Dreveník je travertínová kopa tvaru stolovej hory dosahujúca nadmorskú výšku 609 m. Leží v Hornádskej kotline na hraniciach okresov Spišská Nová Ves a Levoča a zároveň na hranici Košického a Prešovského kraja. S dĺžkou asi dva kilometre a šírkou okolo 800 metrov ide o najväčšie travertínové územie na Slovensku. Zákonom je chránené už od roku 1925, v súčasnosti ako národná prírodná rezervácia.
Dreveník je spolu so Spišským hradom od roku 1993 zaradený medzi lokality svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nachádzala sa tu osada roľníckeho človeka z mladšej kamennej doby, ktorú dodnes pripomína zemný val. Na Dreveník sa možno dostať po žltej turistickej značke z obce Spišské Podhradie alebo z obce Žehra.
Lezeckú oblasť Dreveník tvoria tri sektory: Raj, Peklo a Červené previsy. Niekde sa uvádza aj sektor Raj II. Výška ciest je maximálne 25 metrov, so 60 metrovým lanom si tu v pohode. Dreveník má ako jedna z mála (možno aj jediná) z oblastí na Slovensku oficiálne status „lezecký areál“ a preto netreba pravidelne žiadať ochranárov o výnimku na lezenie, tak ako je to bežné v ostatných oblastiach.
Veľká a populárna oblasť
Udeleniu statusu „lezecký areál“ prechádzalo vyčistenie niektorých stien od borhákov a teda ich uzavretie pre horolezeckú činnosť navždy. Myslím, že je to dohoda prospešná pre všetkých. Aj Dreveník, tak ako mnohé oblasti na Slovensku, totiž trpel zlým istením. Od roku 2018 sa začalo pomerne masívne preisťovanie. Svojou aktivitou prispeli hlavne Vlado (Kazo) Linek s manželkou Annou a domáci borci Peťo Slivka, Ľubomír Kučo Kuderjavý a Ivan Kos.
Dnes oblasť poskytuje športové istenie tak ako si ho predstavujeme. Aktuálne je tu podľa Climb.sk 375 ciest a variantov v obtiažnosti od 3 UIAA po 10- UIAA (cesta Poludňajší blesk v sektore Červené previsy). Podľa počtu prelezov zaznamenaných v lezeckých denníčkoch používateľov servera je Dreveník šiesta najnavštevovanejšia oblasť na našej rodnej hrudi, čomu sa vôbec nečudujem. Do odtiažnosti 6+ UIAA je tu 236 ciest, takže na víkend roboty až-až. Priestor na nové cesty ešte stále je.
Na Dreveníku sú niektoré cesty označené na skale okrem názvu aj obtiažnosťou. Nečakaj to pri každej ceste a bez tlačeného sprievodcu na Dreveník podľa mňa ani nechoď. Oblasť je dobre odistená. Zlaňáky sú z mojej skúsenosti v dvoch istiacich bodoch, spojené reťazou. Liezť je možné už od skorej jari do neskorej jesene. Dá sa aj v letných mesiacoch, keďže niektoré steny sú v tieni. Lezenie je tu veľmi rozmanité a zalezie si každý do sýtosti.
Sektory Dreveníka
Sektor Raj (245 ciest). Skutočný horolezecký raj pre všetkých. Tvorí ho množstvo vežičiek, ktoré sú porozhadzované v miernom kopci, akoby sa rozsypala Rubikova kocka nejakému obrovi na prechádzke. Celý deň môžeš behať medzi vežičkami a hľadať si cestu podľa vizuálnej chuti a aktuálnej fyzickej schopnosti. V tomto sektore je veľa ľahších ciest vhodných aj pre začiatočníkov. Je ideálny na rodinné lezenie. Od detí až po starých rodičov. Na svoje si tu prídu aj tradicionalisti, pretože je tu niekoľko ciest na lezenie po vlastnom istení. Borhák je v nich umiestnený len v miestach, kde sa nič nedá založiť. Na veže sa lezie zo všetkých strán, tak si vyberieš aj počas slnečných dní. Najčastejšie lezené cesty vykazujú známky vymastenia. Je dobré si ich skúsiť, lebo sú to klasiky. Ale ak chceš, tak sa im hravo vyhneš a vyberieš si lepšiu kvalitu skaly.
Sektor Peklo (90 ciest). Kaňon, v ktorom sa aktuálne lezie len na jednej strane. V minulosti sa liezlo na oboch stranách kaňonu. Práve v tomto sektore je dobre vidieť, čo sa pre lezenie navždy uzavrelo. Aj v lete tu vie prúdiť chladný vzduch a slnko je v celom kaňone len na chvíľu. V Pekle prevažujú cesty v klasifikácii 7 – 9 UIAA, ale nájde sa aj zopár ľahších ciest.
Sektor Červené previsy (26 ciest). Sektor tvorí jedna skalka a nachádzajú sa tu prevažne ťažké bouldrové cesty.
Oblasť Dreveník zahŕňa aj samostatný bouldrový sektor priamo na úpätí Spišského hradu.
