Deravá skala je prírodná pamiatka v Malých Karpatoch, v katastrálnom území obce Plavecký Mikuláš (okres Malacky). Nachádza sa v nadmorskej výške 460 m n. m a má skutočne úctyhodné rozmery – dĺžku 26 a výšku 15 m. Jej priestory sú vytvorené na tektonickej pukline, činnosťou podzemných vôd ale aj mrazovým zvetrávaním. Kvapľovú výzdobu však nečakaj, nie je tu.
Jaskyňa v Mokrej doline bola osídlená v paleolite, neolite a stredoveku. Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z paleolitu: hroty z mamutieho kla, jaspisové a pazúrikové nožíky, lištové hroty, škrabadlá a kostené hroty mladečského typu. K neolitickým nálezom patria fragmenty keramiky, kostené šidlá, nože a brúsené kamenné sekery, ako aj hrob s detskou kostrou v skrčenej polohe. Jaskyňa je vďaka množstvu fosílií aj významnou paleontologickou lokalitou.
Človek by čakal, že jaskyňa bude prinajmenšom dôkladne oplotená, možno až hermeticky uzavretá. Opak je pravdou. Jaskyňa je voľné prístupná a hojne navštevovaná turistami, ktorý si tu opekajú, aj v nej čo-to občas zanechajú. Tak ak tam niečo nájdeš, zober to do smetiaka, urobíme svet krajší. No a samozrejme niektoré časti jaskyne sú zašpinené od ohňa. Ohnisko v jaskyni nepoužívaj, pretože tam nemá čo robiť, v oblasti je zakázané klásť oheň.
Oproti Deravej skale sa nachádza ďalšia väčšia jaskyňa – Tmavá skala. Tá však nie je prístupná verejnosti. Obe jaskyne, podobne ako celá Mokrá dolina, ležia na území prírodnej rezervácie Kršlenica, kde platí 5. stupeň ochrany prírody.
Lezeckú oblasť tvoria tri sektory: Trpaslík (1 cesta), Klenba (20 ciest) a Golem (5 ciest). Trpaslík je sektor po ľavej strane jaskyne, zbadáš ho ako prvý. Sektor Klenba je samotná jaskyna aj s bočnými skalami a sektor Golem je asi 50 metrov vpravo. Od ústia jaskyne choď vyšlapanou cestičkou, sektor Golem zbadáš až z cestičky.
Na Deravej skale vyliezli prvé cesty začiatkom 70. rokov minulého storočia Andrej Belica, Ivan a Peter Dieškovci a Milan Mereš. V 90. rokoch vznikli ťažké cesty v sektore Klenba. Autorom dvoch najťažších ciest z toho obdobia bol Moravák Tomáš “Svišť” Pilka: Napalm (obťažnosť 10+) a Hovno Stropus (10/10+). V rokoch 2014 a 2015 sa o lepšie preistenie ciest zaslúžili Tomáš Havlík, Milan Jamrich, Radim Kovařík, Nina Kovaříková, Vlado Linek, Anna Lineková a Tomáš Pilka.
V roku 2022 zavítal na Deravú skalu moravský lezecký guru Adam Ondra. Samozrejme preliezol najťažšie cesty a v prestávke medzi nimi našiel dovtedy nepovšimnutú lezeckú líniu. Cestu samozrejme hneď aj vyliezol a je z toho najťažšia cesta v oblasti, volá sa Hogo Fogo a obtiažnosť je fajnových 9a. Z návštevy Adama na Deravej skale vznikol pekný film.
Aktuálne je v lezeckej oblasti Deravá skala 27 ciest a variantov v obtiažnosti od 6 UIAA v ceste Stará cesta po 9a (presne 11 UIAA) v spomínanej ceste Hogo Fogo. Do stupňa 7 UIAA (vrátane) je tu 7 ciest. Teda je to oblasť hlavne pre lezcov, ktorí majú radi vyššie obťažnosti.
Výška ciest je maximálne 20 metrov. V oblasti sa striedajú staré istenia s novými (borháky, nity). Oblasť je športovo odistená, v niektorých cestách sú aj dlhšie odlezy, ale nič dramatické. Zlaňáky sú podľa mojej skúsenosti v dvoch istiacich bodoch, spojené reťazou. Liezť je možné od jari do jesene. Dá sa aj v letných mesiacoch, keďže väčšina skalky je ukrytá v tieni stromov.
