Návštevou lezeckej oblasti Bezka nad Smolenicami som si skompletizoval lezecké oblasti v Malých Karpatoch. Povestný lezecký skalp Malých Karpát. Netrvalo to krátko, ľahko rátam dvadsať lezeckých rokov. Niektoré z prelezených oblastí sú už dnes uzavreté. Kto ďalší má tento lezecký skalp, nech zdvihne ruku!
Bezka nie je lezecký diamant, ale je naša, domáca. Popravde som aj dlhšie hľadal parťáka, ktorý by na Bezku so mnou šiel. Nakoniec sa podarilo a konštelácia bola ideálna.
Bezka sa nachádza vo výške 320 m n. m. V oblasti je 17 ciest v obtiažnosti od 5+ UIAA v cestách Sólo a Polmesačná špára do 8 UIAA v ceste s názvom Projektík. V obtiažnosti do 7- UIAA (vrátane) je tu 8 ciest. Lezecky sa oblasť člení na tri sektory, zľava do prava je to Pionierska stena (4 cesty), Hlavná stena (10 ciest) a Nová stena (3 cesty).
Výška ciest je maximálne 15 metrov, aj s 50 metrovým lanom si tu v pohode. V cestách je maximálne po 5 fixných istení, ktoré plne postačujú. Podľa climb.sk je v návštevnosti táto skalka na 124. mieste. Aj to niečo hovorí o atraktívnosti lokality. I keď na 125. mieste je pomerne blízka lokalita Sokolie skaly v Považskom Inovci, ktoré sú podľa môjho názoru na vyššom lezeckom leveli.
Oblasť je športovo odistená, nepotrebuješ tu vlastné istiace pomôcky. Zlaňáky sú v dvoch istiacich bodoch, spojené reťazou, a zlaňuje sa cez prasa. Orientácia je južná. Liezť je možné už od skorej jari do neskorej jesene. Dá sa aj v letných mesiacoch, keďže sektory Pionierska a Nová stena sú v tieni stromov. Pár ciest je označených planžetou, orientácia je jednoduchá. Potenciál na nové cesty už nie je.
Sektor Pionierska stena pripomína pozostatok kameňolomu. Je to kolmá stena, trošku zaprášená a čo-to ti občas ostane v ruke. Sektor Hlavná stena je kompaktná stena, v strede s bruškom, aj mierne položená. Nová stena je hybrid dvoch predchádzajúcich sektorov. Najkrajšie lezenie je v sektore Hlavná stena.
Cesty rozhodne nie sú zadarmo, treba zvládať uvádzanú obtiažnosť cesty. Hlavná stena je nepríjemnom svahu, aj odistenie nie je úplne pohodové. Pod dalšími sektormi je terén lepší. Faktom je, že na tejto skale vôbec nehrozí, aby bola vyšmýkaná. Tak šup sa na návštevu.
Prístup
Z Bratislavy je do dediny Smolenice (okres Trnava) cez 70 km a hodinka cesty autom. Zo Trnavy je to 20 km a 20 minút cesty autom. Zo Smoleníc treba ísť ešte na rekreačné stredisko Jahodník, ktoré patrí k blízkej dedine Lošonec. Na Jahodníku môžeš parkovať na v sezóne platenom parkovisku (GPS poloha), pod reštauráciou Koniareň a nad bývalým pionierskym táborom. Alebo odvážne a bez ostychu vojdeš do zákazu vjazdu a zaparkuješ na viacerých parkoviskách pod chatami. Lebo aj ty tu predsa môžeš vlastniť chatičku. Z mojej skúsenosti je to v poriadku napríklad tu.
Od parkoviska pod reštauráciou Koniareň pôjdeš jeden kilometer po zelenej značke ku chatkám v Záruby resort. Stále po asfaltke. Presne pred vchodom do rezortu (závora), odbočíš o 90 stupňov doprava na vychodený chodník, ktorý obchádza resort. Po 5 minútach zbadáš skaly pred sebou v miernom kopci. S orientáciou by si nemal mať problém. Najnižšie položený je sektor Pionierska stena. O 15 metrov ďalej doprava je sektor Hlavná stena (GPS poloha). Sektor Nová stena je umiestnený ešte ďalších 50 metrov vpravo. Všetky sektory vidíš ešte pred stúpaním.
Lezecká oblasť Bezka nemá trvalé lezecké obmedzenia. Pred návštevou si však je dobré overiť aktuálne dočasné obmedzenia na webe Jamesu.
Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
- Komanč (6+): zo začiatku mierne položená cesta, v strede sa vyrovná a záver do kopca, lezenie po lištách
- Iskrička (6): po zaprášených lištách až hore
- Padák (7): sedmičkové lezenie asi na 4 metroch, ale treba vymyslieť, cez dierku
- Špára – Mamička moja (6+): od začiatku až po zlaňák nemáš istotu, po malých chytoch a rajbasoch
- Rajbas (7+): ako hovorí názov, cesta je mierne položená
- Oblý sokolík (7-): v tejto ceste som sa najviac zapotil, boulder za prvým isteným je klúč
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
- Kvalita skaly: 2 body z 5
- Istenie: 4 body z 5
- Deti: 1 bod z 5 (pod niektorými skalami je upravená rovina)
- Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (do 15 minút po asfaltke, neskôr po lesnej cestičke)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5
- Prístup bez auta: 1 bod z 5 (z dediny Smolenice je to cca 4 km na Jahodnú)
- Prístup na bicykli: 4 body z 5 (zo Smoleníc je na Jahodnú mierny kopček a bike vieš odložiť v dohľade od lezenia)
Pre predstavu, aby si vedel(a), čo ťa na Bezke čaká:
Praktické info
- Orientácia: juh
- Slnko: sektory Pionierska a Nová stena sú schované pod stromami, sektor Hlavná stena je na slnku
- Materiál skaly: vápenec
- Výška ciest: do 15 metrov
- Voda: nie je
- Stanovanie: nie
- Sprievodca: oblasť je zahrnutá v tlačenej publikácii Malé Karpaty – Skaly na Slovensku II. Neúplný online sprievodca sa dá nájsť na Climb.sk.
Tip na doplnenie výletu
Jediná sprístupnená malokarpatská jaskyňa – Jaskyňa Driny.
Autor odporúča
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
- Slovenské skalky: Medené Hámre
- Slovenské skalky: bratislavská tréningová Platňa
- Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou
- Slovenské skalky: Deravá skala nad Plaveckým Mikulášom
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Turniská vo Volovských vrchoch