O lezeckej oblasti Jelenec v online priestore nie je veľa informácií. Sám som až do osobnej návštevy o skalke nosil v hlave len to, že sa často využíva na kurzy Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Spolok má v blízkosti Jelenca aj chatu.
Lezecká oblasť Jelenec v pohorí Tribeč je na pohľad pekná a pomerne rozsiahla oblasť. Tvorí ju pás skál situovaný v nadmorskej výške okolo 400 m. Pás je dlhý takmer päťsto metrov, no často prerušovaný, a teda horolezecky sa dajú využívať len časti hrebeňa. Po hrebeni si vieš spraviť prechádzku. Nachádza sa tu aj 15-metrová vežička s názvom Ťava.
Skala je pocitovo šmykľavý kremenec s množstvom špár. Väčšina ciest nie je dostatočne odistená fixnými isteniami. I keď občas nájdeš v ceste postupový borhák, určite odporúčam zobrať si pod skalku svoje vlastné istiace pomôcky, kľudne aj skoby. My sme so sebou nič vlastné nemali a výber ciest bol preto obmedzený.
Najkrajší a najvyšší sektor Brezová je prvý, pod ktorý prídeš. Na dominantný previs v strede Brezovej vedie lezecká cesta s názvom Centrál previs za 6 UIAA. Prvé istenie je v nej v 20 metroch – jedna hrdzavá skoba. V previse sa nachádzajú dva postupové borháky, zlaňák je v jednom borháku s dátumom narodenia veľmi podobným tomu môjmu. No dobre, to som prehnal, ale 30 rokov má určite.
Museli sme odolať lezeniu tejto cesty, prišlo mi to trochu veľké riziko za pár pohybov v peknom previse. Sprievodca, ktorý je dostupný online, nie je veľmi čitateľný, cesty som vyberal len od oka. A keďže sme nemali vlastné istiace pomôcky, tak aj od počtu fixných istení.
Jelenec by mohol byť dobrá lezecká oblasť pre začiatočníkov, vzhľadom na vyšší počet ľahkých ciest. Aktuálne je tu podľa sprievodcu 37 ciest a variantov v obtiažnosti od 2 UIAA po 8/8+ UIAA v ceste Čisté Modranské, ktorá je z dielne Martina Eckerta. Do stupňa 6 UIAA vrátane je tu 34 ciest, do 5. stupňa je ich 30. Výška ciest je maximálne 30 metrov.
V oblasti sa striedajú staré istenia, najmä skoby rôzneho veku a stavu, s borhákmi. Vo väčšine ciest sú zlaňáky v dvoch istiacich bodoch (borhákoch) a spojené reťazou. Skaly sú bez tieňa. Podľa štatistík na Climb.sk je oblasť málo navštevovaná. Všetky lezecké cesty majú spolu len o kúsok viac ako 20 prelezov.
Orientácia v oblasti je náročná. Musím sa priznať, že úplne presne neviem, ktoré cesty som vlastne liezol. Na skale sú len staré čísla ciest, tak musíš liezť to, na čo si vizuálne trúfaš. V ľavej časti hrebeňa je sektor so športovými cestami od 7 do 8, ktoré odistil Martin Eckert z Modry. Na pohľad vyzerajú ťažko.
Prístup
Z Bratislavy je do dediny Jelenec v okrese Nitra cez 100 kilometrov a cesta trvá hodinu a štvrť. Identická je vzdialenosť aj z Banskej Bystrice. Jelenec sa nachádza blízko rýchlostnej cesty R1. Prejdeš dedinou a zaparkuješ vedľa cesty, kúsok za vodnou nádržou Jelenec (GPS poloha parkoviska). Zmestí sa tam asi 10 áut. Ak by bolo plno, v okolí je dostatok iných možností.
Od parkoviska (230 mnm) pôjdeš po žltej turistickej značke smerom do Sedla pod Gýmešom. Turistická cesta je široká, asi je využívaná aj lesnými mechanizmami. Po asi pol hodine odbočíš doprava, na už menší vyšliapaný chodník. Odbočka je pri veľkom kameni, na ktorom je bielou farbou napísané IAMES. Tak zneli inštrukcie.
Tu zbystri svoje zmysly. Nápis je dnes v podstate nečitateľný, zato kameň je stále pekne veľký. Aj chodník tu ostal a privedie ťa pod skaly (GPS poloha skál). Od parkoviska ku nim vybehneš za trištvrte hodinku a prekonáš 170 výškových metrov. Pred návštevou je dobré overiť si na James.sk aktuálne lezecké obmedzenia.
Odporúčané cesty
V strednej obťažnosti:
- Klasika na ťavu (3): dal by som jej kľudne obťažnosť 5, hoci ťažšia pasáž sú len tri metre na konci cesty
- 7 variant (5): pilier odistený borhákmi, vzdušné a dlhé lezenie
- Kút (5-): pekné lezenie po veľkých chytoch, v strede je prelez cez brucho, treba to dobre vymyslieť
- Hranou cez previs (6-): za mňa najkrajšia cesta v oblasti, v každom kroku nájdeš pekný chyt; previs je na pomery tejto lokality extra dobre preistený
- Zelená: dlhá cesta bez problémov, dobre odistená, za odmenu
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 1 bod z 5
- Kvalita skaly: 2 body z 5
- Istenie: 1 bod z 5
- Deti: 3 body z 5 (malé deti a kočík nie)
- Prístup od parkoviska: 3 body z 5 (45 minút do kopca, po lesnej cestičke)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5
- Prístup bez auta: 2 body z 5 (od autobusovej zastávky v Jelenci sú to 3 km vodnej nádrži Jelenec)
- Prístup na bicykli: 1 bod z 5 (podstatnú časť cesty hore budeš tlačiť, ale dole to bude super)
Praktické info
- Orientácia: prevažne severozápad, cesty na vežu Ťava sú orientované na severovýchod
- Materiál skaly: kremenec
- Výška ciest: do 30 metrov
- Voda: nie je
- Stanovanie: nie
- Tlačený sprievodca k oblasti neexistuje. V online priestore nájdeš informácie na stránkach Climb.sk a Nitralezie.sk.
Tip na doplnenie výletu
- Rozhodne sa po lezení prejdi k zrúcanine hradu Gýmeš. Je to necelá polhodinka naviac a výhľady stoja za to.
Autor odporúča
- Slovenské skalky: Malé skaly pod Zoborom
- Slovenské skalky: Skýcov, pohorie Tribeč
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
- Slovenské skalky: Stratenská píla na južnej strane Slovenského raja
- Slovenské skalky: Veľký Lysec pri Nitre
- Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou