Diga Di Luzzone, najväčšia umelá lezecká stena na svete

Päť dĺžok, 165 metrov a 650 chytov na vonkajšej strane múra švajčiarskej priehrady. V článku nájdeš aj video z lezenia.
Priehrada Lago di Luzzone sa nachádza v juhovýchodnom Švajčiarsku v oblasti Ticino. Leží vo výške 1606 metrov obklopená nádhernou panorámou alpských vrcholov, takže o čerstvý vzduch a krásne výhľady nie je núdza. Či už na dolinu pod vami, alebo priehradu samotnú.

Priehrada tam stojí od roku 1963, neskôr v roku 1998 bola zvýšená o 17 metrov. V roku 1999 nemeckí konštruktéri vybudovali na vonkajšej strane priehradného múra zrejme najvyššiu verejne prístupnú umelú lezeckú stenu na svete. Je v nej vyše 650 chytov a má výšku 165 metrov.

Cesta na elektrárenskom komíne v Slovinskom Trbovlje síce má až 360-metrov, no nie je verejne prístupná. Vybudovali ju v roku 2020 na účely nakrútenia Red Bull dokumentu. Podobný prípad je cesta na hrádzi ďalšej švajčiarskej priehrady Verzasca.

Lezenie

Na múre priehrady sa nachádza len jedna športová lezecká cesta. Je rozdelená do piatich dĺžok s najvyššou obtiažnosťou 6a+ (7- UIAA). Prvé dve dĺžky sú za 5b a 5c (mierne položená platňa), nasleduje  kolmý traverz doľava za 6a, a posledné dve dĺžky sú za 6a+ v miernom previse. Jednotlivé úseky majú po 35 metrov. Obtiažnosť smerom nahor stúpa pre uhol lezenia a možnú únavu lezca, technická náročnosť sa nezvyšuje.

Diga Di Luzzone 02
Cesta k priehradnému múru

Chyty sú veľmi dobré. Pri tých väčších som si všimol, že sú aj prilepené k betónu priehrady. Nestalo sa nám, že by sa niektorý pretočil. Občas sú poznačené výkalmi miestneho vtáctva. Štandy sú dobre odistené s dvomi nitmi spojenými nerezovou lištou. Plus po novom aj tam aj mriežka na státie, aby ste si mohli vyzuť lezečky – ak vám teda nespadnú dole 😊

Cesta sa končí hore na korune priehradného múru. Na zábradlí je pripravené oko na istenie a urobenie štandu.

Dĺžka lezenia zaleží od vás, nám to trvalo cca 2 a pol hodiny, na nete som našiel časy od dvoch do troch hodín. V prípade núdze sa cesta dá aj zlaniť, zo začiatku po ľavej strane máte núdzovú zlaňovaciu cestu, ktorá sa pripája do posledných dvoch dĺžok.

Diga Di Luzzone 04

Príprava

Liezť sa môže od mája do októbra. Stena je orientovaná smerom na západ. My sme liezli začiatkom júna, kedy bola až do dvanástej hodiny v tieni, stihli sme to načas. Takže odporúčam hneď zrána. Počasie tu býva premenlivé až dosť daždivé, treba si to dôkladne odsledovať. Ja som použil stránku Yr.no. Mali sme šťastie, pršalo nám deň pred lezením, no stena bola suchá.

My sme použili 50 metrové lano, mali sme so sebou 15 expresiek (stačí 14). Myslím si, že na zlaňovanie  treba aspoň 60 metrové lano, ale to sme nemali v pláne. Jeden malý batoh, voda, plus niečo na doplnenie energie, ovocie alebo tyčinka.

Diga Di Luzzone 01
Výhľad na vodnú nádrž z priehradného múru

Prístup

Hore pri priehrade je reštaurácia, v ktorej zaplatíte vstupné 20 CHF na osobu a k tomu 100 frankov depozit za kľúč, ktorý  po zídení dolu pod priehradu použijete na odomknutie rebríka potrebného na dosiahnutie prvých chytov. Tie sa nachádzajú 3-4 metre nad zemou. Parkovať sa dá bez problémov aj hore, aj dole pod stenou. Je to len na vás. Reštauráciu otvárajú o ôsmej ráno.

Video z lezenia

Praktické info

V blízkosti sa nachádza zopár kempov/apartmánov. Campo Blenio je najbližší apartmán, podľa informácií aj najdrahší. Kempy Bellinzona a Acquarossa sú vzdialené tak pol hoďky autom od priehrady. My sme spali hore na parkovisku, nakoľko skrz moju blbosť sme prišli neskoro v noci. Ale bolo to bez problémov, nikto nás neriešil. Plus sú tam toalety v dobrom stave otvorené nonstop a reštaurácia pár metrov.

Okrem unikátnej umelej cesty sú aj ďalšie dôvody na zdržanie sa v okolí priehrady. Na stránke 27crags sme našli lezecké oblasti do pol hodiny až hodiny a obrovskú bouldrovú oblasť Chironico, na ktorú som sa veľmi tešil. Počasie však s nami malo iné plány.