Tak pekne od začiatku. V mojom vnútri sa považujem za ortodoxného skialpinistu. Hneď však dobrovoľne, i keď trochu potichšie, dodávam, že realita je iná. S deťmi nalyžujem toho aj na kolotočoch určite veľa, radšej to ani nepočítať. Pri dobrej konštelácii sa mi občas podarí nájsť priestor a hlavne celorodinný konsenzus na rodinný skitouring.
V minulosti som nosil so sebou dve prilby, jednu na lyžovanie a druhú na skialp. Hľadal som prilbu, s ktorou by som bol OK jeden deň na zjazdovke a druhý deň na pásoch. Prilbu Camp Voyager týmto spôsobom používam dve sezóny a za mňa splnila to, čo som hľadal. Pokiaľ tiež hľadáš hybrid, ktorý má všestranné využitie, tak tu ho máš.
Prilba má duálnu certifikáciu pre alpské lyžovanie (EN 1077/B) aj pre horolezecké aktivity (EN 12492), v súlade s novými pravidlami ISMF (Medzinárodná federácia skialpinizmu). Ja prilbu používam len pri zjazdovom lyžovaní a pri skialpe. Neholdujem zimnému lezeniu, a tak sa otvorene priznávam, že som v nej zatiaľ neliezol.
Helma Voyager vo veľkosti S (48-56 cm) váži 465 gramov, vo veľkosti L (54-62 cm) má hmotnosť 475 gramov. Rýdzo skialpová prilba Speed Comp od rovnakého výrobcu Camp váži 350 g. V porovnaní s čisto skialpovými prilbami je Voyager pochopiteľne ťažší. Je to daň za univerzálnosť a duálnu certifikáciu. Klasické lyžiarske prilby začínajú váhou tesne pod 500 g.
Popis helmy
Prilba má 17 relatívne malých odvetrávacích otvorov rozmiestnených po celom povrchu. Množstvo malých otvorov znamená, že sa ti do helmy môže dostať o niečo menej snehu ako pri väčších otvoroch. Odvetrávacie otvory efektívne odvádzajú teplý vzduch a pot, čo udržuje hlavu chladnú a suchú počas aktívneho dňa.
Voyager využíva in-mold konštrukciu, teda z vonkajšej strany je nárazuvzdorný plast a zvnútra polystyrén. Penové polstrovanie (lemované mäkkým mikrovláknom) je pohodlné a aj absorbuje pot, čo zvyšuje používateľský komfort. K prilbe sú priložené vnútorné výstelky helmy v dvoch hrúbkach, 5 mm a 10 mm, čo umožňuje dosiahnuť ideálne pohodlie podľa preferencie vlastníka. Do výbavy patria aj odopínacie kryty na uši. Mne sa s nimi trocha horšie manipuluje, ale asi to je len o technike.
Prilba vie zabezpečiť naozaj dosť tepla. Aj pri nižších mínusových teplotách je tepelný konfort vysoký, nemal som potrebu dať si pod prilbu buffku alebo čelenku. Je zase pravda, že prilbu mám pomerne natesno, nie však obmedzujúco. Na zadnej strane je jednoduché sťahovacie koliesko, ktorým reguluješ šírku vnútorného priestoru v helme a samozrejme si helmu doťahuješ podľa potreby. Pohodlné ovládanie aj cez hrubé rukavice.
Čelovku a lyžiarske okuliare pripínaš na prilbu Voyager pomocou gumených pútok na bokoch a chrbte helmy. Mne sa už stalo, že som z nepozornosti a náhlivosti na helme odlomil držiak na čelovku. Určite vieš roztrhnúť aj gumičku, ale predsa je to len menej pravdepodobné. Kvalitne spracovaný a pevný je aj remienok pod bradu. Zapínanie je opäť pohodlne ovládateľné aj v hrubých rukavicich.
Prilba Voyager má zabudovaný pasívny odrážač RECCO®. Táto vecička ti môže zachrániť kožu v lavíne – ak sa v blízkosti nachádza profesionálny záchranársky tím vybavený príslušným vyhľadávačom. Ide o pomerne masívne zariadenie, ktoré bežní amatéri do hôr nenosia. Takže šanca na uplatnenie systému RECCO® je skôr v blízkosti lyžiarskych stredísk a systém v žaidnom prípade nenahrádza klasický lavínový vyhľadávač.
Prilba Voyager je dostupná v dvoch veľkostiach a v štyroch farebných kombináciách, pričom hlavné farby sú modrá, zelená, šedá a čierna.
Záver
Prilba Voyager je správna voľba pre dobrodruha, ktorý si váži svoju múdru hlavu a zároveň si chce užiť dobrodružstvá naplno. Voyager ťa udrží v pohodlí aj pri náročných aktivitách a predstavuje rovnováhu medzi bezpečnosťou a pohodlím.
Autor odporúča
Fotogaléria