Štiavnické vrchy sú po domácich Malých Karpatoch moja druhá najobľúbenejšia cyklodestinácia. Hustá sieť značených aj neznačených trás dáva nekonečné možnosti vymýšľať varianty výjazdu. K tomu fascinujúca história a letné kúpanie v tajchoch… Silné tromfy.
Naposledy som sa na štiavnické cyklotrasy vrátil v strede leta, využijúc príležitosť rodinnej oslavy v hoteli Salamandra nad Hodrušou. Okrem hotela s wellnessom a dobrou reštauráciou je tu malý tajch s verejnou plážou, lanovka vyvážajúca aj cyklistov, požičovňa bicyklov vrátane tých elektrifikovaných. Takmer ideálny športovo-oddychový rezort.
Paralelne s lanovkou vedie zjazdový flow trail Helligon, čo je zábavka, ktorej síce neholdujem, ale neodolal som a skúsil. Trail je naozaj pekný, no môj morál slabý a sedlovka sa nedala zasunúť dostatočne hlboko ;)
Lanovka nie je len pre downhill jazdcov. Možno ju využiť aj na pohodlný prístup k viacerým atraktívnym cross-country trasám: výhľadovo bohatej Piargskej panoráme, športovému Veľkému hodrušskému okruhu či po starých banských vodných jarkoch vedenej Mikovínyho zelenej jazde. Nie je nutné ich absolvovať celé, práve nad Salamandrou sa nachádzajú ich najkrajšie časti.
Päťeurový vývoz lanovkou ušetrí cykloturistovi štartujúcemu v Salamandre necelých tristo výškových metrov výživného stúpania. V horúci letný deň je to silné pokušenie. Ale vôbec nie nutnosť.
Kratší z našich dvoch výjazdov onoho leta viedol po úbočiach nad rezortom Salamandra. Od hornej stanice lanovky sme sa po krásnych lúkach nad Štiavnickými baňami napojili na Mikovínyho zelenú jazdu. Značená trasa dôsledne kopíruje vrstevnice v teréne a preto je cyklisticky veľmi príjemná. Všadeprítomné znaky dávnej ľudskej činnosti podnecujú k predstavám ako sa tu žilo pred tristo rokmi.
Využili sme aj časť Veľkého hodrušského okruhu, ktorý v týchto miestach vedie paralelne s Mikovínyho zelenou jazdou – ibaže o tri vrstevnice vyššie. Dvakrát sme križovali dobre známu lanovku. Zvolená kombinácia trás sa dá charakterizovať ako panoramatická, historicky zaujímavá a bez veľkých fyzických či technických nárokov.
Trasa 1: Dĺžka 25 km, vystúpaných 777 m, celkový čas cca 2 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.
Na druhý deň bolo viac času a chuť podniknúť dlhšiu túru. Znovu sme využili lanovku, od nej sa po fotogenických lúkach Piargskej panorámy presunuli do Sedla Pleso a spálili lanovkové výškové metre zjazdom k Richňavskému tajchu. Nasledoval asfaltový presun k Počúvadlu a zábavný singletrack popri historickom Tatárskom jarku (žltá turistická značka).
Vrcholom dňa, a to doslova, bol výšľap na Sitno po asfaltovej ceste z východnej strany. Súvislých 300 výškových metrov stúpania, v ktorom sa dá buď makať alebo zastať. Pre sviatočného cykloturistu dobrý test sily v nohách a pevnej vôle v hlave. Po zjazde zo Sitna sme zvolili trasu cez dedinu Ilija. Núkali sa aj iné, prírodnejšie a technicky náročnejšie varianty, no moja spoločníčka už začínala strácať odhodlanie.
Na spiatočnej ceste sme sa pred finálnym stúpaním odmenili kúpaním a pivom pri Richňavksom tajchu. Úplne na záver som ešte ras skúsil zjazd Helligon trailom – dúfajúc, že na druhý pokus prejdem plynulejšie. Žiadny veľký posun sa neprejavil. Sľubujem, že tam už mládeži viac zavadzať nebudem. Ale na ostatné štiavnické cyklotrasy sa kedykoľvek rád vrátim.
Trasa 1: Dĺžka 25 km, vystúpaných 777 m, celkový čas cca 2 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.
Horský cyklista preferujúci klasický XC (cross-country) terén výletom do Banskej Štiavnice neurobí chybu. Aj na cesťák sa nájde dosť pekných a málo frekventovaných ciest. Horšie je to z pohľadu rodinnej bicyklovačky s deťmi. Asfaltová cyklotrasa oddelená od premávky, typu hrádze pri Dunaji či Váhu, tu jednoducho nie je. Ojedinelá lesná cesta s perfektným eurofondovým povrchom to nezachráni. Pri plánovaní výjazdu s deťmi si treba dobre pozrieť výškový profil trasy, pretože kopce tu síce nie sú vysoké, ale je ich veľa.
Občianske združenie Bajkom k tajchom robí na cyklotrasách v Štiavnických vrchoch veľmi záslužnú prácu a poukázať im 2 % z dane vôbec nie je zlý nápad.
Autor odporúča
- Cestovanie v čase od Hrona do Štiavnických vrchov
- Krajinkárska cykloturistika v Štiavnických vrchoch
- Štefánikova cyklomagistrála dvojdenná, dvojgeneračná
- Cyklotúra v Gaderskej doline s neplánovaným koncom
- Tour de Magura a Pálfyho trail
- Cykloturistický okruh okolo Zobora: cez Tribeč a po hrádzach Nitry