Prístup
Z Bratislavy je to do dediny Žehra, časť Hodkovce (okres Spišská Nová Ves) 370 km a 4 hodiny cesty autom. Zo Žiliny je cesta dlhá 180 km a v aute si posedíš viac ako 2 hodiny. Z Košíc je to rovná hodinka cesty a 80 minút v aute.
Zo všetkých smerov budeš najpravdepodobnejšie prichádzať po diaľnici D1. Vyberaj zjazd smerom na Spišský hrad. Prebehneš popod hrad, smer obec Žehra. Po vjazde do dediny Žehra, časť Hodkovce, hľadaj odbočku doprava, na parkovisko pre asi 10 áut (GPS poloha). Z diaľnice je to asi 5 km. Ak by bolo parkovisko plné, dá sa parkovať na parkovisku pod hradom, ale to bude asi plnšie.
V lete som zachytil informáciu, že majiteľ pozemkov nad parkoviskom v Hodkovciach zakázal vstup na jeho pozemok. Verím, že sa táto situácia vyrieši. Skaly sa nachádzajú nad parkoviskom, ide sa ku nim po cestičke cez súkromné pasienky. Na začiatku je závora, ktorú ľahko preskočíš. Prvé vežičky sektora Raj vidíš už z parkoviska.
Lezecká oblasť Dreveník má niektoré sektory uzavreté v zimných mesiacoch. Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na stránke Jamesu.
Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
Odporúčené cesty prosím ber len ako subjektívne tipy.
Sektor Raj
- Jubilejná (6): po madlách, troška do kopca a troška vymastená – klasika, ktorú musíš liezť
- Šípkový ker (6): ďalšia klasika
- Vertical reality (7-): po dobrých madlách do mierneho previsu, nádherná cesta
- Jašterica (5): fotogenickou hranou na vrchol veže
- Filoména (7-): pekný bouldrový začiatok cesty, potom dolez cestou Novodubnická (5)
- Paklenica (6)
- Maruškina (6)
- Levočák (6): ľahšia a veľmi pekná cesta v položenej skale
- Kozmický pilier (6): ľahšia cesta, mohla by byť aj za 5
- Regrútska (7-): rozhodne ťažšia cesta, zabaví od začiatku, ale vie ťa pustiť
Sektor Peklo
- Staré časy (6): chytovatým pilierom hore
- Enzova hrana (5): cesta na rozlez
- Vhĺbenie (6): dlhšia klasika, neobanuješ
- Dovidenia v pekle (6+): leziteľný boulder v strede cesty
- Podlaha (8-): v tejto ceste nájdeš vždy to, čo hľadáš a urobíš si dobrú náladu, je trochu ľahšia ako uvádzaná klasa
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 5 bodoc z 5
- Kvalita skaly: 4 body z 5
- Istenie: 4 body z 5
- Deti: 4 body z 5 (pod väčšinou ciest je rovina, v centre sektora Raj je rovinka akoby pripravená na rodinný piknik)
- Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (do 15 minút do kopca po lesnej cestičke)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5
- Prístup bez auta: 5 bodov z 5 (autobusová zastávka je aj v Hodkovciach, časť obce Žehra)
- Prístup na bicykli: 0 bodov z 5. Bike určite neber.
Praktické info
- Orientácia: sektor Raj – všetky svetové strany; sektor Peklo – juhozápad; sektor Červené previsy – západ
- Slnko: sektor Raj – podľa orientácie skaly, bez stromov; sektor Peklo – podľa ročného obdobia, v lete na obed svieti slnko do polovice cesty; sektor Červené previsy – západná stena bez stromov
- Materiál skaly: travertín
- Výška ciest: do 25 metrov
- Voda: pod skalou nie je voda, v Hodkovciach je zdroj výbornej vody priamo na parkovisku
- Stanovanie: nie
Sprievodca
Najčastejšie situácia na Slovensku je, že k tvojej lezeckej oblasti existuje presne nula tlačených sprievodcovov. Dreveník je však rarita. Existujú až dva druhy tlačeného sprievodcu. Prvým sú Skalky východného Slovenska od Petra Šimkanina. V sprievodcovi sú spracované významnejšie skalky východného Slovenska, z Dreveníka len sektor Raj.
Druhý tlačený sprievodca je z dielne Kaza Lineka. Knižka Skaly na Slovensku III: Dreveník obsahuje všetky podstatné informácie o oblasti. Oba sprievodcovia sú na dobrej úrovni, záleží na tebe, či chceš monografiu, alebo radšej viac skaliek spolu v jednom sprievodcovi.
Neúplný online sprievodca sa dá nájsť na Climb.sk.
Tipy na doplnenie výletu
Spišský hrad je skvost svetového významu (svetové kultúrne dedičstvo UNESCO) a už len pohľad naň zvonku zahreje každé srdce. Spišské Podhradie je fajn miesto na kávu. Komu by nestačil hrad, určite si nájdeš na Spiši aj iné pamiatky (napríklad katedrálu sv. Martina v Spišskej Kapitule).
Pre predstavu, aké prostredie ťa čaká na Dreveníku, si pozri zábery z dronu:
Autor odporúča
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
- Slovenské skalky: Stratenská píla na južnej strane Slovenského raja
- Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Ihráč
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hrdlo Hornádu v Slovenskom raji
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Tesná skala pri Muránskej Hute