza, koža dostane zabrať. Cesty nie sú vymastené ani vyšmýkané.
Prístup
Z Bratislavy je do dediny Ďurďové (okres Považská Bystrica) 170 km a 2 hodiny cesty autom. Zo Žiliny je cesta dlhá 50 km a v aute si posedíš 45 minút. Z oboch smerov pôjdeš podstatnú časť cesty po diaľnici D1. Od diaľnice musíš prejsť cez dedinu Dolný Lieskov. Hneď po vjazde do dediny Ďurďové hľadaj prvú odbočku doľava na lesnú cestu. Odbočka ja 20 metrov za tabuľou, ktorá označuje začiatok dediny. Len pre orientáciu – za tabuľou je na pravej strane pár domov. Lesnou cestou choď ešte asi 150 metrov do mierneho kopca a zaparkuj vedľa cesty (GPS poloha parkoviska).
Z parkoviska vidíš v lese sektor Hlavná stena. Pôjdeš smerom ku skale ďalej po lesnej ceste. Asi po 300 metroch je na ceste závora. Za závorou hľadaj po 30 metroch vľavo kamenného mužíka/mohylu. Ten označuje odbočku do lesa. Rozpoznateľným chodníkom sa dostaneš za 7 minút pod sektor Hlavná stena (GPS poloha skál). Cestou vidíš medzi stromami nad chodníkom sektor Pravá veža. Vieš sa k nemu dostať traverzom. K sektoru Hrebeň sa dostaneš pokračovaním po chodníku popod sektor Hlavná stena.
Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
Sektor Hlavná stena
- Rajská (6-): Začiatok v položenej stene, ktorá sa v polovici dostane do mierneho previsu, kde je najťažšie miesto cesty. Zážitok z lezenia, krásna cesta.
- No name (bez mena, 6+/7-): Cesta vpravo od Rajskej, podobne ladená, ale o poznanie ťažšia.
- Prievan vo funi (6): Ťažší začiatok v stienke, pokračuješ lezením po dobrých chytoch až pod kolmý kút. Za mňa ťažšie ako 6 UIAA. Krásne lezenie.
- Vymetačka (5+): Cesta má vyše 35 metrov, ani 70-metrové lano nie je dosť. V ceste je aj druhý zlaňák na zlaňovanie s kratším lanom (menej ako 80-metrovým). Rozlezová cesta po pekných chytoch. Začiatok kútom, potom lezenie v mierne položenej stene, koniec zaprášený.
Sektor Pravá veža
- No name (bez mena, 6-): cesta ma preverila hlavne po mentálnej stránke. V dolnej časti ide cesta cez veľký previs. Potom do mierne previsnutej steny. Určite podhodnotená cesta. K zlaňáku som sa nedostal, nemal som na to morál.
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 3 body z 5
- Kvalita skaly: 3 body z 5
- Istenie: 4 body z 5
- Deti: 0 bodov z 5
- Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (do 15 minút do mierneho kopca)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5 (popri lesnej ceste je veľa priestoru)
- Prístup bez auta: 5 bodov z 5 (zastávka autobusu je aj priamo pri lesnej ceste, ktorá vedie na parkovisko)
- Prístup na bicykli: 0 bodov z 5 (pod skalu môžeš bicykel maximálne dotlačiť).
Praktické info
- Orientácia: všetky sektory majú orientáciu juhozápadnú a sú vystavené slnku, iba začiatok sektora Pravá veža je pod stromami
- Materiál skaly: zlepenec
- Výška ciest: do 40 metrov
- Voda: pod skalou nie voda, po ceste si môžeš nabrať vodu v studničke
- Stanovanie: nie
- Sprievodca: tlačený sprievodca k oblasti neexistuje, online sprievodca je dostuný na The Crag
Autor odporúča
- Slovenské skalky: Utajená Veterná bašta
- Slovenské skalky: Kamenné vráta nad Trenčianskymi Teplicami
- Slovenské skalky: Stratenská píla na južnej strane Slovenského raja
- Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Ihráč
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hrdlo Hornádu v Slovenskom raji