Čo prináša nový cyklomost VysoMarch
V sobotu 7. mája 2022 oficiálne otvárajú nový cyklomost cez rieku Moravu na Záhorí. Stojí v rakúskej dedine Marchegg, vzdušnou čiarou asi osem kilometrov od staršieho Cyklomosta Slobody v Devínskej Novej Vsi. Most nazvaný VysoMarch otvára nové možnosti na zokruhovanie výletov po cyklotrasách na západnom okraji Bratislavy.
Slávnostné otváranie čohokoľvek tradične ignorujem, ale kto má postpandemickú depku či iný dôvod, nech si tú hromadnú akciu pokojne ide cez víkend užiť. Pre mňa nový most znamená vítané rozšírenie možností na nenáročnú cyklistiku v okolí bydliska. Od jari 2021 som sledoval, ako architektonicky zaujímavý most postupne rastie. Prvý raz sa mi cezeň podarilo prejsť v marci 2022. A potom ešte niekoľkokrát, hoci istota to nikdy nebola – každú chvíľu ho zatvárali kvôli dokončovacím prácam.
Na GPX zázname je zachytený okruh cez VysoMarch a Most Slobody so štartom aj koncom v Stupave. Samozrejme, štartovať sa dá kdekoľvek inde v okolí trasy. Ide o maximálne dvojhodinovú záležitosť vhodnú na tréningový výjazd po práci alebo víkendový výlet s rodinou. Doteraz bol od Mosta Slobody najbližší prechod cez Moravu možný až kompou v Záhorskej Vsi. To je už dosť ďaleko. Slovensko-rakúsky okruh po oboch stranách rieky preto donedávna znamenal celkom bolestivú porciu kilometrov v sedle.
Trasa: Dĺžka 32 km, stúpanie 60 m, celkový čas 2 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz. Zaznamenaný variant vedie na rakúskej strane po poľných cestách vhodných skôr pre horský bicykel. S inou výbavou choď radšej po asfaltkách s oficiálnym cykloznačením.
Úsek medzi železničným priecestím na ceste do Stupavy a novým mostom je asi najkrajšia časť medzinárodnej Cyklotrasy železnej opony Eurovelo 13. Bývalá hraničiarska strážna cesta sa vinie v pestrej lužnej krajine, ktorú je zaujímavé pozorovať v každom ročnom období. Úžasným zážitkom je napríklad pozorovať prefíkané bociany na traktorových hodoch. Traktor kosí vysokú trávu, desiatky bocianov krúžia tesne okolo a v pravidelných intervaloch nalietavajú na čerstvo pokosenú lúku. Žabám, ktoré prežili prejazd traktora, ostávajú už len sekundy života.
Nový most pre bratislavských cyklistov znamená tiež možnosť okúpať sa v jazere na okraji Marcheggu. Je tam malá pláž s upraveným vstupom do vody. Trochu sa obávam, že vzhľadom na akútny nedostatok možností na kúpanie na slovenskej strane to tam bude v lete preľudnené a miestni začnú prístup k jazeru nejako obmedzovať. Ďalšími atrakciami Marcheggu sú zámocký park a prírodná rezervácia Marchauen – oboje žiaľ prístupné len pešo, bicykel treba odstaviť alebo tlačiť.
V Marcheggu sa dá napojiť na rakúsku diaľkovú cyklotrasu Kamp-Dyje-Morava (Kamp-Thaya-March), ktorá sa začína v Kremse na Dunaji, odtiaľ cez Waldviertel pokračuje na sever ku českej hranici, popri nej a neskôr popri slovenskej hranici sa vracia k Dunaju pri Hainburgu. Ide o vyše 400-kilometrovú trasu a určite sú na nej mnohé parádne úseky. No práve časť vedúca popri slovenskej hranici patrí podľa môjho názoru medzi menej atraktívne z pohľadu cyklistu.
To platí aj o úseku medzi VysoMarchom a Mostom Slobody. Cyklistické značenie navádza na asfaltky zdieľané s autodopravou, no dá sa ísť aj skratkami po poľných cestách v okolí rieky (ako na mojom GPX zázname). Aj ku Morave sa dá dostať, ale uvidíš tam len rybárske chatky. Rýchlo zistíš, že si v slepej uličke, a budeš sa musieť vrátiť medzi vzorne obrobené a zúfalo nezaujímavé polia. Darmo, nemali Rakúšania na svojej strane Moravy pohraničníkov s kalašnikovmi a ostatné drôty, nemajú tam ani pekné cyklocesty.
Možno sa časom nejaké postavia. Zatiaľ je hlavný prínos nového cyklomosta v tom, že namiesto výletu štýlom ako tam, tak aj späť si môžeš urobiť okruh, a sprístupnenie spomenutého marcheggského jazera. Popri tom ťa na trase čakajú staré známe atrakcie: zámok Schlosshof, bufet U starého bicykla a početné bunkre bývalého československého hraničného opevnenia. Výlet si môžeš ľahko predĺžiť do Devína alebo Vysokej pri Morave.