Po dažďoch bývajú skaly zatečené. Väčšina ciest je označená nápisom na skale aj s informáciou o obťažnosti. Ľahšie cesty sú kolmé, s malými previsnutými časťami. Ťažšie sú v strope jaskyne. Niektoré cesty majú znaky vyšmýkania. Priestor na nové cesty by sa podľa mňa ešte našiel.
Prístup
Do Plaveckého Mikuláša je z Bratislavy hodina jazdy autom a 65 kilometrov. Z Trnavy je to 40 minút a 35 kilometrov. Zaparkuj na konci dediny pred zákazom vjazdu do Mokrej doliny (GPS poloha). Je tu asi 10 parkovacích miest a parkuješ vedľa potoka s názvom Libuša. V teplých letných dňoch je Mokrá dolina aj kvôli tomuto potoku príjemným úkrytom pred teplom. Ak je parkovisko pred zákazom plné, alternatíva je priestor pri kostole (GPS poloha) alebo pri škole uprostred dediny.
Zo stredu dediny je to na Deravú skalu približne 2,5 km a 40 minút pešo, od konca dediny polovica. Mierne stúpanie po lesnej ceste (prevýšenie 94 metrov) je zvládnuteľné aj na bicykli. Približne 400 metrov po tom, ako potok Libuša prechádza z pravej strany cesty na ľavú, hľadaj vyšliapanú cestu strmo do kopca, ktorá ťa dovedie priamo k jaskyni (GPS poloha).
Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na webe Jamesu.
Odporúčané cesty v strednej obťažnosti
- Zakysanka (6+): začiatok je len pre odvážnych, päťkrát som z neho zliezol, kým som ho preliezol
- Halušky (7): ťažký začiatok je kľúčom, na OS sa pobavíš aj v hornej časti
- Jekkylova žiletka (6+): po dierkach cez malý previs
- Godzilla (8-): troška ľahšia cesta, treba si dobre premyslieť ako vyriešiš previsnutý pilier, preliezaš ho traverzom sprava doľava
- Cesta pre Moniku (7+): kľúčový krok – výlez z veľkej police – nie je silový, ale technický
Odporúčané cesty vo vyššej obťažnosti
Novinka! Od tohto dielu seriálu Slovenské skalky budeme dávať tipy aj lezecké cesty vo vyššej obťažnosti od Mateja. Teda také, ktoré ja ako rekreačný skoro-lezec neviem zhodnotiť. Verím, že to zlepší kvalitu podanej informácie o lezeckej oblasti. Matej z Deravej skaly odporúča:
- Homo Stropus (8+9-): vytrvalostná cesta v previse s najťažším krokom na konci
- Medulienka (8+): najlezenejšia cesta, má jeden dlhší krok/skok v strede cesty
- La Hovno (10-/10): najkrajšia z ťažkých ciest, striedajú sa dierky, lišty
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
- Kvalita skaly: 3 body z 5
- Istenie: 3 body z 5
- Deti: 3 body z 5 (kočík nie, v jaskyni je relatívna rovina)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5
- Prístup od parkoviska: 4 body z 5 (do 5 minút do kopca, po lesnej cestičke)
- Prístup bez auta: 3 body z 5 (autobus v Plaveckom Mikuláši stojí v strede dediny)
- Prístup na bicykli: 4 body z 5
Praktické info
- Orientácia: východ
- Slnko: skaly sú skoro počas celého dňa v tieni stromov
- Materiál skaly: vápenec
- Výška ciest: do 20 metrov
- Voda: pod skalou nie voda
- Stanovanie: nie
- Tlačený sprievodca: Skaly na Slovensku I, Záhorie
- Online sprievodca: Climb.sk
Tipy na doplnenie výletu
V lokalite za Plaveckým Mikulášom sa nachádza lezecká oblasť Kršlenica a vo vedľajšej doline je lezecká oblasť Jelenia skala.
Okrem toho sa v Mokrej doline sa nachádza aj menšia lezecká oblasť alebo skôr lezecký sektor Paštikáreň. Ide o južnú stienku s krátkymi bouldrovými cestami. Podľa online sprievodcu sú tu štyri cesty. Najľahšia cesta v obťažnosti 6+ je neodistená. Asi najleziteľnejšia cesta je cesta s názvom “Zvrhlík” v obťažnosti 9-. Najťažšia cesta má názov “Práca s panelmi” ( 9+/10-) a má len dva známe prelezy.