pexels dziana hasanbekava 5480713

Ako vyberať obuv obozretne a s ohľadom na naše zdravie

Obuv, rovnako ako oblečenie, patrí medzi komponenty, ktoré nás chránia pred vonkajšími vplyvmi. Môžeme si vyberať dizajnové kúsky v rôznych prevedeniach, no nesmierne dôležité je aj dbať na ich praktickú stránku a účelnosť. Obuv ako taká má však aj iné ďalšie dôležité funkcie. Topánky totiž môžu priamo ovplyvňovať aj spôsob akým kráčame. Spôsob chôdze zasa ovplyvňuje napríklad naše držanie tela. Prečo si vyberať kvalitnú obuv, kde sa oplatí investovať a ako na to?

Prečo by ste mali siahnuť po kvalitnej obuvi?

Medzi najhoršie varianty obuvi, ktoré sa priamo spájajú so zdravotnými ťažkosťami, patria opätky. Topánky na podpätku sú pre dámy symbolom ženskosti a elegancie, no pri dlhodobom nosení môžu byť skôr symbolom zdravotných ťažkostí. Takéto topánky môžu spôsobovať predovšetkým bolesti spodnej časti chrbta, či bolesti kolien. Ich nosenie príležitostne nespôsobuje zdravotné ťažkosti, no určite nejde o obuv vhodnú na každodenné nosenie.

Okrem iného sa nesprávny výber topánok môže viazať napríklad na ďalšie zdravotné ťažkosti. Veľmi častý je vznik rôznych deformácií nôh, či bolesťou členkov. Informácie o vzťahu medzi nesprávnou obuvou a zdravotnými následkami preukázala aj štúdia The Relationship Between Wearing Incorrectly Sized Shoes and Foot Dimensions, Foot Pain and Diabetes v časopise Journal of Sport Rehabilitation.

Do ktorých topánok sa oplatí investovať?

Vo všeobecnosti platí, že topánky na každodenné nosenie najviac ovplyvňujú našu nohu. Nosíme ich totiž často a dlhodobo, preto by sme mali zvoliť jeden kvalitný model. Rovnako je však dôležité siahať po kvalitných modeloch aj pri športe. Napríklad turistická obuv môže zachrániť vaše nohy pred rizikom v náročnom teréne. Rovnako vám poslúži aj ako ochrana pred rôznymi poveternostnými vplyvmi a zaručí pohodlie počas celého dňa.

Aj pri intenzívnych športoch ako je beh, či rôzne kolektívne športy je treba vyberať naozaj kvalitné kúsky. Nechajte si poradiť od odborníka a najlepšie je si topánky vyskúšať. Počas športu sú totiž nohy nadmerne zaťažované a pokiaľ nedisponujete správnou obuvou, môžete si spôsobiť vážne následky – či už vo forme bolestivých odrenín alebo aj vo forme zníženej výkonnosti v konkrétnom športe.

Pri výbere určite dbajte predovšetkým na výber správnej veľkosti. Tipy pre výber turistickej obuvi nájdete v tomto článku. Okrem iného je potrebné vyberať si aj správnu úpravu na konkrétny účel – napríklad bežecké topánky sa rozdeľujú podľa povrchu, na ktorom beháte. Tak zaručíte, že si nezničíte zdravie zle realizovaným, no dobre mieneným pohybom.

Toto je sponzorovaný článok. Na Zagurami ho uverejňujeme z dôvodu, že jeho obsah súvisí s naším zameraním a zdá sa nám, že v ňom nie je nič zlé.